لایحه ضد نفرت علیه آسیایی تبارها روی میز بایدن

تهران-ایرنا- اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب اصلی این کشور لایحه ای را با هدف مبارزه با افزایش شدید جرائم ناشی از نفرت علیه آمریکایی های آسیایی تبار تصویب کرده اند که برای تبدیل شدن به قانون روی میز دفتر جو بایدن قرار گرفته است.

ه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تارنمای هیل نوشت، جرائم ناشی از نفرت علیه آسیایی تبارها در آمریکا از آغاز همه گیری کرونا افزایش یافته است.

انتظار می رود بایدن پنجشنبه همین هفته این لایحه را امضا کند. این لایحه با ۳۶۴ رای موافق در مقابل فقط ۶۲ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید. همه ۶۲ رای مخالف از سوی جمهوریخواهان بود. سنای آمریکا نیز ماه گذشته قانون جرائم نفرت ناشی از کووید-۱۹ را با ۹۴ رای موافق در مقابل تنها یک رای مخالف تصویب کرد.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریک از ایالت کالیفرنیا -که نمایندگی منطقه سان فرانسیسکو را برعهده دارد- تصویب این لایحه را روزی بسیاری مهم توصیف کرد. منطقه سان فرانسیسکو شاهد چند بار رویدادهای مربوط به تنفر علیه آسیایی تبارها بوده است.

در این لایحه در صورت تصویب نهایی و تبدیل شدن به قانون، تشکیل پستی در وزارت دادگستری  به منظور تسریع در رسیدگی به جرائم نفرت ناشی از کووید-۱۹ پیشنهاد شده است. همچنین خط تلفن قرمزی برای گزارش دهی درباره جرائم ناشی از نفرت راه اندازی می شود و نیروهای پلیس آموزش می بییند که چگونه این جرائم را شناسایی کرده و مانع آن شوند. بعلاوه این قانون به سازمان های فدرال دستور می دهد با سازمان های اجتماعی برای کمک به افزایش آگاهی درباره جرائم ناشی از تنفر در دوران همه گیری همکاری کنند.

در این لایحه اشاره ای به نام دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا نشده است هر چند که بسیاری از دموکرات ها هشدار داده اند که لفاظی های او و هوادارانش از جمله استفاده از واژه «ویروس چینی» و «انفولانزای هنگ کنگی» باعث شده بسیاری از حملات لفظی و خشونت آمیز علیه جامعه آمریکایی های آسیایی تبار رخ دهد.

به گزارش گروه «نفرت را  متوقف کنید» از آغاز همه گیری در مارس ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ مورد حادثه ناشی از تنفر علیه آمریکایی های آسیایی تبار در آمریکا به ثبت رسیده است. تقریبا دو سوم این حملات زنان را هدف قرار می داد.

کمتر از دو ماه پیش یک فرد مسلح هشت نفر را در مراکز و سالن های متعلق به آسیایی ها در اتلانتا به قتل رساند که شش نفر از آنها زنانی آسیایی تبار بودند.

قرار است امروز مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه جداگانه ای را در محکومیت قتل عام ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) در جورجیا صادر کنند.

مقامات گفته اند مرد ۲۱ ساله متهم به قتل دستکم مشتری دو مرکز آسیایی بوده است، اگرچه حملات دیگر به طور تصادفی انجام شده  است. به گفته مقامات پلیس نیویورک بسیاری از کسانی که این جنایات را در این شهر مرتکب شده اند، سابقه بیماری روانی دارند.

بایدن رویکردی متفاوت از ترامپ در رابطه با نفرت علیه آسیایی تبار ها اتخاذ کرده و درست چند روز بعد از سوگند خوردن به عنوان رئیس جمهوری، در ماه ژانویه یادداشتی را در محکومیت نژادپرستی و بیگانه ستیزی امضا کرد.

دولت بایدن در ماه مارس نیز طرح ها و منابع مالی جدیدی را برای مقابله با نفرت و خشونت علیه آسیایی تبارها ارائه داد. بایدن و معاون او کامالا هریس همزمان به دنبال حادثه تیراندازی جمعی، رهبران آمریکایی های آسیایی تبار در جورجیا دیدار کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha