موزه‌ها نقش مهمی در انتقال ارزش‌های اجتماعی و همبستگی ملی دارند

تهران- ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موزه‌های مبتنی بر زیست بوم فرهنگ ایرانی اسلامی از نقش مهمی در انتقال ارزش‌های اجتماعی و اعتقادات معنـوی جامعه به نسل‌های جوانتر و همچنین کمک به انسجام وهمبستگی ملی برخوردارند.

به گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سیدسعیدرضا عاملی روز سه شنبه در ابتدای پیام خویش ضمن گرامیداشت ۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی آورده است: موزه نهادی است که به دست انسان با هدف بایگانی، درک و انتقال مفاهیم شکل گرفته و دارای کارکردهای متنوع و متعدد برای ثبت، حفظ، تکریم و ترویج میراث فرهنگی است.

وی تاکید کرده است: سیر تغییرات و تحولات در تعاریف و نظام کالبدی نهاد موزه و تأکید بر نقش فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و پژوهشی آن‌ در جامعه، جایگاه موزه‌ها را برای تقویت توسعه و پیشرفت بیش از پیش کرده ‌است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه می افزاید:موزه‌ها با تأکید بر حفظ میراث فرهنگی- تمدنی ایران در تاریخ پر شکوه این سرزمین، عشق به ایران اسلامی و حب وطن را در جامعه جاری و ساری می‌کنند و با برجسته‌سازی از قلل پرافتخار و متنوع تاریخ کشور، نگرش مثبت و روحیه خودباوری را فزونی می‌بخشند و تدبر و تعمق در احوالات گذشته برای عبرت‌های آینده را به مخاطبان هوشمند و فرهنگ‌دوست خود القا می‌کنند.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین عاملی، این مهم در قالب و موضوعات مختلف از جمله موزه‌های ابزار و آلات باستان‌شناختی، مردم شناسی، کتب و نسخ خطی، جواهرات، صنایع فرهنگی و هنری، فرش و ... به مخاطبان عرضه می‌شود که در سال‌های اخیر و با تدبیر و حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای کشور موضوعی چون علم و فناوری نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ لکن هنوز می‌توان از مناظری دیگر به بسط و گسترش کمی و کیفی موزه‌ها اقدام کرد.  

وی در ادامه پیام خود آورده است:انقلاب شکوهمند اسلامی، با جلوه‌های زیبایی از ایثار، نوع‌دوستی، تعاون و پیشرفت زمینه‌های بسیاری برای ثبت تاریخ و نشر ارزش‌های معنوی و انقلابی مهیا کرده‌است که برای انسان سرگشته در مدرنیته حرفهایی نو در بر دارد.

عاملی تاکید کرده است:احیاء فرهنگ ایثار و شهادت با ایجاد محیط معنوی یادآورنده‌ی ارزش ها و حقایق سال‌های غرور آفرین دفاع مقدس، دفاع و صیانت از حرم اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) از مهم‌ترین اولویت‌هاست.

وی، همچنین موزه‌های مبتنی بر زیست بوم فرهنگ ایرانی اسلامی را دارای نقش مهمی در انتقال ارزش‌های اجتماعی و اعتقادات معنـوی جامعه به نسل‌های جوانتر و همچنین کمک به انسجام وهمبستگی ملی می داند و می افزاید: اما این مهم در گرو شناخت دقیق و علمی نیازها، انگیزه ها و هدف‌های مردم به طور عام و مخاطبان موزه به طور خاص است.

در ادامه پیام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: شاید تصور آنچه امروز با عنوان موزه می‌شناسیم، در آغاز شکل‌گیری موزه‌ها پدیده‌ای دور از ذهن می‌نمود؛ چرا که تنها توقع افراد از موزه‌ها به نمایش گذاشتن اجسام و برخی اشیای عجیب و غریبی بود که آن‌ها را برای مدتی سرگرم می‌کرد.

به اعتقاد عاملی باگذشت زمان، پیشرفت علوم و تغییراتی که متعاقب آن‌ها در همه شئون زندگی بشر رخ داد، رفته رفته کارکرد موزه را دگرگون و تعریف و عملکرد و ساختار فیزیکی و محتوایی آن را دست‌خوش تحولات بسیار کرد تا آن‌جا که جایگاه ویژه‌ای در حد یک نهاد اجتماعی یافت و متولی امور فرهنگی در جوامع مختلف و سطوح بین‌المللی شد.

وی می افزاید: با توجه به سیر پدیدارشناختی و مفهومی که موزه از ابتدا تاکنون داشته است و دور شدن از تعاریف مرسوم و در نتیجه دگرگونی و تحول در عرضه مجموعه‌ها و فضاهای موزه‌ای، محدودیت‌ها و پیش‌فرض‌ها کم‌اثر شده و از کلیه امکانات حقیقی، مجازی، پلتفرم‌ها و... و. بهره می‌برد، بر این اساس موزه از ماهیت محدود موزه‌های سنتی فراتر می‌رود.

عاملی می گوید: در این راستا فناوری‌های نو و هوشمندسازی موجب نقش‌آفرینی صنعت شبیه‌سازی، واقعیت‌مجازی و همچنین بازسازی وقایع تاریخی در بستر «واقعیت گسترده» موجب تقویت جهانی و ملموس‌تر میراث موزه‌ای فرهنگی و تمدنی شده است. در عصر حاضر موزه‌های مجازی، باوجود مخالفت‌های بسیاری از اندیشمندان مبنی‌بر اصالت حضور اشیا، به منزله یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در توسعه موزه‌ و حفظ و نگهداشت میراث فرهنگی پذیرفته شده است 

وی با اشاره به روز ۲۸ اردیبهشت روز جهانی «موزه و میراث فرهنگی»، این مناسبت را فرصت خوبی برای تقدیر از تلاش‌های همه دست اندرکاران این حوزه، جلب توجه افکار عمومی جامعه و نخبگان به این موضوع اساسی و حمایت از اهالی علم و فرهنگ در توسعه و گسترش موزه‌ها به آموزش، پژوهش، ایده‌پردازی می داند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha