سناتورها در پی لغو اختیار جنگی رئیس جمهوری آمریکا هستند

نیویورک- ایرنا- سناتورهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، طرحی را ارائه داده‌اند که موجب آن اختیار جنگی پیشین به رئیس جمهوری آمریکا در حمله به عراق سلب می‌شود.

به گزارش ایرنا، سناتور تیم کین روز چهارشنبه در نشست بررسی صلاحیت وندی شرمن به عنوان معاون وزیر خارجه آمریکا، این مطلب را مطرح کرد و افزود: به موجب این طرح، مجوزهای ده‌ها ساله استفاده از نیروی نظامی که برای توجیه سال‌ها حملات در خاورمیانه استفاده می‌شد، لغو خواهد شد.

هدف از این طرح، تلاش برای بازگرداندن قدرت اعلان جنگ از کاخ سفید به کنگره است که طبق قانون اساسی، کنگره و نه رئیس جمهور حق دارند که اجازه جنگ بدهد.

کین خطاب به شرمن گفت: رئیس جمهوری بدون تاییدیه کنگره در پنج‌شنبه گذشته به حمله هوایی علیه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در ارتباط با حمله‌ای در عراق، دستور داد.

وی یادآور شد: در همان زمان، آمریکا به همراهی اروپا یک پیشنهادی را روی میز داشت که بدون هیچ پیش شرطی با ایران درباره اقداماتی که باید نسبت به برجام انجام شود، گفت‌وگو کند.

این سناتور آمریکایی اظهار کرد: ایران به این پیشنهاد توجه داشت و طبق گفت‌وگویی که من با مقامات دولت داشتم، آنها برای پذیرش این پیشنهاد از سوی ایران خوش‌بین بودند اما این حمله در پنج‌شنبه اتفاق افتاد و ایران در روز یکشنبه این پیشنهاد را رد کرد.

کین اظهار کرد: فکر نمی‌کنم کسی در پنتاگون یا وزارت خارجه از حمله دیروز شبه نظامیان به پایگاه ائتلاف تعجب کرده باشد. وقتی که یک طرف تصمیم گرفت که می‌تواند یکجانبه اقدام کند، طرف دیگر هم این اقدام را خواهد کرد و ناگهان در میانه وضعیتی قرار خواهیم گرفت که در کنگره به بحث گذاشته نشده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha