نرم‌افزار ماسک و تغییرات رنگ‌بندی‌ شیوع ویروس کرونا در مشهد

مشهد - ایرنا - تغییر پی در پی و سریع رنگ کرونایی مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی در نرم افزار «ماسک» سردرگمی‌هایی را برای رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی به مردم و همچنین متولیان حوزه سلامت ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، ماسک نرم‌افزاری کاربردی با مدیریت وزارت بهداشت است که با هدف آگاهی‌بخشی موثر عمومی از وضعیت جغرافیایی شیوع ویروس همه‌گیر کووید ۱۹ طراحی شده و نقشه به‌روز تغییرات آن را با تعیین رنگ هر نقطه از کشور اعلام می‌کند.

همه شهروندان ایرانی با استفاده از این نرم افزار نه تنها نسبت به وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهر محل سکونت خود بلکه از شرایط دیگر نقاط کشور آگاه می‌شوند تا از مناطق آلوده دوری کرده و رفت و آمدهای بیرون از منزل را کنترل کنند.

اطلاعات ارائه شده در ماسک مبتنی بر جمع‌آوری و تحلیل مستمر و تخصصی داده‌ها پیرامون توزیع جغرافیایی ویروس کرونا در قالب رنگ‌ بندی چهارگانه قرمز، نارنجی، زرد و آبی است که بطور دائم تغییر می‌کند.

این تغییر رنگها در نرم‌افزار ماسک بعضا در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه صورت می‌گیرد که یکی از مصادیق آن کلانشهر مشهد است؛ ظرف نیمه دوم دی‌ ماه گذشته تا امروز که در اواخر بهمن ماه قرار داریم وضعیت شیوع ویروس کرونا در مشهد در "ماسک" چندین بار بین رنگهای آبی و زرد در نوسان بوده است. 

هم‌اینک "ماسک" وضعیت ۱۴ شهرستان خراسان رضوی را زرد و ۱۹ شهرستان دیگر آن آبی اعلام کرده است و همچنان مشهد در زمره شهرهای زرد کرونایی قرار دارد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: بر اساس رنگ‌بندی وزارت بهداشت، خطر کرونا در وضعیت زرد، متوسط است و فقط گروه شغلی چهار در این شرایط تعطیل بوده ضمن آنکه قوانین وضعیت آبی و زرد نیز شبیه هم است.

دکتر حمیدرضا رحیمی ادامه داد: در وضعیت نارنجی به معنای پرخطر، سطح شغلی سه و چهار تعطیل هستند و در وضعیت قرمز که به مفهوم خیلی پرخطر است، همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیلند.

بر اساس اخبار منتشره در ۱۹ دی ماه امسال وضعیت کلانشهر مشهد با کاهش تعداد مبتلایان از زرد به آبی تغییر یافت، پس از آن در ۱۰ بهمن‌ماه شرایط مشهد با افزایش مبتلایان دوباره به زرد تغییر کرد.

در روز ۲۲ بهمن ماه گذشته نرم افزار ماسک رنگ‌بندی کلانشهر مشهد را آبی نشان داده بود که تغییر وضعیت مشهد از زرد به آبی در رسانه‌ها انعکاس یافت اما با واکنش‌هایی از سوی متولیان حوزه سلامت روبرو شد. 

بدنبال پیگیری‌های انجام شده روز بعد از آن یعنی ۲۳ بهمن‌ماه وضعیت کرونایی مشهد بر اساس نرم‌افزار ماسک دوباره زرد شد که این تغییر سریع رنگ‌بندی چالش و سردرگمی‌هایی را برای رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی به مردم و همچنین متولیان حوزه سلامت ایجاد کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هنگامی که رنگ‌ربندی کرونایی مشهد طی روزهای ۲۲ و ۲۳ بهمن‌ماه از زرد به آبی و سپس از آبی به زرد تغییر یافت، گفت: اگرچه وضعیت مشهد در نرم افزار ماسک برای روز ۲۲ بهمن ماه آبی شد، اما با شواهد موجود احتمال خطا در رنگ‌بندی کرونایی این کلانشهر وجود دارد.
دکتر مهدی قلیان در همان روز اعلام کرد: در حال مکاتبه با متولیان نرم‌افزار «ماسک» پیرامون وضعیت رنگ‌بندی مشهد هستیم، چراکه در هفته‌های اخیر شاهد کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزایش تجمعات و رفت‌ و آمدها بوده‌ایم.

وی از افزایش شیب ملایم موارد بستری روزانه ناشی از کرونا در خراسان رضوی خبر داد و گفت: در حال حاضر مراجعان سرپایی دارای علائم مشکوک نیز به میزان حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی در این خصوص گفت: در حال حاضر  شیوع کرونا در این استان نسبت به دیگر استانهای کشور کمتر بوده اما این وضعیت شکننده است.

حمیدرضا موسوی افزود: هم‌اکنون ۱۴ شهرستان استان خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت زرد و بقیه آبی هستند ضمن آنکه تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در خراسان رضوی از هفته قبل تاکنون تفاوت محسوسی نداشته و ثابت بوده است.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: مشهد در زمره شهرستان‌های زرد از نظر شیوع کرونا به شمار می‌رود و این وضعیت ناپایدار و به شدت شکننده بوده و ممکن است در هر شرایطی به رنگ نارنجی تغییر یابد، بنابراین نگهداشتن وضعیت موجود اهمیت بسزایی دارد.

۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۵۱۰ هزار و ۸۷۳ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۵۸ هزار و ۸۸۳ نفر را در کشورمان گرفته است. تاکنون یک میلیون ۲۹۱ هزار و ۷۲۶ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم در ایران بهبود یافته‌اند.  

بر اساس آخرین تحلیلهای آماری اعلام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس همه‌گیر قرار دارند.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۰۸ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۵۸۴ نفر را بیمار کرده و جان دو میلیون و ۳۹۵ هزار و ۸۸۵ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۸۰ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۷۲۴ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با ۲۸ میلیون ۱۰۶ هزار ۷۰۴ بیمار کووید ۱۹ و ۴۹۲ هزار و ۵۲۱ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha