الکاظمی: با ناتو در زمینه غیر رزمی و با احترام به حاکمیت همکاری میکنیم

بغداد - ایرنا - نخست وزیر عراق در دیدار با فرمانده جدید ناتو در کشورش تاکید کرد که چارچوب همکاری های فیمابین بایستی با احترام به حاکمیت ملی عراق ترسیم شود.

به گزارش ایرنا دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که مصططفی الکاظمی امروز سه شنبه با جان مانزا معاون دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و هیئت همراه وی دیدار کرد.

در این دیدار پیرامون همکاری دو جانبه بین بغداد و ناتو و نقش ناتو با حمایت از عراق در جنگ علیه تروریسم و ​​افزایش سطح توانایی های نظامی خود در چارچوب آموزش و مشاوره و توسعه ساختارهای نهادی گفتگو شد.

نخست وزیر عراق از تلاش دولت برای تقویت روابط دو جانبه بین عراق و ناتو سخن گفت و خاطرنشان کرد: "این رابطه که آغازی پربار و جدید دارد در زمینه های غیر رزمی و مطابق با الزامات دولت عراق و احترام به حاکمیت کشور محصور می شود".

به گزارش ایرنا شب گذشته فرمانده جدید ناتو در عراق با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق دیدار و گفتگو داشت.

فرمانده جدید ناتو خلاصه ای از کار ماموریت و وظایف خاص خود را به الاعرجی ارائه داد و تاکید کرد: "هیچ نیروی رزمی در داخل عراق وجود ندارد و همکاری بین عراق و ناتو برای پشتیبانی از توانایی های نیروهای عراقی در مباحث استشاری و آموزش نظامی است".

ناتو پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای خود در عراق را تا ۸ برابر افزایش می دهد. مساله ای که با واکنش های متعدد و منفی مواجه شد.

این واکنش ها باعث شد تا فرمانده وقت ناتو در عراق به دیدار قاسم الاعرجی برود.

وی در دیدار خود با مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرده بود که حضور ناتو در خاک عراق به درخواست دولت این کشور بوده و هرگونه توسعه ماموریت این سازمان نیز تنها با موافقت دولت عراق صورت خواهد گرفت.

قاسم الاعرجی همان زمان اعلام کرده بود: "پیمان ناتو در عراق با موافقت دولت عراق و هماهنگی با آن کار می کند و ماموریتش مشورتی- آموزشی است و نه رزمی".

نیروهای خارجی دیگری تحت عنوان ائتلاف خودخوانده موسوم به بین المللی متشکل از برخی کشورهای اروپایی و کانادا به سرکردگی آمریکا در عراق حضور دارند که وظیفه خود را به مانند ناتو "آموزش رزمی به نیروهای عراقی" و حضور خود را "مستشاری" عنوان می کنند اما حیطه وظایف خود را جدای از "ناتو" می دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha