جشنواره بازی‌های بومی و محلی در خراسان شمالی برگزار شد

بجنورد- ایرنا- جشنواره بازی‌های بومی و محلی خراسان شمالی به منظور گرامیداشت دهه مبارک فجر و ولادت حضرت زهرا(س) روز دوشنبه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مجموعه ورزشی شهید علیدخت بجنورد برگزار شد.

رییس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی خراسان شمالی در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این جشنواره ۸۰ نفر از روستاییان در ۲ بخش آقایان و بانوان در رشته‌های دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، کلاف چینی و لنگ به رقابت پرداختند.

زیور نعمتی  هدف از برگزاری بازی‌های بومی و محلی را ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین مردم بویژه روستاییان دانست.

وی با اشاره به افزایش شمار بیمه شدگان ورزش های روستایی، بومی و محلی خراسان شمالی اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۷ شاهد افزایش چهار هزارنفری جمعیت ورزشکاران سازماندهی و بیمه شده استان برای ارایه بهتر خدمات بوده ایم.

وی افزود: بیش از ۵۰ بازی بومی و محلی در روستاها و شهرستان های استان رایج است ولی تاکنون فدراسیون برای ۱۳ بازی محلی قوانین تنظیم کرده است.

خراسان شمالی با ۲۵ هزار ورزشکار بیمه شده دارای ۴۵ هیات ورزشی فعال است.

یکهزار و ۲۰۰ بازی بومی، محلی از اقوام مختلف ایران زمین شناسایی و ثبت شده از جمله عمو زنجیر باف، قایم باشک، کلاغ پر، گل یا پوچ،لی لی، هفت‌ سنگ، وسطی و ده‌ها بازی دیگر که هر یک نامی آشنا و سرشار از خاطرات فراموش ناشدنی برای نسل‌های مختلف که می تواند فرصتی بی نظیر برای ایجاد نشاط در خانواده و جامعه فراهم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha