۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 84320914
۰ نفر

برچسب‌ها

لودریان: رهبران لبنان به تعهدات خود عمل نکرده اند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه فرانسه به خواسته های پاریس از مسئولان لبنانی درباره تشکیل کابینه و انجام برخی اصلاحات اشاره کرد و گفت: رهبران لبنان به تعهداتی که به امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه دادند، عمل نکرده اند.

به گزارش روز جمعه رسانه های  لبنانی، «ژان ایو لودریان» در سفر به بیروت افزود که دیدارش با روسای جمهوری، مجلس و نخست وزیر مکلف لبنان نه به دلیل علاقه مندی بلکه بر اساس اموری که آنان طبق قانون اساسی آن را نمایندگی می کنند.

وی ادامه داد که کشورش جامعه بین المللی را برای اعمال فشار به منظور برگزاری بموقع انتخابات پارلمانی در لبنان، بسیج خواهد کرد

وزیر خارجه فرانسه در باره تحریم های کشورش علیه برخی مقام های لبنانی نیز گفت: تحریم های اعلام شده تنها آغاز مسیر تحریم های سخت و دشوار است.

لودریان روز پنجشبه با میشل عون رییس جمهوری لبنان در کاخ بعبدا و نبیه بری رییس مجلس در مقر پارلمان و سعد حریری نخست وزیر مکلف این کشور در محل سفارت فرانسه دیدار و گفت وگو کرد.

وی همچنین در محل سفارت کشورش با  شماری ازفعالان گروه های جامعه مدنی، میشل معوض رییس جنبش استقلال و سامی الجمیل رییس حزب کتائب دیدار و گفت وگو کرد.

سفر لودریان به لبنان پس از آن صورت می گیرد که فرانسه اخیرا اعلام کرد که اقدامات لازم را برای جلوگیری از ورود برخی مقامات لبنانی به این کشور آغاز کرده است زیرا آنها تلاشی برای یافتن راه حل بحران سیاسی و اقتصادی کشورشان نمی کنند.

پس از انفجار بندر بیروت، «مصطفی دیاب» نخست وزیر لبنان مجبور به استعفا شد و «میشل عون» رییس جمهوری این کشور با چراغ سبز پارلمان بار دیگر «سعد الحریری» را نامزد ریاست کابینه این کشور کرد.

الحریری که اعتقاد فراوانی به کسب رضایت برخی کشورهای منطقه و اروپایی دارد، در طول حدود شش ماه گذشته به دلیل مواضع ضد مقاومت، نتوانسته کابینه لبنان را به پارلمان این کشور معرفی کند.

برخی تحلیلگران منطقه معتقدند که عوامل خارجی مانع تشکیل کابینه الحریری شده‌اند؛ در حالیکه جناحها و سیاسیون لبنانی خواهان ارجاع نخست‌وزیر مکلف به توانمندیهای داخلی این کشور هستند.

در میان جنگ و جدل های میان سیاسیون لبنان، مردم این کشور که با شیوع «ویروس کرونا» مشکلاتشان چندین برابر شده، با راه اندازی تظاهرات مختلف علاوه بر مخالفت با طرحهای الحریری، خواهان ریشه کنی فساد اقتصادی و مالی مقام های پیشین این کشور به منظور حل بحران های داخلی هستند.

آمریکا نیز با اعمال تحریم‌های گسترده علیه برخی مقام های لبنانی وضعیت این کشور را بغرنج‌تر از گذشته کرده است. واشنگتن تلاش دارد تا با اعمال تحریم‌های ناعادلانه به زعم خود راه را برای الحریری جهت حذف «جنبش حزب الله» از کابینه آینده لبنان باز کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha