تیم والیبال آذرباتری ارومیه به فکر حضور قدرتمند در سال‌های آینده

ارومیه- ایرنا- تیم والیبال تازه‌تاسیس آذرباتری ارومیه با وجود پایان رساندن فصل جاری لیگ برتر با ضعیف ترین نتیجه ممکن، بنا به گفته مسوولان، برای حضوری قدرتمند طی فصل آینده لیگ برتر برنامه ریزی می کند.

به گزارش ایرنا، تیم والیبال آذرباتری ارومیه ششم تیر امسال به طور رسمی با اعلام رییس هیات والیبال آذربایجان‌غربی به عنوان نماینده دوم شهر ارومیه در لیگ برتر والیبال لقب گرفت.

این تیم بعد از شروع نقل و انتقالات و جذب چند بازیکن با مربی‌گری ساسان خداپرست تمرینات خود را آغاز کرد و در اولین مسابقات در رقابت چهارجانبه جام دریاچه ارومیه شرکت و با عملکردش تا حدودی امیدها را برای حضور نماینده دوم جوان ولی با انگیزه در بین هواداران ارومیه‌ای زنده کرد.

تیم جوان و با انگیزه آذرباتری ولی لیگ را ضعیف آغاز کرد و به‌ترتیب برابر شهرداری ارومیه، شهرداری ورامین، شهرداری قزوین، شهداب یزد، پیکان تهران، فولاد سیرجان، سپاهان اصفهان، سایپا تهران و هورسان رامسر ۹ باخت پیاپی پذیرفت و اولین برد فصل خود را در هفته دوازدهم برابر خاتم اردکان را با ساسان خداپرست کسب کرد.

طی این هفته، خبرهای خوشی از درون این تیم به گوش نمی‌رسید و حواشی در مورد برخی بازیکنان در فضای مجازی منتشر می‌شد ضمن اینکه مثبت شدن چندباره تست کرونای بازیکنان تیم و اعتراض مسوولان آذرباتری به نتایج تست‌ها نیز مزید بر علت بود.

تنها چند روز بعد از نخستین برد آذرباتری و به اوج رسیدن برخی حواشی، خبری از این تیم با عنوان کناره‌گیری ساسان خداپرست سرمربی تیم منتشر شد و تنها ۷۲ ساعت بعد خبر قطعی انتخاب فرهاد نفرزاده سرمربی نام‌آشنا به عنوان سرمربی تیم منتشر شد.

آذرباتری با این سرمربی تنها ۲ برد کسب کرد و گرچه نفرزاده هدفش را آماده‌سازی یک تیم قدرتمند برای فصل آینده عنوان کرد، آذرباتری لیگ را با سه برد، ۲۳ باخت و ۹ امتیاز با رتبه آخر به پایان رساند، اما توانست برابر بسیاری از تیم‌های قدرتمند و با نام و نشان عملکرد نزدیکی از خود به نمایش بگذارد.

به نظر می‌رسد حضور باشگاه آذرباتری به‌عنوان یک تیم بخش خصوصی از شهر ارومیه در لیگ برتر بتواند خاطرات "فولاد ارومیه" در فصل ۸۸-۸۷ را دوباره زنده کند؛ تیمی که موفق به کسب عنوان سوم در لیگ برتر شد گرچه در طی این سال‌ها تیم "دورنا" در فصل ۹۸-۹۷ تنها یک فصل کوتاه آنهم با استفاده از بازیکنان نوجوان و کم سن و سال در لیگ برتر حضور داشت، آذرباتری سومین تیم بخش خصوصی ارومیه در ۱۳ سال گذشته است؛ اتفاقی که باید از آن حمایت کرد تا شاهد حضور قدرتمندتر بخش خصوصی در ورزش بیش از گذشته باشیم.

حضور قدرتمند آذرباتری در سال آینده لیگ برتر

سرپرست آذرباتری ارومیه با اشاره به اینکه، لیگ برای آذرباتری یک هدف اصلی داشت که خوشبختانه به آن دست یافت، گفت: سعی کردیم از ظرفیت بازیکنان بومی چون "محمد بربست"، "جاوید اسمعیل‌زاده"، "محمد قزلباش" و "امیرمحمد حیدری‌زاد" که از تیم اول شهرداری ارومیه دور مانده بودند، استفاده کنیم و با توجه به هدف‌گذاری و عملکردی که در لیگ به نمایش گذاشتیم، باشگاه‌های دیگر را مجاب به توجه به بازیکنانمان کردیم.

سالار پاسبانی افزود: هیچ باشگاهی امسال به اندازه آذرباتری خروجی بازیکن نداشته و این اتفاق نشان از رسیدن باشگاه به اهداف از پیش تعیین شده است.

وی ادامه داد: هرچند نتیجه گیری بسیار با اهمیت و دست یابی به برد شیرین و باخت تلخ است ولی باید انتظاراتمان از عملکردمان متناسب ظرفیت تیم باشد با این حال برد در هفته آخر برای ما ارزشمند بود.

وی در مورد ادامه تیم‌داری آذرباتری گفت: برای سال آینده با تصویب هیات مدیره با تیمی قدرتمند و مدعی‌تر و با بودجه بیشتر وارد لیگ خواهیم شد و هدف ما صعود به پلی‌آف در وهله اول است؛ ضمن اینکه در ابتدای این امر قراردادمان را با "فرهاد نفرزاده" سرمربی کنونی تیم تمدید کرده و برای فصل آینده بنا به خواست سرمربی، چند بازیکن بزرگ و با تجربه جذب خواهیم کرد.

وی درخصوص قوانین لیگ در خصوص سقوط تیم‌ها گفت: امسال و با توجه به شرایط، تیمی از لیگ برتر سقوط نخواهدکرد و ۲ تیم برتر لیگ دسته یک نیز راهی لیگ برتر فصل آینده خواهدشد و مسابقات در ۴ گروه چهار تیمی برگزار می‌شود و این اتفاقات به نفع ما رقم خورد.

پاسبانی درخصوص حضور تماشاگران در بازی‌ها نیز گفت: بی‌شک اگر تیم خوبی با حضور بازیکنان با نام و نشان بسته شود، هواداران نیز بیش از پیش از آن حمایت می‌کنند و یکی از برنامه‌ها ما نیز در خصوص هواداران، راه‌اندازی کانون هواداران آذرباتری است و در کنار آن بخش فرهنگی باشگاه نیز فعال خواهدشد.

سرپرست آذرباتری ارومیه درخصوص انتخابش به‌عنوان جوان‌ترین سرپرست لیگ برتر والیبال، گفت: اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، یکی از اعضای کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال انتخاب خواهم شد که این مهم، یک اتفاق خوب برای والیبال شهر ارومیه است.

به دنبال تیم جوان و با تجربه در لیگ آینده هستیم

سرمربی تیم والیبال آذرباتری ارومیه گفت: با برنامه‌ای که با مسئولین باشگاه آذرباتری برای نیم فصل دوم داشتیم، استفاده از نفرات جوان بود که بتوانیم این نفرات را برای آینده باشگاه و آینده والیبال کشور معرفی و به مرز تجربه و آمادگی کامل برای سالیان آینده برسانیم که خوشبختانه موفق شدیم؛ هرچند به دلیل تجربه کمتر در رقابت‌های نزدیک و پایاپای برابر حریفان شکست خوردیم.

فرهاد نفرزاده در خصوص نقاط مثبت لیگ امسال اظهار کرد: کیفیت خوب مسابقات، شناسایی و معرفی بازیکنان جوان و معرفی آنها به والیبال کشور، رقابت نزدیک تیم ها، افزایش سطح کیفی مسابقات و استفاده از سیستم ویدئو چک در اکثر مسابقات که به کیفیت مسابقات کمک کرد جزو نقاط مثبت لیگ امسال بود.

وی اضافه کرد: نبود تماشاگران و هواداران در کنار تیم ها که روح مسابقات را گرفت و تیم‌های پرطرفدار چون نمایندگان ارومیه، گنبد، آمل و حتی ورامین بیشترین متضرر از این قضیه بودند؛ ضمن اینکه شرایط کرونایی نیز سختی زیادی برای باشگاه‌ها برای آماده نگه داشتن بازیکنان ایجاد کرده بود که این موارد را نیز می توان نقاط منفی لیگ امسال دانست.

سرمربی تیم والیبال آذرباتری ارومیه در خصوص فصل آینده گفت: اولویت ما، حضور با بودجه بهتر و بیشتر نسبت به فصل جاری و حفظ بازیکنان جوان تیم و جذب چند بازیکن با تجربه است تا با تلفیقی از جوانی و تجربه به عنوان یک نماینده شایسته و در شان نام بزرگ ارومیه در لیگ حضور پیدا کنیم.

حمایت از سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی در لیگ برتر والیبال ضروری است

کارشناس والیبال در مورد حضور و عملکرد تیم آذرباتری ارومیه در لیگ برتر والیبال گفت: حضور ۲ تیم از استان والیبال‌خیز آذربایجان‌غربی، می‌تواند بیش از پیش شایستگی‌های این خطه را به نمایش بگذارد و بدون شک، تشکیل تیم دوم در یک چنین استانی، همانند تشکیل تیم ملی ب به منظور پشتوانه‌سازی است.

جمشید حمیدی افزود: ۲ سال قبل وقتی تیم دورنا با استفاده از بازیکنان نوجوان در لیگ حضور یافت، جوانانی چون "بردیا سعادت" به والیبال معرفی شدند که اکنون در لیگ‌های معتبر حضور دارد.

وی با تمجید از تشکیل تیم آذرباتری اظهار کرد: امسال، نحوه حضور این تیم در لیگ برتر هدفمند نبود و شاهد برخی کاستی‌ها در نحوه حضور تیم و استفاده از بازیکنان جوان و استعدادهایی همچون "بردیا سعادت" که بتوانند پشتوانه والیبال این شهر شوند، بودیم، با این حال به عنوان یک علاقه مند به والیبال و به‌عنوان کسی که سال‌ها در والیبال حضور داشته‌ام، تشکیل این تیم را یک گام بلند برای حرکت به سمت آینده می‌دانم و از این اتفاق در والیبال حمایت می‌کنم.

این کارشناس والیبال نیاز این باشگاه را همفکری مدیران تیم با کارشناسان و خبرگان والیبال ارومیه دانست و اضافه کرد: این همفکری می‌تواند مشکلات نبود سبقه ورزشی را در بین مدیران تیم جبران کند و طی صحبتی که با وحدت‌طلب مدیرعامل باشگاه داشتم، وعده‌های خوبی در مورد تبدیل آذرباتری به تیم اول ارومیه در آینده‌ای نزدیک داده شد که اتفاقی نوید بخش برای والیبال ارومیه، استان آذربایجان‌غربی و کشور است ولی باید به بضاعت و پشتوانه‌سازی و با دیدگاهی متفاوت از امسال این اتفاق رخ دهد زیرا احتمال موفقیت تیم با دیدگاه امسال، کمرنگ است.

حمیدی اضافه کرد: اگر نگرش مسوولان تیم متفاوت از امسال باشد، در آینده شاهد درخشش بیشتر آذرباتری به عنوان نماینده والیبال آذربایجان‌غربی در کشور باشیم و پیشنهاد می‌کنم بیش از پیش بومی گرایی را نیز در مدنظر قراردهند.

حمیدی گفت: برخلاف سایر شهرها و نقاط کشور، والیبال ارومیه درخت تنومندی است که استعدادهای والیبالی فراوانی اعم از بازیکنان و مربیان در آن قرار دارد درحالی که در شهرهای دیگر برای تشکیل تیم مشقت‌های زیادی برای جذب و بهره‌مندی از بازیکنان و مربیان وجوددارد.

این کارشناس والیبال به رسانه‌های استان پیشنهاد کرد: رسانه‌های آذربایجان‌غربی از سرمایه‌گذاری‌ها در والیبال حمایت کنند و به دنبال گرفتن نقاط ضعف و ایجاد مشکل در راه حضور آنها نباشند.

به گزارش ایرنا، با توجه به تحلیل کارشناسان و اظهارات مسوولان تیم، آینده ای روشن برای والیبال ارومیه با حضور ۲ تیم شهرداری و آذرباتری وجود دارد که می تواند زمینه رشد بیش از پیش این رشته ورزشی را در پایتخت والیبال آسیا فراهم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha