برگزاری رزمایش سراسری ارتش روسیه همزمان با تنش مسکو با اوکراین و ناتو

مسکو - ایرنا - به دنبال تشدید تنش ها میان روسیه و ناتو و متشنج شدن اوضاع اوکراین که احتمال دخالت ناتو در حوادث این کشور وجود دارد، وزیر دفاع روسیه دستور آغاز آزمایش آمادگی رزمی نیروهای مسلح این کشور را صادر کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ویژه وزارت دفاع روسیه، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه امروز (سه شنبه) دستور آغاز آزمایش آمادگی رزمی ارتش روسیه را صادر کرد که تا پایان ماه آوریل جاری (۱۰ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت. 

در چارچوب این برنامه نظامی گسترده، همه نیروهای مسلح روسیه مستقر در خاور دور، جزیره ساخالین و شبه جزیره کامچاتکا تا منطقه کالینین گراد در غرب روسیه و منطقه قفقاز شمالی و کریمه این کشور شرکت می‌کنند.

در مجموع قرار است چهار رزمایش بزرگ در این ماه در روسیه برگزار شود.

وزیر دفاع روسیه دستور داده است در  این رزمایش‌ها، امنیت و شرایط تحرکات نظامی با کیفیت خوب کاروان‌های تسلیحات سنگین و تجهیزات نظامی ارتش روسیه تامین شود. 

در بیانیه وزارت دفاع روسیه به تعداد نیروهای نظامی شرکت کننده در رزمایش‌ها اشاره نشده است، اما باتوجه به اینکه گفته شده همه نیروهای ارتش روسیه در آن شرکت می‌کنند احتمالا  ۹۰۰ هزار نیرو در این برنامه‌ها شرکت دارند. 

کارشناسان همزمانی رزمایش‌های روسیه با تشدید تنش‌های این کشور با اوکراین، ناتو و غرب را با یکدیگر مرتبط می‌دانند. 

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تنش ها در دونباس میان جدایی طلبان و دولت اوکراین از یکشنبه گذشته اوج گرفته است.

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز گذشته (دوشنبه) طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، گفته بود که تنها با ورود اوکراین به سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌توان به پایان درگیری در دونباس خاتمه داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مورد این اظهارات رئیس جمهوری اوکراین امروز در مورد پیوستن به ناتو واکنش نشان داد و گفت: پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم‌تر می‌کند.

به گزارش ایرنا، پسکوف روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در باره پیوستن اوکراین به ناتو باید نظر مردم این کشور را خواست، تصریح کرد: پیوستن اوکراین به ناتو این کشور را دچار چالش‌ها و مشکلات بیشتری می‌کند.  

وی گفت:  «اگر نظر چندین میلیون نفر از مردم در جمهوری های خودخوانده را هم جویا شوید، در این صورت خواهید فهمید که عضویت در ناتو برای این جمهوری‌ها قابل اجرا نیست. »

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه نیز از گفت‌وگوی مقام‌های این کشور و آمریکا درباره بحران اوکراین که در آستانه آغاز جنگ قرار گرفته است، خبر داد.

به گفته ریابکوف، در این منطقه اوکراین، اقدامات تحریک آمیز از طرف کی یف و شرکای غربی این کشور و در راس آنها آمریکا جریان دارد.  

وی خاطرنشان کرد: واشنگتن باید مراقب پیامدهای این سیاست هماهنگ شده با کی یف باشد.

به گزارش رسانه‌های روسی، روز گذشته بر اثر حمله پهپادی ارتش اوکراین به یک منطقه مسکونی در نزدیکی شهر دونتسک در شرق اوکراین یک کودک ۵ ساله کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.

آمریکا و ناتو بر حمایت از اوکراین در برابر روسیه تاکید کرده‌اند.

ناتو برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت ) آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضد روسیه دارد.  

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی بر حمایت ناگسستنی آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مواجهه با تهاجم مداوم روسیه در دانباس و کریمه تاکید کرد.

در جریان جنگ داخلی در شرق اوکراین میان نیروهای این کشور و جدایی طلبان روس تبار که یک سال پیش با آتش بس میان دو طرف متوقف شد، در مجموع نزدیک به ۱۴ هزار نفر اکثرا غیرنظامی جان خود را ازدست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha