مجلس آمریکا امروز تشکیل "کمیته تحقیق حمله به کنگره" را بررسی می کند

تهران-ایرنا- مجلس نمایندگان آمریکا به رغم مخالفت جمهوریخواهان، درباره پیشنهاد تشکیل کمیته ای به سبک وسیاق کمیته تحقیق یازده سپتامبر به منظور بررسی حمله ۶ ژانویه (۱۷ دی)  هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کنگره، رای گیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز سه شنبه این پیشنهاد که مورد حمایت دموکرات ها است، با وجود مخالفت یک نماینده ارشد جمهوریخواه و پیشنهاد نماینده دیگری که بیان کرد ترامپ می تواند در جایگاه شاهد قرار گیرد، در کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید و قرار است امروز چهارشنبه در صحن این مجلس درباره آن رای گیری شود.

کوین مک کارتی جمهوریخواه ارشد مجلس نمایندگان آمریکا و متحد ترامپ با این رای گیری مخالفت کرده است.

چاک شومر رهبردموکرات اکثریت سنای آمریکا متهد شده این رای گیری انجام خواهد شد اما میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا به خبرنگاران گفته است مانع تشکیل کمیته تحقیقات مربوطه خواهد شد.

انتظار می رود اقدامات ترامپ به طور دقیق در تشکیل هر گونه کمیته تحقیقاتی مورد مداقه قرار گیرد. لیز مرکوسکی سناتور جمهوریخواه در پاسخ به سوالی در مصاحبه با سی ان ان درباره این که در صورت تشکیل این کمیته، آیا ترامپ با آن صحبت خواهد کرد گفت: اگر کمیته ای با تمرکز بر اتفاقات ۶ ژانویه تشکیل شود فکر می کنم که او فرد بسیار کلیدی خواهد بود.

ترامپ در اظهاراتی جمهوریخواهان را تحت فشار قرار داده تا از رای گیری درباره تشکیل این کمیته خودداری کنند.

صدها نفر از هواداران ترامپ با حمله به کنگره مانع جلسه رسمی تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شدند.این درگیری ها باعث با پلیس به کشته شدن ۵ نفر از جمله یک افسر پلیس منجر شد. ترامپ و برخی از جمهوریخواهان می خواهند شدت این خشونت را اندک نشان دهند.

این طرح دموکرات ها در صورتی که رای بیاورد، به تشکیل کمیته تحقیقاتی متشکل از ۱۰ عضو منجر خواهد شد که درباره دلایل حمله، نقص های امنیتی و اطلاعات امنیتی خواهد پرداخت و به انتشار گزارشی نهایی تا ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) منجر خواهد شد.

این کمیته شبیه کمیته ۱۱ سپتامبر خواهد بود که بعد از حملات القاعده به آمریکا تشکیل شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha