۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۵۹
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84323776
۰ نفر

برچسب‌ها

اردوغان: مانع بزرگ اروپا، نداشتن چشم انداز راهبردی است

تهران – ایرنا- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه عصر یکشنبه گفت: بزرگ‌ترین مانع اتحادیه اروپا برای تبدیل شدن به یک بازیگر قدرتمند جهانی، کم صبری و نداشتن چشم انداز راهبردی است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، اردوغان در پیامی به مناسبت "روز اروپا" افزود: کاملاً روشن است که اتحادیه اروپا هرگز قادر نخواهد بود بدون کمک و مشارکت ترکیه به صورت قوی به حیات خود ادامه دهد.

وی تصریح کرد: اتحادیه اروپا به یک ساختار نهادینه شده جدید (کارآمد) نیاز دارد و در این چارچوب باید به طور ویژه سازوکارهای تصمیم‌گیری در این اتحادیه مورد بازبینی قرار گیرد.

اردوغان تأکید کرد که اتحادیه اروپا نیازمند چشم‌انداز و گفتمان جدید است.

وی افزود: مسلم است که اتحادیه اروپا هرگز نخواهد توانست بدون مشارکت و حمایت ترکیه به موجودیت خود به صورت قدرتمند ادامه دهد.

اردوغان گفت، با وجود همه موانع و معیارهای دوگانه اتحادیه اروپا با ترکیه، آنکارا همچنان به هدف راهبردی خود که عضویت در این اتحادیه است، متعهد است.

رییس جمهوری ترکیه افزود: در برهه اخیر اروپا با چالش‌هایی چون بحران پناهجویان، اسلام هراسی و بیگانه ستیزی، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و گسترش کرونا رو به روست.

وی اظهار داشت که حل مشکلات پیش روی اتحادیه در گرو همبستگی و همکاری و اتخاذ مجدد دیدگاه جامع و شجاعانه است.

اردوغان با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه به وعده خود در قبال آنکارا در خصوص عضویت کامل در این اتحادیه عمل نکرده و موانعی ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، کارآمدی و تأثیرگذاری این اتحادیه را در سطح منطقه‌ای و جهانی تقویت خواهد کرد.

اردوغان افزود: برخی از کشورهای اتحادیه اروپا اختلافات خود را با ترکیه به اتحادیه اروپا منتقل می‌کنند که این مسأله به صورت کلی تأثیر منفی بر روابط اروپا با آنکارا خواهد داشت و قدرت این اتحادیه را در رویارویی با تهدیدات جهانی تضعیف می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha