تاکید مجدد وزیران خارجه گروه هفت بر غیرهسته ای سازی کره شمالی

تهران- ایرنا- وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان (G۷) که در لندن بسر می برند، بار دیگر بر غیرهسته ای سازی کره شمالی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری کیودو روز چهارشنبه اعلام کرد این وزیران با هدف «خلع کامل، قابل اثبات و برگشت ناپذیر» تسلیحات کشتار جمعی و موشک های بالستیک با هر بردی برای کره شمالی موافقت کردند.

آنها همچنین در این زمینه که همه کشورها باید به طور کامل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی را اجرا کنند، هم نظر بودند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در این نشست، پیرامون دیدگاه دولت آمریکا درباره بازبینی سیاستش در قبال کره شمالی گفت: تصمیم گیری در مورد اینکه کره شمالی در مذاکرات غیر هسته ای سازی با آمریکا از طریق دیپلماسی شرکت می کند یا خیر بستگی به خود کره شمالی دارد.

او گفت: در بازبینی این خطی مشی به راه هایی توجه شده که ایالات متحده بتواند هدف خود در غیر هسته ای سازی کامل شبه جزیره کره را به پیش برد.

وی افزود: آنچه که هم اکنون در دست داریم، یک خط مشی است که خواهان روشی سنجیده و عملی است و درهای آن به روی کره شمالی باز بوده و دیپلماسی را دنبال خواهد کرد. امیدوارم کره شمالی از این فرصت برای در پیش گرفتن دیپلماسی استفاده کند.

بلینکن گفت: واشنگتن نه تنها صحبت های پیونگ یانگ را خواهد شنید بلکه کارهایی که آنها در روزها و ماه های پیش رو انجام می دهند را نیز مد نظر قرار خواهد داد.

او افزود: آمریکا «خط مشی بسیار مشخصی دارد که تمرکز آن بر دیپلماسی است و تصمیم گیری در مورد اینکه کره شمالی بر مبنای این خط مشی در مذاکرات حضور می یابد یا خیر به عهده خود آن کشور است».

بایدن هفته گذشته در یک سخنرانی خط مشی از برنامه توسعه هسته ای کره شمالی انتقاد کرد که منجر به واکنش تند پیونگ یانگ شد.

در این نشست، موتگی توشیمیتسو وزیر خارجه ژاپن، از همتایانش خواست که حل و فصل سریع مسئله آدم‌ربایی اتباع ژاپنی توسط کره شمالی را درک و از آن حمایت کنند.

موتگی همچنین به خبرنگاران گفت که ژاپن از رویکرد آمریکا در بازنگری سیاستش که بر اساس همکاری نزدیک با ژاپن و کره جنوبی است، حمایت می کند.

او همچنین گفت که مایل است همکاری های نزدیک سه جانبه ادامه داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha