دمشق: جولان اشغالی بخش جدایی ناپذیر خاک سوریه است

تهران- ایرنا- نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به نشست شورای امنیت درباره اوضاع خاورمیانه، تأکید کرد که بلندی‌های جولان اشغالی بخش جدایی ناپذیری از خاک سوریه است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بسام صباغ روز پنجشنبه گفت: گذشت بیش از پنج دهه اشغال سرزمین‌های عربی از سوی اسرائیل تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه و صلح و امنیت بین المللی به شمار می‌آید.

وی در این بیانیه افزوده است: تداوم این اشغالگری‌ها، بار دیگر عدم موفقیت شورای امنیت در عمل به مسئولیت‌های خود را در حفظ صلح و امنیت بین المللی نشان می‌دهد.

صباغ افزود: شورای امنیت در وادار کردن مقام‌های رژیم اشغالگر اسرائیل به تسلیم شدن در برابر اراده بین المللی و پایان دادن به اشغالگری در سرزمین‌های عربی به مسئولیت خود عمل نمی‌کند و آن هم به دلیل حمایتی است که برخی کشورهای غربی عضو دائم شورای امنیت و در راس آن آمریکا از رژیم اشغالگر می‌کنند.

نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد، مقام‌های رژیم اشغالگر در نقض قوانین بین‌ الملل و قطعنامه‌های بین‌ المللی به حد بی‌ سابقه‌ای رسیده‌اند و همچنان به تجاوزهای مکرر خود در سرزمین‌های سوریه ادامه می‌دهند که نقض قطعنامه شماره ۳۵۰ سال ۱۹۷۴ شورای امنیت به شمار می‌رود.

صباغ اظهار داشت: سوریه بار دیگر خواستار تلاش شورای امنیت سازمان ملل برای تضمین اجرای قطعنامه شماره ۴۹۷ مصوب سال ۱۹۸۱ و الزام رژیم اشغالگر اسرائیلی به توقف شهرک سازی‌ها و اقدام‌های سرکوبگرانه آن در حق مردم جولان اشغالی سوریه و خروج کامل این رژیم از این جولان اشغالی تا خط ۴ ژوئن ۱۹۶۷ است.

وی همچنین بر حمایت سوریه از حق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس تاکید کرد و گفت: حق پناهندگان فلسطینی برای بازگشت به سرزمینشان نیز بر اساس قطعنامه ۱۹۴ سال ۱۹۴۸ باید تضمین شود و هر معامله‌ای که مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل نباشد، قابل قبول نیست و باید به کشور فلسطین، حق عضویت کامل در سازمان ملل اعطا شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha