هشدار جمهوریخواهان درباره تلاش برای تغییر قانون اطاله کلام در سنا

تهران-ایرنا- میچ مک کانل رهبر اقلیت سنای آمریکا هشدار داد تغییر مقررات فیلی باستر (اطاله کلام در سنا) توسط دموکرات ها، سنا را کاملا به «زمین سوخته» تبدیل می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری سی ان ان، رهبر جمهوری خواه سنا از ایالت کنتاکی طی سخنرانی در صحن مجلس سنا از آستانه ۶۰ رای در مقررات فیلی باستر دفاع کرد  و به دموکرات ها هشدار داد اگر به دنبال تغییر قانون فیلی باستر باشند کمکی به پیشبرد برنامه های دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نمی کنند.

وی گفت: در مقابل، جمهوریخواهان از هر گزینه و مقررات در دسترس استفاده خواهند کرد تا روند کار این مجلس را متوقف کنند و سنا شبیه دپوی ۱۰۰ خودرو خواهد شد که هیچ حرکتی در آن وجود ندارد.

فیلی باستر یک روند پارلمانی است که منازعه بر سر قسمتی از روند قانون‌گذاری به طول می‌انجامد و یک یا چند عضو، رأی‌گیری را به تعویق انداخته یا به طور کلی از آن جلوگیری می‌کنند.

دیک دوربین سناتور دموکرات اکثریت سنا به خبرنگاران گفته است نگران تهدیدهای مک کانل درباره از حرکت انداختن سنا در صورت تغییر مقررات فیلی باستر از سوی دموکرات ها نیست، زیرا مک کانل تا همین حالا نیز روند سنا را کُند کرده است.

مک کانل همچنین دستورکار محافظه کارانه ای را برای جمهوریخواهان در صورت کنترل دوباره آنها بر کنگره و کاخ سفید ترسیم کرد که دموکرات ها با اکثریت آنها قویا مخالف هستند. مک کانل فهرستی از قوانینی را برشمرد که حزب جمهوریخواه در صورت بازگشت به قدرت درباره آنها اقدام خواهد کرد.

وی گفت «ما هر تغییر لیبرالی را که به کشور ما آسیب می رساند حذف خواهیم کرد. ما جایگاه آمریکا را با همه انواع سیاست های محافظه کارانه و بدون کمک صفر از طرف مقابل تقویت خواهیم کرد.»

مک کانل اشاره کرد وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا به جمهوریخواهان برای لغو مقررات فیلی باستر فشار وارد کرد دموکرات ها بسیار عصبانی شدند.

فیلی باستر در سنای ایالات متحده آمریکا معمولاً به هر تاکتیک تأخیری یا آبستراکسیونی گفته می‌شود که به منظور جلوگیری از به رأی گذاشته شدن یک اقدام به کار می‌رود.

مک کانل گفت: من و همکارانم از نابود کردن سنا برای لذت های آنی خودداری کرده ایم.

وی از دموکرات ها سوال کرد، آیا بر این باورند که انتخاب بایدن و ۵۰-۵۰ بودن کرسی ها سنا نشانه این است که مردم آمریکا واقعا به دنبال تغییری چشمگیر هستند. آیا واقعا کسی فکر می کند که مردم آمریکا با انتخاب بایدن به یک نظام دولتی کاملا جدید رای داده اند؟

در حال حاضر کرسی‌های دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در سنا برابر است اما با وجود هریس، به عنوان معاون بایدن و رئیس سنا اکثریت به حزب دموکرات می‌رسد.

دیک دوربین در سخنرانی در صحن سنا در مخالفت با این هشدارهای مک کانل گفت استفاده نادرست مک مانل از مقررات فیلی باستر بوده که باعث ناامیدی دموکرات ها و خواسته آنها برای رهایی از آن شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha