کدخدایی: امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم

 تهران-ایرنا- سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم، گفت: شورا برای بررسی صلاحیت داوطلبان ۵ روز فرصت دارد و در صورت لزوم این فرصت را می‌تواند پنج روز دیگر تمدید کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» روز جمعه و بعد از بازدید از ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه هم از باب وظیفه نظارتی که بر روند انتخابات داریم و هم برای خدا قوت گفتن به دوستان در وزارت کشور از ستاد بازدید کرده ام، گفت: دوستان وزارت کشور تدابیر خوبی اندیشیده‌اند و خوشبختانه امسال با توجه به مصوبه شورای نگهبان امسال شاهد جشنواره ثبت نام نبودیم.

وی یادآورشد: بر اساس آمار ارائه شده، ثبت نام افرادی که شرایط اولیه را نداشته‌اند،  خیلی کم شده است. ما در شورای نگهبان مصر هستیم کسانی که واجد شرایط هستند حتما شرکت کنند تا مردم برای انتخاب گزینه های خود تنوع بیشتری در اختیار داشته باشند.

 سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هر چه کمتر مراجعه کنند یا مراجعه نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی همچنین درباره فرصت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان گفت: شورای نگهبان طبق قانون پس از پایان ثبت نام ۵ روز فرصت اولیه دارد که نظر خود را اعلام کند و از روز یکشنبه بررسی‌ها شروع می شود. اگر بتوانیم در این پنج روز اعلام نظر می‌کنیم و اگر فرصت کم بود می‌توانیم درخواست تمدید مهلت بررسی را داشته باشیم.

 کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان طبق قانون پنج روز دیگر هم می تواند زمان بررسی را تمدید کند، گفت: بدین ترتیب شورای نگهبان حداکثر ۱۰ روز برای اعلام نظرات خود فرصت دارد.

سخنگوی شورای نگهبان درپاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان تعداد صندلی‌های نامزدها انتخاباتی را به صدا و سیما اعلام کرده است، تصریح کرد: این بیشتر به یک شوخی شبیه بود و مثل این است که ما بگوییم دوستان در وزارت کشور می‌دانند که چند نفر ثبت نام می‌کنند. قطعا این مسئله را هیچ کس نمی تواند تشخیص و تعیین کند.

وی اضافه کرد: ملاک و معیار قانون است و اعضای شورای نگهبان بر اساس معیارهای قانونی اعلام نظر خواهند کرد و طبیعتا رویه‌ای هم که در گذشته بوده است و تنوع تعدادی که ما در گذشته داشتیم این مطلب را تایید می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه قبلا اعلام کرده بودید چهره‌های قبلا رد صلاحیت شده در انتخابات حضور نیابند اما شاهد حضور این افراد بوده‌ایم، گفت: بارها توضیح دادم که قانون ملاک ما است و قانون منعی برای ثبت نام ندارد.

کدخدایی افزود: بنده به جهت توصیه شخصی نه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری بلکه در مورد انتخابات مجلس نیز معمولا توصیه‌هایی به افرادی که وضعیت گذشته‌شان تغییری نکرده، داریم.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به خواندن بیانیه سیاسی برخی از داوطلبان بعد از ثبت نام، گفت: خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران از این تریبون‌های مجانی فراوان در اختیار افراد قرار داده شده و افراد هم هر چه دلشان می‌خواهد مطرح می‌کنند. شورای نگهبان نسبت به این اظهارات هیچ اظهار نظری ندارد اما در مسیر تبلیغات قطعا اگر مطالبی خلاف مقررات باشد، آن را مد نظر قرار خواهد داد.

کدخدایی همچنین درباره هزینه کرد انتخاباتی داوطلبان تصریح کرد: در مورد هزینه تبلیغات قانون حداقلی وجود دارد که اگر خلاف آن قانون باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه شورای نگهبان، در روند ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری  مشکلات گذشته را نداریم.

ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز شده و  این روند تا ساعت ۱۸ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت.

به گفته سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات تا پایان سومین روز ثبت نام، ۲۱۱ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha