کنفرانس بین المللی دریانوردی در کراچی پاکستان برگزار شد

کراچی - ایرنا - نهمین کنفرانس بین المللی دریانوردی با حضور هیات نظامی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ستاد کل نیروهای مسلح و مقام‌های بلندپایه سیاسی-نظامی پاکستان روز شنبه در شهر بندری «کراچی» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کنفرانس دو روزه دریانوردی در حاشیه رزمایش چندملیتی "اَمَن-۲۰۲۱" به میزبانی نیروی دریایی پاکستان با حضور هیات‌هایی از ۴۵ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.

اعضای هیات نظامی کشورمان به نمایندگی از ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی دریایی ارتش و سپاه به ریاست امیر دریادار دوم «آریا شفقت رودسری» به همراه سرهنگ «مصطفی قنبرپور» وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی دریانوردی شرکت کردند.

«عارف علوی» رئیس جمهوری پاکستان، دریابد «محمد امجد خان نیازی» فرمانده نیروی دریایی این کشور، «سردار مسعود خان» رئیس جمهوری منطقه آزاد جامو و کشمیر (تحت مدیریت دولت اسلام‌آباد) و رئیس موسسه ملی امور دریانوردی پاکستان در اجلاس افتتاحیه این کنفرانس سخنرانی کردند.

مقامات پاکستانی طی سخنان خود بر اهمیت موقعیت جغرافیایی اقیانوس هند و توانمندی برای تعمیق همکاری‌های دریایی میان کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای تاکید کردند.

سخنرانان بر تقویت تجارت دریایی و تامین فضای امن به جای نظامی گری در اقیانوس هند برای دستیابی به اهداف مشترک کشورهای منطقه تاکید کردند.

رئیس جمهوری پاکستان به عنوان مهمان ویژه این کنفرانس، امنیت پایدار در منطقه اقیانوس هند را برای کشورهای پیرامون آن اجتناب ناپذیر دانست و تاکید کرد: این منطقه هرگز متحمل اقدامات نظامی گری، رویارویی و یا طرح‌های توسعه طلبانه نیست.

عارف علوی تاکید کرد: ابتکار چین برای توسعه طرح کمربند و جاده و همزمان طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین و عبور آن از مسیر پاکستان تا سواحل گوادر فرصت مشارکت برای سایر کشورها در این طرح و تلاش جمعی برای حفظ منافع امنیتی، اقتصادی و بهره‌برداری از اقتصاد آبی را فراهم کرده است.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان طی سخنرانی در این مراسم گفت: مشارکت کشورها در حوزه دریا به ویژه برای امنیت جمعی و تامین منافع مشترک اقتصادی حتی در وضعیت شیوع ویروس کووید-۱۹ متوقف نشده و ما باید این همکاری‌ها را در دشوارترین لحظات تقویت کنیم.

براساس این گزارش، رزمایش چندملیتی موسوم به «اَمَن-۲۰۲۱» به میزبانی نیروی دریایی پاکستان و با حضور ۴۵ کشور از جمله هیات ناظر نظامی از ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در بندر کراچی آغاز شد.

هیات ستاد کل نیروهای مسلح ایران در حاشیه این رزمایش با «نوید اشرف» فرمانده ناوگان پاکستان و همچنین «مرادعلی شاه» سروزیر ایالت سِند دیدار و درخصوص تعمیق همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha