خشونت بی‌سابقه در آمریکا؛ رقابت مردم برای خرید سلاح

تهران – ایرنا – مجموعه عواملی همچون خشونت های داخلی، همه گیری ویروس کرونا که بیکاری گسترده را بدنبال داشت، احساس ناامنی و هراس از یگدیگر موجب شده تا بطور بی سابقه ای آمریکایی ها به خرید سلاح روی آورند بطوریکه یک پنجم از خریداران سلاح در سال ۲۰۲۰برای نخستین بار اقدام به خرید آن کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز با پرداختن به این بحران روبه رشد امنیتی در داخل آمریکا نوشت: شهرها در سراسر آمریکا شاهد افزایش صحنه قتل و کشتار است، اما چرخه فروش سلاح گرم در آمریکا همچنان روبه فزونی است، بطوریکه تنها در ماه مارس ۲۰۲۰ میلادی(فروردین۱۳۹۹) درخواست کنترل سابقه برای خرید سلاح گرم به یک میلیون تقاضا در یک هفته رسید، موضوعی که از سال ۱۹۹۸ میلادی بدین سو سابقه نداشت.

تب خرید سلاح فروکش نمی کند

دکتر «گارن جی. وینتمیوت» (Garen J. Wintemute) پژوهشگر سلاح در آمریکا از دانشگاه «داویس کالیفرنیا» (University of California, Davis)  دراین مورد به نیویورک تایمز گفت: خرید سلاح رو به فزونی است امری که تاکنون دیده نشده، معمولا مدتی این تب خرید سلاح فروکش می کند اما همچنان خرید در سطح بالا ادامه دارد.

نیویورک تایمز نوشت: عواملی همچون شیوع ویروس کرونا و کشته شدن جرج فلوید و نا آرامی هایی که در تابستان سال گذشته (۲۰۲۰میلادی) به همراه داشت در شدت بخشیدن خرید سلاح تاثیر داشته بطوریکه بررسی های مشترک صورت گرفته توسط دانشگاه  «دانشگاه نورت‌ایسترن»   (Northeastern University) واقع در ایالت ماساچوست و «مرکز کنترل آسیب شناسی هاروارد» (HICRC) نشان می دهد که یک پنجم از افرادی که سال گذشته اقدام به خرید سلاح کردند، افرادی هستند که برای نخستین بار مبادرت به خرید سلاح کرده بودند.

آمریکایی ها در رقابت تسلیحاتی با یکدیگرند

میزان مسلح شدن خانواده ها در سال ۲۰۱۶میلادی  از ۳۲ درصد به ۲۳۹ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

«مارکز هریس داوسون» (Marqueece Harris-Dawson) نماینده شورای بخش جنوبی شهر لس آنجلس دراین باره به نیویورک تایمز گفت: آمریکایی ها در حقیقت در رقابت تسلیحاتی با یکدیگرند، به حدی که با کمبود سلاح همچون کمبود  "دستمال توالت" در اوایل شیوع ویروس کرونا می ماند.

نیویورک تایمز نوشت: یک بینش نگران کننده هم اکنون درمیان آمریکاییان بوجود آمده که قصد دارند خود را از دیگران و یکدیگر مصون دارند.

رقابت آمریکایی ها برای خرید سلاح

اولین ها سلاح های گرانقیمت  می خرند

این نشریه آمریکایی نوشت: کارشناسان مسائل سلاح در آمریکا می گویند افرادی که برای نخستین بار مبادرت به خرید سلاح گرم زده اند، کسانی هستند که هیچ آشنایی با آن ندارند، نمی دانند چگونه باید آن را مسلح کرد و حتی از کالیبر آن نیز اطلاعی ندارند، آنها اقدام به خرید سلاح های گرانقیمتی کرده اند که  قیمت آنها از ۴۰۰ دلار به بالا بوده است؛ آنها می گویند که زمانی که ناگزیریم در خانه بمانیم (به علت شیوع کرونا) باید که ازخود در برابر دیگران محافظت کنیم.

تغییر ماهیت جامعه؛ فقدان اعتماد

«لیلیان ماسون» (Lilliana Mason)  کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه مریلند که در زمینه خشونت سیاسی مطالبی نوشته است دراین باره به  این نشریه آمریکایی گفت: اکنون با نبود اعتماد مواجه ایم، همچنین ماهیت جامعه تغییر یافته و این تغییر اجتماعی خود نگران کننده است.

۱۷ میلیون آمریکایی در ۲۰۲۰ سلاح خریداری کردند

نیویورک تایمز درادامه این گزارش نوشت: بررسی  که از داده های «دانشگاه نورت‌ایسترن»  صورت گرفته نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۶.۵ درصد از جمعیت آمریکا یعنی ۱۷ میلیون نفر مبادرت به خرید سلاح کردند این در حالی بود که در سال ۲۰۱۹ این میزان تنها ۵.۳ درصد بود.

تفکیک جنسیتی خریداران سلاح

این نشریه امریکایی نوشت: افرادی که در مجموع در سال ۲۰۲۱ میلادی اقدام به خرید سلاح کردند نشان می دهد که ۶۳ درصد خریداران مرد، ۷۳درصد سفیدپوست، ۱۰ درصد سیاهپوست و ۱۲ درصد نیز لاتین تبار بوده اند.

تیراندازی سندی هوک شوک خرید سلاح در آمریکا

بنابراین گزارش، تارنمای آمریکایی «تریس» (The Trace) که به اخبار مرتبط به سلاح و تیراندازی در آمریکا می پردازد اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا باعث تسریع در خرید سلاح در آمریکا بوده اما عامل اصلی آن به شمار نمی رود بلکه شوک ناشی از تیراندازی سندی هوک در سال ۲۰۱۲ موجب جهش در امر خرید سلاح در میان شهروندان آمریکایی شد.

تیراندازی دبستان سندی هوک (Sandy Hook Elementary School shooting) در آذرماه ۱۳۹۱ که توسط «آدام لانزا» ۲۰ ساله رخ داد، ۲۶ نفر، شامل ۲۰ دانش‌آموز و ۶ نفر از کارکنان این دبستان در شهر نیوتاون  ایالت کنتیتکت کشته شدند.

رقابت آمریکایی ها برای خرید سلاح

۴۰۰ میلیون قبضه سلاح در آمریکا

نیویورک تایمز نوشت: دولت فدرال هرگز سلاح های گرمی که در داخل آمریکا به فروش می رسند را دنبال و پی گیری نمی کند، حتی داده های موجود در باره کنترل سوابق خریداران سلاح نیز نمی تواند آمار دقیقی از سلاح های موجود در آمریکا را مشخص سازد، تنها برآورد می شود که از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری آن، حدود ۴۰۰ میلیون قبضه سلاح در این کشور در اختیار افرادی باشد.

۱۰۰ کشته در روز

درحالی نیویورک تایمز به مساله شدت یافتن فروش سلاح در آمریکا پرداخت که شبکه خبری سی ان ان درگزارشی در ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ نیز در ارتباط با میزان جرائم سلاح گرم در میان شهروندان آمریکایی اعلام کرد: بنابر آمارها سالانه بیش از ۳۸ هزار نفر در آمریکا بر سر خشونت با سلاح گرم کشته شده و این بدان معنی است که روزانه یکصد آمریکایی دراین کشور با سلاح گرم به قتل می رسند.

افزایش شمار تیراندازی در آمریکا در سال ۲۰۲۰

 درهمین حال آمار خشونت های خیابانی و مرگ و میر ناشی از تیراندازی در آمریکا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و تنها در شهر شیکاگو، آمار قربانیان خشونت خیابانی با سلاح گرم در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش ۵۵ درصدی داشت.

تارنمای نشریه انگلیسی ایندیپندنت نیز در گزارشی در ۱۶ آذرماه ۱۳۹۹ نوشت: بنابرگزارش اداره پلیس شهر نیویورک تنها در سال ۲۰۲۰ یکهزار و ۴۰۰ مورد تیراندازی دراین شهر را ثبت کرده که نسبت به سال گذشته و در فاصله زمانی ماه ژانویه تا نوامبر، ۹۵.۸ درصد افزایش تیراندازی و خشونت با سلاح گرم را نشان می دهد.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha