اجرای کامل قانون، مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد را رفع می‌کند

ارومیه- ایرنا- مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: رفع مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد در گرو تثبیت و اجرای کامل قوانین است.

حمیدرضا مومنی در دیدار با فعالان اقتصادی منطقه آزاد ماکو، ضمن ارائه ‌گزارشی از نتایج پیگیری در خصوص بهبود فعالیت های مناطق آزاد و مشکلات مطرح شده در جلسه ماه گذشته اظهار داشت: دولت و مدیران سازمان منطقه آزاد برای رفع موانع تولید و مشکلات فعالان اقتصادی در این مناطق، اهتمام ویژه دارند.

وی سه‌شنبه‌شب گفت : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد خود را به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان مناطق متعهد می داند و:‌ سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی طبق قوانین مناطق آزاد در این مناطق سرمایه گذاری کرده اما اکنون به جهت شرایط ویژه و تحریمی، بخشنامه ها و دستورالعمل های جدیدی به این مناطق ابلاغ می شود که با قوانین اصلی مناطق آزاد متفاوت است.

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با بیان این‌که تغییر در قوانین و ابلاغ بخشنامه هایی در خصوص نحوه اعمال معافیت های مالیاتی مشکل زا هستند، ادامه داد: ما در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اقدامات و پیگیری‌هایی از سوی سازمان امور مالیاتی،‌ مجلس و معاونت ریاست جمهوری انجام دادیم و امیدواریم با تبیین راهکارهای راه گشا این مشکل به وجود آمده برای فعالان در مناطق آزاد رفع شود.

مومنی اضافه کرد:‌ قوانینی که برای مناطق آزاد وضع شده بر اساس مطالعات و مصلحت هایی وضع شده و تغییر و عدم ثبیت آن به صلاح نیست زیرا فصل الخطاب ما در مناطق آزاد، قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و قوانین برنامه توسعه کشور است؛ پیش از اینکه هر قانونی بر خلاف قوانین مناطق آزاد مصوب شود، لازم است تا تاثیرات آن بر تولید و سرمایه گذاری در مناطق پیش از تصویب سنجیده شود.

وی تاکید کرد: تاسیس بانک های مستقل یا شعب در سطح استان و یا ممتاز بانک‌ها در مناطق آزاد راهکاری است که می تواند بخش از مشکلات مالی و بانکی این مناطق را رفع کند.

وی همچنین با بیان این‌که برای کنترل منابع و مصارف در محدوده مناطق آزاد پیشنهاد ما تاسیس یک بانک تخصصی در مناطق آزاد و یا ایجاد شعب ویژه بانک ها در مناطق است، اظهار کرد:‌ این مطلب را به جدّ پیگیری خواهیم کرد.

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در بحث تولید، کارفرما باید در حوزه کارگری تصمیم گیر باشد و باید به صورت ویژه از کارفرمایان نیز حمایت کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این سفر ۲ روزه از پروژه سد کرم آباد، روند احداث مدارس در دست احداث منطقه، پروژه احداث شبکه آبیاری تحت فشار و ایستگاه ایستگاه پمپاژ اراضی ۲۰۹۰ هکتاری بانک زمین بازدید می کند.

همچنین در روز دوم سفر جلسه ای با ائمه جمعه شهرستان های منطقه ماکو، شوط و پلدشت نیز با حضور وی برگزار خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha