مجلس نمایندگان آمریکا  ایالت شدن واشنگتن را تصویب کرد

تهران – ایرنا – مجلس نمایندگان آمریکا که اکثر اعضای آن از حزب دموکرات هستند، تبدیل شدن واشنگتن دی.سی  پایتخت کشور به پنجاه و یکمین ایالت را تصویب کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر افزود: مجلس نمایندگان آمریکا دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰،  با ۲۱۶ رای موافق در برابر ۲۰۶ رای مخالف تبدیل شدن پایتخت آمریکا به پنجاه و یکمین ایالت دراین کشور را به تصویب رساند و آنرا برای تصویب نهایی به مجلس سنا فرستاد، مکانی که جمهوریخواهان به شدت با آن مخالفت خواهند کرد.

رویترز گزارش داد: این برای دومین بار طی کم تر از یکسال است که مجلس نمایندگان تلاش به تصویب این قضیه دارد .

بنابر   قانون موسوم به «اقامت» در سال ۱۷۹۰  میلادی ایجاد یک ناحیه برای پایتخت آمریکا  در سواحل شرقی این کشور مورد تصویب قرار گرفت که  بنا بر قانون اساسی آمریکا، این ناحیه تحت نظارت انحصاری کنگره ایالات متحده بوده و در نتیجه  بخشی از هیچ ایالتی به شمار نمی رود، ایالت‌های مریلند و ویرجینیا هر یک برای احداث چنین  ناحیه فدرالی زمین اهدا کردند.

واشنگتن قدرت برهم زدن توازن آرای انتخاباتی را دارد

رویترز درادامه گزارش داد: از آنجایی که واشنگتن دی.سی منطقه ای است که به شدت  هوادار حزب دموکرات بوده در صورت تبدیل شدن به پنجاه و یکمین ایالت در آمریکا قادر است تا توازن آرای انتخاباتی را دراین کشور برهم ریزد، چراکه می تواند دو سناتور دموکرات را به سنا وارد کند و توازن ۵۰ -۵۰ دموکرات ها و جمهوریخواهان را دچار تغییر سازد.

تلاش دموکرات ها برای پیروزی در انتخابات کنگره و ریاست جمهوری آمریکا

رویترز افزود: دموکرات ها چندین دهه است که به شدت پی گیر ایالت کردن واشنگتن دی.سی هستند، آنها پیش ازاین در تلاش بودند تا با تصویب این طرح بتوانند در انتخابات ماه نوامبر سال گذشته موجب پیروزی کامل جو بایدن و تسلط بر مجلس سنای شوند.

از سال ۱۹۵۹ ایالت جدیدی اضافه نشده است

بنابراین گزارش آمریکا از سال ۱۹۵۹ میلادی بدین سو و با تصویب آلاسکا به ایالت جدید این کشور، تاکنون ایالت تازه ای را به فهرست ایالت های خود اضافه نکرده است.

ساکنان  پایتخت آمریکا از انتخاب نماینده در کنگره  محرومند

جان شاکوسکی (Jan Schakowsky)  نماینده حزب دموکرات از ایالت «الینوی» دراین باره گفت: دموکرات ها به شدت پی گیر تصحیح یک اشتباه تاریخی هستند، چراکه بیش از ۷۰۰هزار شهروند آمریکایی ساکن واشنگتن دی.سی که مالیات فدرال پرداخت  و در جنگ ها شرکت کرده و کشته میدهند  هنوز  حق معرفی نامزد و  دادن رای انتخاباتی در مجلس نمایندگان و یا مجلس سنا را ندارند ، این نمونه بارزی از دادن مالیات است بدون انکه سهم در کنگره داشته باشی.

ایالات متحده آمریکا که با شیوه حکومت جمهوری فدرال اداره می شود، از ۵۰ ایالت، یک حوزه فدرال، پنج اقلیم خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده متشکل می شود که در مجموع وسعتی بیش از  ۹ میلیون کیلومتر مربع  را در بر می گیرد.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha