زالی: باید مانع شیوع کرونای جهش یافته در تهران شویم

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: به گونه‌ای باید در رعایت پروتکل‌های بهداشتی عمل کنیم که کرونای جهش یافته در این استان شایع نشود.

به گزارش ایرنا، دکتر علیرضا زالی روز دوشنبه در نشست ستاد استانی کرونا افزود: سرعت سرایت کرونای جهش یافته بسیار بالاست و در صورت مراجعه افراد مشکوک به این بیماری، افرادی که با این شخص در تماس بودند نیز به احتمال زیاد به ویروس مبتلا شده اند.

وی یادآورشد: فاصله زمانی بین ابتلا تا بد حال شدن افراد مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا پایین است و از همین رو در شرایط عادی نیز باید آماده برای مقابله و مواجهه با این بیماری باشیم.

زالی بر لزوم جدیت در رهگیری بیماران در قالب طرح شهید سلیمانی تاکید کرد و از تدارک طرح گام چهارم با مدل های راهبری و محله محور برای شناسایی افراد مشکوک خبر داد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: اگر الگوی جغرافیایی آلودگی به ویروس کرونا به صورت محلی بررسی شود، متوجه می شویم که در مقایسه با اواخر آذر و اوایل دی امسال، با توزیع گسترده تری از شیوع ویروس مواجه هستیم.

وی خواستار دپو کافی تست سریع تشخیص کرونا در دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در استان تهران شد و خاطرنشان کرد: باید ظرفیت جدیدی برای تست و تشخیص سریع داشته باشیم و در گام چهارم رهگیری و شناسایی بیماران از آن استفاده کنیم.

زالی ادامه داد: در زمینه توسعه زیر ساخت های بهداشتی و درمانی استان تهران، همچنان این استان سرانه بسیار پایین تری نسبت به میانگین کشوری دارد که باید برای توسعه این زیر ساخت ها به سرعت اقدام شود.

وی به پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مبنی بر راه اندازی مراکز بهداشتی موقت در سطح مناطق شهر تهران اشاره و اضافه کرد: به تدریج با تجهیز و توسعه این مراکز می توان، آنها را به صورت دائم فعال نگاه داشت و در آنها خدمات درمانی ارائه کرد تا بخشی از خدمات بهداشتی و درمانی تهران تامین شود.

زالی به شایعاتی مبنی بر فروش واکسن در سطح فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: هیچ واکسنی در سطح بازار نیست و اگر کسی چنین ادعایی کند، دروغ گفته و با جان مردم بازی کرده است از همین رو شهروندان نباید اعتنایی به اینگونه اخبار جعلی و تبلیغات داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha