زالی: ویروس جهش یافته آفریقایی در کمین است

تهران- ایرنا- فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه ویروس جهش یافته آفریقایی در کمین است، گفت : باید مراقب این ویروس بود و اجازه نداد در کشور جولان دهد.

به گزارش ایرنا، علیرضا زالی عصر دوشنبه در پنجمین جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: ویروس های جهش یافته هنگام ورود بین ۱۰ تا ۱۵ روز پنهان هستند و پس از این مدت خود را نشان می دهند.

وی افزود: خیز چهارم بدلیل ورود ویروس انگلیسی در کشور ایجاد شد و ممکن است همین سناریو برای ویروس آفریقایی و هندی تکرار شود که البته ویروس آفریقایی به مراتب مهلک تر از ویروس هندی است.

زالی با اشاره به اینکه در تهران طی روزهای آینده انتظار فراز و فرود در آمار شیوع کرونا وجود دارد، گفت: پیش بینی می کنیم تا اواسط هفته آینده این فراز و فرود در آمارها ادامه داشته باشد و بی تردید نوسان در تهران زیاد است و پیش بینی ها نشان می دهد اتفاقاتی که در خوزستان تجربه کردیم و مکانیزمی که پیاده شد، ممکن است برای تهران نیز تکرار شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان تهران هشت هزار و ۳۲۴ بیمار بستری وجود دارد که از این تعداد  دو هزار و ۹۵ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. طی ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران یکهزار و ۴۶۰ بیمار بستری شده اند که از این تعداد ۲۰۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند که خوشبختانه با تلاش کادر درمان در ۲۴ ساعت گذشته  یکهزار و ۳۴۰ بیمار نیز ترخیص شده اند.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: تا انتهای هفته با فراز و فرودهای آمار کرونا مواجه هستیم و پیش بینی می شود هرگونه تغییر مشخص از اواسط هفته آینده اتفاق بیفتد، در خیز چهارم امواج طوفانی به سمت کادر درمان و سلامت جاری شد که با تلاش آن ها توانستیم شرایط را مدیریت کنیم، تخت های بیمارستانی به شکل درستی توزیع شد تا شاهد ماندن بیماران در پشت بیمارستان ها نباشیم.

به گفته وی، انتظار داریم خیزهای بعدی با وجود ویروس های جهش یافته وجود داشته باشد، خیزهایی که در آینده نه چندان دور با ویروس های جدید قابل پیش بینی است.

زالی تاکید کرد: به یقین در ویروس های جدید سرایت پذیری افزایش پیدا می کند که به تبع آن بیمار بستری و فوتی ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد که به طور قطع رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری همچنان به عنوان بهترین شیوه برای پیشگیری از این بیماری قلمداد می شود.

وی اظهار داشت: درخواست مشخص ما در این شرایط واردات پیوسته و افزایش سرعت واردات واکسن به کشور و استان تهران است تا واکسیناسیون با سرعت بیشتری محقق شود و  آنچه که تاکنون با تلاش وزارت بهداشت وارد شده کفایت نمی کند.

به گفته زالی، این میزان واکسن کفایت نمی‌کند و بخش‌های زیادی از گروه‌ها درخطر هنوز نتوانسته اند واکسن دریافت کنند و با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون ممکن است بتوانیم حفاظت نسبی را ایجاد کنیم.

به گزارش ایرنا، پنجمین جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران عصر امروز (دوشنبه) به ریاست انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در محل استانداری برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha