عطوان :تحولات اخیر باعث تقویت موضع ایران در خصوص برجام شده است

تهران - ایرنا - عبدالباری عطوان، تحلیلگر سرشناس جهان عرب در تحلیلی گفت که موضع گیری‌های اخیر ایران و حمایت برخی قدرت‌های جهانی مانند چین از توافق هسته‌ای موجب تقویت موضع تهران در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) شده است . 

به گزارش روز شنبه ایرنا ، عطوان در سرمقاله روزنامه رای الیوم نوشت :  ایران لغو کامل تحریم ها را به عنوان شرط اصلی بازگشت خود به برجام اعلام کرده است و از طرف دیگر سخنگوی رسمی وزارت بازرگانی چین هم اعلام کرد که پکن از توافق هسته ایران حمایت می کند و از منافع مشروع خود در همکاری با ایران دفاع به عمل می آورد.

به گفته این تحلیلگر جهان عرب ، در کنار این مواضع، خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرده است که ایران ظرف چند ماه گذشته در فروش نفت خود به چین رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است .

وی با اشاره به حمایت روسیه از لزوم اقدام عملی آمریکا برای بازگشت به برجام ، اظهار داشت که یک ائتلاف میان چین و روسیه با ایران شکل یافته است که کره شمالی هم بخشی از آن است ائتلافی که یک تحول مهم راهبردی در جهان ایجاد کرده است که از پشتوانه قوی اقتصادی و نظامی برخوردار است و مواضع اخیر آمریکا و اروپا در همین راستا ارزیابی می شود. 

عطوان نوشت : همین امر باعث شده است تا آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با انتشار مقاله ای با نام مستعار در نشریه " کونگر تلگرام " متعلق به مرکز " آتلانتیک کاونسل " آمریکا تاکید کند که از نظر واشنگتن " ائتلاف روسیه و چین خط قرمز به شمار می رود و آمریکا به هر قیمتی که شده مانع از شکل گیری آن خواهد شد."

سردبیر رای الیوم در ارتباط با اتحادیه اروپا هم گفت : این اتحادیه از این ائتلاف جدید احساس خطر کرده و بی هیچ شک و تردیدی در جبهه آمریکا قرار خواهد گرفت و در همین راستا ظرف چند روز گذشته تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک علیه چین اعمال کرد.

عطوان همچننین با اشاره به « متهم شدن پکن از سوی واشنگتن مبنی بر نقض حقوق اقلیت ها  » خاطرنشان کرد : چین در طی واکنش رسمی خود به اتهامات یاد شده تاکید کرد که آمریکا به عنوان قاتل بیش از دو میلیون عراقی و شعله ور کننده آتش جنگ در سوریه و لیبی و قبل از آن ویتنام آخرین کشوری است که می تواند از حقوق بشر سخن به میان آورد.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha