بیماری قارچ سیاه، بحرانی بر بحران کرونا در هند

دهلی نو-ایرنا- دولت هند روز دوشنبه در حالی اعلام کرد که آمار قربانیان بیماری همه گیر کرونا در این کشور از مرز ۳۰۰ هزار نفر عبور کرده است که این کشور با بیماری جدیدی که آن نیز بعد از تشدید کرونا، ظهور کرده است دست و پنجه نرم می کند

به گزارش ایرنا، اعلام آمار جدید مبتلایان به کرونا در این کشور جنوب آسیا نشان می دهد که هند پس از آمریکا و برزیل سومین کشور در جهان است که آمار قربانیان کرونا در آن‌ها به این رقم می‌رسد. 
در همین حال وقوع بیماری نادر "قارچ سیاه" در بیماران بهبود یافته از کرونا، درحال تبدیل شدن به یک بحران تازه در دومین کشور پرجمعیت جهان است. 
طبق داده‌های وزارت بهداشت هند در یک روز گذشته بیش از ۴ هزار و ۴۵۴ نفر در این کشور به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در یک روز گذشته بیش از ۲۲۲ هزار و ۳۱۵ مورد جدید ابتلا به کرونا به ثبت رسیده است. اگرچه موارد جدید ابتلا به کرونا روندی کاهشی داشته است اما آمار قربانیان روزانه کرونا در این کشور همچنان بالای ۴ هزار نفر است. 
شبکه خبری "ایندیا تودی" گزارش داد: آمار کل قربانیان کرونا در هند ۳۰۳ هزار و ۷۲۰ نفر اعلام شده است. تنها در دو هفته گذشته کرونا در هند بیش از ۵۰ هزار قربانی گرفته است. از سوی دیگر آمار کل ابتلا به کرونا در این کشور ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده است. 
آمار بالای قربانیان کرونا در هند درحالی ادامه می‌یابد که موارد جدید در شهرهای بزرگ این کشور از جمله دهلی نو و مومبای روندی کاهشی داشته است. این دو شهر برای مقابله با گسترش کرونا در قرنطینه به سر می‌برند. 
گاوتام منون استاد بیولوژی در دانشگاه آشوکا در این کشور گفت: مرگ و میر حتی پس از کاهش موارد جدید ادامه خواهد یافت. 
بسیاری از کارشناسان معتقدند آمار واقعی کرونا در هند بسیار بالاتر از موارد اعلام شده است به خصوص حالا که این ویروس در روستاهای هند در حال گسترش است. بیش از ۷۰ درصد از جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری هند در روستاها زندگی می‌کنند و مردم این مناطق اغلب به پزشک و بیمارستان دسترسی ندارند. 
موج دوم کرونا نظام سلامت هند را در مرز فروپاشی قرار داده و این کشور را با بحران شدید اکسیژن و داروهای حیاتی مواجه ساخته است. 
تعداد زیاد قربانیان روزانه این بیماری سبب شده تا قبرستان‌ها و محوطه‌های سوزاندن اجساد توانایی مدیریت این حجم از قربانیان را نداشته باشند. همچنین افزایش قیمت‌های کالاهایی مانند چوب که در دین هندو برای سوزاندن اجساد مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبب شده تا خانواده‌های فقیر در روستاها نتوانند طبق آیین‌های مذهبی هندو اجساد را بسوزانند و آن‌ها را در رودخانه‌های مقدس از جمله گنگا رها کنند. 
پلیس هند اعلام کرده تاکنون اجساد بیش از ۱۷۰ نفر که گمان می‌رود به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، در حاشیه رودخانه‌ها پیدا شده است. 
کارشناسان معتقدند برگزاری مراسم بزرگ هندو و همچنین تبلیغات شلوغ انتخاباتی در چند ایالت هند، احتمالا یکی از عوامل شیوع گسترده کرونا در این کشور بوده است و واکسناسیون گسترده جمعیت هند تنها راه نجات طولانی مدت برای این کشور است. 
هند تاکنون بیش از ۱۹۶ میلیون نفر را واکسینه کرده است اما به عقیده کارشناسان واکسناسیون جمعیت باید با سرعت بیشتری ادامه یابد. 
هند به عنوان بزرگ‌ترین کشور تولید کننده واکسن در جهان اکنون با کمبود واکسن کرونا مواجه است و صادرات آن را به جهان متوقف کرده است. 

قارچ سیاه بحرانی تازه در طوفان کرونای هند 
پزشکان هندی مشغول مقابله با بیماری نادر "قارچ سیاه" در میان بیماران بهبود یافته از کرونا هستند. 
"هندو" گزارش داد: این بیماری بسیار نادر است اما پزشکان هندی نگرانند افزایش ناگهانی آن مبارزه هند با کرونا را پیچیده‌تر می‌کند. 
راجش تُپ، وزیر بهداشت ایالت ماهاراشترا، درباره ابتلا به قارچ سیاه اعلام کرده که در یک هفته، ۱۵۰۰ مورد عفونت به قارچ سیاه در این ایالت ثبت شده است؛ درحالی‌که کل موارد ثبت‌شده در سال گذشته شش مورد بوده است. 
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای عفونی آمریکا می‌گوید قارچ سیاه در کپک و مواد آلی پوسیده در خاک وجود دارد و از طریق استنشاق یا بریدگی و زخم‌های پوستی وارد بدن انسان می‌شود و روی سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد. 
یک علت ابتلای بیماران یا بهبودیافتگان کرونا می‌تواند این باشد که قارچ از طریق مرطوب ‌کننده‌ها و یا دستگاه‌های اکسیژن حاوی آب آلوده به بیماران منتقل شده باشد. 
عفونت اما از طریق فرد به فرد قابل سرایت نیست. علت نام‌گذاری نیز آن است که لکه سیاهی بینی بیماران را فرا می‌گیرد. 
عفونت قارچی بسیار تهاجمی است و باید به سرعت مداوا شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای عفونی آمریکا، نرخ مرگ و میر ابتلا به این عفونت را ۵۴ درصد اعلام کرده که رقمی هشدار دهنده است. 
طبق گفته مقامات دولتی هند، تاکنون بیش از ۹ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و به همین دلیل داروی "آمفوتریسین بی" که برای درمان آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمیاب شده است. 
رسانه‌های محلی هند همچنین اعلام کرده‌اند تاکنون ۲۵۰ نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. 
در مورد علایم قارچ سیاه باید گفت این عفونت روی سینوس ها، مغز و ریه‌ها تاثیر می‌گذارد و می‌تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص شدید ایمنی مانند بیماران سرطانی خطرناک باشد. پزشکان مظنون هستند که ممکن است ارتباطی میان این بیماری و داروهای استروئید (کورتون) که برای درمان کووید به کار می‌رود وجود داشته باشد. 
بطور کلی بدن قادر به دفع این آلودگی قارچی هست و تنها کسانی که دارای یک سیستم ایمنی بشدت ضعیف هستند، مثلا بیمارانی که پیوند عضو داشته‌اند یا بیماران سرطانی، احتمالا نمی‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. 
وزارت بهداشت هند روز جمعه از ایالت‌های این کشور خواست تا موارد ابتلا به قارچ سیاه را ثبت کرده و آن را یک اپیدمی اعلام کنند. 
نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز این بیماری را "یک چالش جدید" توصیف کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha