تاکید شورای امنیت بر نقش سازمان‌های منطقه‌ای در ارتقای صلح

نیویورک- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ریاستی خود بر نقش سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای در ارتقای صلح و امنیت بین‌الملل، پیشگیری یا حل و فصل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها، تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، بیانیه رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد که به نیابت از اعضای آن صادر شد، آمده است: شورای امنیت مسئولیت اصلی خود را تحت منشور ملل متحد برای حفظ صلح و امنیت بین المللی تکرار و یادآوری می‌کند که همکاری با سازمان های منطقه‌ای و ناحیه‌ای در امور مربوط به حفظ صلح و امنیت بین المللی و مطابق با فصل هشتم منشور سازمان ملل می‌تواند امنیت جمعی را بهبود بخشد.

این بیانیه می‌افزاید: شورای امنیت به رسمیت می‌شناسد که سازمان‌های منطقه ای و ناحیه‌ای به دلیل دانش آنها از منطقه، درک خوبی از دلایل اصلی درگیری‌های مسلحانه دارند که می‌تواند تلاش‌های آنها را در جلوگیری یا حل و فصل این منازعات، مفید سازد.

در این بیانیه ادامه داده شده است: شورای امنیت بار دیگر بر تعهد خود در زمینه حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات مطابق با منشور ملل متحد به ویژه فصل ششم تأکید می‌کند. شورای امنیت به رسمیت می‌شناسد که سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای در ارتقای صلح، اعتماد و گفت‌وگو بین طرف‌های مربوطه در مناطق خود، موقعیت خوبی دارند.

بیانیه ریاستی شورای امنیت تاکید دارد: این شورا، دبیرخانه سازمان ملل متحد و سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای را تشویق می‌کند تا در صورت لزوم، به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد توانایی‌های مربوطه، بهترین شیوه‌ها و آموخته‌ها در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و ادامه تدوین بهترین شیوه‌ها به ویژه در زمینه میانجیگری، حکمرانی خوب و صلحبانی اقدام کند.

در این بیانیه افزوده شده است: شورای امنیت مشارکت‌های موجود بین سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای، از جمله آنهایی که از قاره‌های مختلف هستند را به رسمیت می‌شناسد.

شورای امنیت در این بیانیه خاطرنشان کرده است: این شورا، سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای را تشویق می‌کند تا از مزیت نسبی مجاورت و سازوکارهای موجود برای ارتقای اعتمادسازی، گفت‌وگو، تحکیم همکاری، گفت‌وگو و ظرفیت‌های خود برای بهبود آمادگی در کمک‌های لازم به کشورهای متبوع، مطابق با منشور ملل متحد و ترتیبات مربوطه بین هر سازمان منطقه‌ای و اعضای آن، در تلاش برای جلوگیری یا حل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها، به طور کامل استفاده کنند.

در بیانیه ریاستی شورای امنیت از دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست شده است با ارائه گزارش‌های کتبی منظم، در صورت لزوم موارد مد نظر و توصیه‌هایی برای افزایش همکاری بیشتر بین سازمان ملل و سازمان‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای در ارتقای اعتماد به نفس و گفت‌وگو ارائه دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha