فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه به عربستان سفر کرد

تهران - ایرنا - فرمانده «ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا» در منطقه خلیج فارس موسوم به «سنتکام» امروز (سه شنبه) وارد ریاض پایتخت عربستان شد تا با مقامات این کشور درباره آخرین تحولات خاورمیانه گفت وگو کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان «واس»، «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز» معاون وزیر دفاع عربستان در صفحه توئیتر خود نوشت که وی در ریاض میزبان ژنرال «کنت مکنزی» فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا) و هیأت همراه او بوده است.

وی افزود: دو طرف در این دیدار درباره مسایل مختلف از جمله مسایل دفاعی رایزنی کرده و بر اهمیت و نقش همکاری نظامی دو کشور در حفظ امنیت بین‌المللی و تقویت ثبات منطقه تأکید کردند.

معاون وزیر دفاع عربستان جزئیات بیشتری درباره دیدارش با فرمانده سنتکام و محورهای گفت‌وگو با طرف آمریکا نپرداخته است. مکنزی که تاکنون چندین بار به عربستان سفر کرده و با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز دیدار داشته، درباره مقاصد سفر خود به ریاض گزارشی منتشر نکرده است.

آمریکا که در عربستان، قطر، بحرین، کویت، امارات و عمان دارای پایگاه نظامی است و تفنگداران دریایی خود را در این پایگاهها مستقر کرده است، یکی از عوامل اصلی بی ثباتی در منطقه راهبری خلیج فارس محسوب می‌شود.

واشنگتن که ادعا می‌کند به درخواست این کشورها پایگاه نظامی در منطقه احداث کرده است، از تفنگداران و تجهیزات نظامی خود در منطقه تاکنون برای حمله به کشورهای عراق، سوریه و افغانستان استفاده کرده است.

به نظر می‌رسد پس از شکست ارتش رژیم صهیونیستی از گروههای مقاومت فلسطینی در جنگ ۱۲ روزه علیه غزه، فرمانده سنتکام برای بررسی تاثیر این شکست بر منطقه و هماهنگی با سران سعودی عازم ریاض شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha