استاندار گلستان: امکانات ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون فراهم است

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با اشاره به اهتمام جدی دولت برای توسعه همه جانبه استان با استفاده حداکثری از منابع موجود منطقه طی هشت سال اخیر گفت که به لحاظ زیرساختی، امکانات ایجاد منطقه آزاد در گلستان فراهم است.

به گزارش شامگاه چهارشنبه روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق‌شناس اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌هایی که می تواند مکمل مهمی برای منطقه آزاد اینچه‌برون باشد، فرودگاه گرگان است که طی سال‌های اخیر بر زیرساخت‌های آن افزوده شده است.

وی به تاثیر فعالیت منطقه آزاد اینچه برون بر اقتصاد استان اشاره کرد و گفت: واردات کالا در مناطق آزاد نیاز به هیچ مجوزی ندارد و این مزیت یک فرصت بسیار مهم برای توسعه گلستان به شمار می‌رود.

استاندار گلستان ادامه داد: تسهیلاتی که در مناطق آزاد ارائه می‌شود به هیچ عنوان قابل مقایسه با خارج از این منطقه نیست که هدف از ارائه این تسهیلات حمایت از تولید است.

وی از ظرفیت کشاورزی گلستان به عنوان یکی از عوامل رونق منطقه آزاد اینچه‌برون نام برد و گفت: به عنوان نمونه در استان سالانه حدود ۱۴ هزار تن زیتون تولید می‌شود که فرآوری و بسته‌بندی آن در منطقه آزاد و توجه به برندسازی می تواند تحولی جدی در گلستان ایجاد کند.

به گفته وی ایجاد منطقه آزاد می تواند توسعه خطوط ریلی و اتصال راه آهن گلستان به خراسان شمالی را تسریع کند.

استاندار گلستان ادامه داد: پس از ابلاغ ایجاد منطقه آزاد از سوی دبیرخانه مناطق آزاد کشور تا پایان سال جاری امکان فراهم سازی مقدمات کار وجود دارد و در این شرایط از همه گلستانی های داخل یا خارج از کشور می خواهیم برای توسعه استان پای کار بیایند.

ایجاد منطقه آزاد اینچه برون که ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری در نشست اعضای تشخیص مصلحت نظام تصویب شد، دارای ۴۲ کیلومتر طول، سه کیلومتر عرض و ۱۲ هزار هکتار مساحت است.

ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون در سال ۹۳ و همزمان با سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان گلستان مصوب شد و در خردادماه سال ۹۴ در شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسید و از سوی دولت به مجلس فرستاده شد.

این لایحه در مجلس نهم دوبار به صحن مجلس آمد ولی به دلیل رای نیاوردن کنار گذاشته شد و در نهایت در جلسه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸ به تصویب نمایندگان رسیده و پس از آن در جلسه ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از جهاتی خلاف قانون تشخیص داده شد بر همین اساس برای رفع اختلاف مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

بر اساس نظر شورای نگبهان و با توجه به اصلاحات به عمل آمده اجازه به دولت برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید مذکور در بند سه ماده واحده از جهت عدم تعیین محدوده آن مناطق توسط مجلس شورای اسلامی مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام ۱۵ اردیبهشت امسال پس از رفع ایرادات شورای نگهبان، ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری از جمله اینچه برون استان گلستان را تصویب کرد.

اینچه برون به عنوان تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان در بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع شده و زیرمجموعه آن پایانه های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان است.

در سال های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شد.

استان شمالی گلستان بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و از شمال با کشور ترکمنستان، از غرب با مازندران، از شرق با خراسان شمالی و از جنوب با استان سمنان همسایه است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha