عملیات آزاد سازی خرمشهر پیروزی‌های بزرگی برای ایران رقم زد

قصرشیرین - ایرنا - فرمانده سپاه ناحیه سرپل‌ذهاب گفت: عملیات آزادسازی خرمشهر که با رشادت و دلاوری رزمندگان اسلام انجام شد، پیروزی‌های بزرگی برای ایران اسلامی در جنگ تحمیلی رقم زد تا این عملیات برای همیشه در ذهن ملت ماندگار بماند.

سرهنگ پاسدار نوروز اکبری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر افزود: این روز،  یادآور یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ ایران اسلامی است چون رزمندگان اسلام با ایثار و از خودگذشتگی توانستند بر دشمن بعثی چیره گشته و خرمشهر قهرمان را از چنگال متجاوزان رها و به آغوش وطن باز گردانند.

وی اظهار داشت: آزادی خرمشهر از بیاد ماندنی ‌ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی و نقطه عطفی در دوران دفاع مقدس است که همه ما به این پیروزی بزرگ افتخار می‌کنیم.

فرمانده ناحیه مقاومت سرپل ذهاب تاکید کرد: آزادی خرمشهر جاودان را باید مرهون تلاش و استقامت انسان‌های خود باور و خدامحوری دانست که پیام آزادی و آزادگی را فریاد کشیدند و در لبیک به فرمان رهبری و مقتدای خویش داستان عشق و دلدادگی به ولایت را ماندگار کردند.

سرهنگ پاسدار اکبری ادامه داد: امروزه باید جوانان ما ادامه دهنده راه شهدا باشند و در برابر حربه‌های شوم دشمن بایستند و هوشیار و با بصیرت به مساله بنگرند و آرمان‌های انقلاب را حفظ کنند.

به گزارش ایرنا، عملیات آزادسازی خرمشهر از مهم‌ترین حماسه های دفاع مقدس به شمار می‌رود بطوریکه می‌توان آن را نقطه عطفی در تاریخ جنگ تحمیلی دانست،  این پیروزی در پی عملیات بیت المقدس به وقوع پیوست و سبب باز پس‌گیری خرمشهر در سوم خرداد ۱۳۶۱ خورشیدی شد.

این عملیات در ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی بن ابی طالب(ع)» آغاز شد و رزمندگان اسلام با عبور خود از رودخانه کارون و در سه مرحله عملیات، خرمشهر را پس از ۲۰ ماه اسارت آزاد کردند.

نیروهای ایرانی در این عملیات به دستاوردهای بزرگی دست یافتند که از آن جمله می توان به انهدام بیش از ۲ لشکر نیروی های عراقی، بازپس گیری حدود پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه، پادگان حمید و خارج کردن شهرهای اهواز- حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه عراق، تامین مرز بین المللی (حدفاصل پاسگاه طلائیه تا شلمچه) اشاره کرد. سرانجام پس از رشادت و دلاورمردی های فراوان ارتشیان و سپاهیان در ساعت ۲ بعدازظهر سوم خرداد ۱۳۶۱، خرمشهر، آزاد شد و پرچم پرافتخار ایران برفراز مسجد جامع این شهر به اهتزاز درآمد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی ایران، سوم خرداد را به عنوان روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» نامگذاری کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha