زاکانی: کشور را نمی‌توان کاریکاتوری اداره کرد

تهران- ایرنا- نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رییس جمهوری باید بسته جامعی داشته باشد؛ نمی‌شود کشور را کاریکاتوری اداره کرد بلکه باید برای مدیریت و اقتصاد، فرهنگ و اجتماع، سیاست و امنیت برنامه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علیرضا زاکانی عصر سه شنبه در دومین دور مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره سیاست‌های جمعیتی و برنامه وی برای مقابله با عوامل تحریک کننده جمعیت مانند نرخ ازدواج، ‌تجرد قطعی و ناباروری اظهار داشت: موضوع جمعیت در کشور به یک نقطه بحرانی تبدیل شده است که نیاز به یک تجدید نظر خاص دارد.

وی افزود: اکنون نرخ رشد جمعیت کشور به ۸ دهم درصد رسیده و در شرایط بحرانی است و در حوزه باروری از ۶.۹ در سال ۶۰ به ۱.۷ دهم رسیده است و ما باید حتما نرخ باروری را به ۲.۳ دهم برسانیم تا از این وضعیت اسفناک خارج شویم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: برای این ماجرا چند سطر برنامه وجود دارد که در حوزه فرهنگ و اجتماع چهار خط تلاش را در نظر گرفتیم که  مواردی از جمله تعلیم و تربیت، ‌ تحکیم خانواده و رشد جمعیت، احیاء و تندرستی و رفاه اجتماعی و صیانت از محیط زیست است.

زاکای ادامه داد:‌ اکنون ۳.۵ میلیون زوج ناباور در کشور وجود دارد که تقریبا از هر پنج زوج یک زوج ناباور است و ۸۰ تا مرکز باوری وجود دارد که خانواده‌ها در زمان طولانی هزینه‌های زیادی را تقبل می‌کنند.

وی با بیان این که نخستین برنامه ای که دارد، بیمه کردن زوج‌ها نابارور است، اظهار کرد: این سبب می‌شود که بچه دار نشدن بر دل زوج های جوان باقی نماند.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ نکته دوم این است که بر اساس پیمایشی که در سال ۸۴ انجام شد، ۷۰ درصد مردم ایران قائل به دو فرزندی هستند و در سال ۹۸ پیمایش دیگری انجام شد که بر اساس آن ۶۰ درصد مردم اعلام کردند سه  فرزندی را مطلوب می‌دانند اما از عواقب این می‌ترسیم.

زاکانی همچنین گفت:‌ نماینده دولت اینجا است و حاضر به مناظره نیست که البته این مدلی است برای این که پاسخ ندهند، ‌ حاضر نیستند از نظر رقمی و کمی و کیفی با نامزد دیگر بحث کنند، دولت موجود کاری کرده است که پوشک بچه در طی سه سال ۳۶ میلیون برای خانواده ها هزینه داشته باشد. همین دولت بلایی بر سر مردم آورده است که مردم خارج از تهران ۲۸ درصد و ساکنان در تهران ۵۸ درصد از حقوق خود را برای یک خانه ۷۵ متری پرداخت کنند که در واقع این دولت امیدی باقی نگذاشته است.

وی با تاکید بر پیگیری مسایل زوج‌های نابارور، حل مشکل مسکن و ایجاد امید، یادآور شد:‌ این سبب می‌شود خانواده هایی که می‌خواهند سه فرزند داشته باشند، ‌ امکان فرزندآوری برای آنها آماده شود و سرانجام شرایط ازدواج را تسهیل می‌کنم که در شرایط بهتری در ازدواج حاصل شود.

مشکل؛ آزادی خواهی در مقابل استبداد است

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز مشکل، فقر و بی عدالتی مقابل تبعیض‌ها و آزادی در مقابل استبداد است. آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست؛ ‌به عنوان پزشک و رزمنده می‌گویم، ما که جان خود را کف دست گرفتیم، جان ما فدای همه ملت است و این را ثابت کردیم.

زاکانی ادامه داد: اینجا گفته شد برخی صدای کولبران هستند، به واقع باید دید ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی که در کشور صورت می گیرد و ۹۵ درصد از مبادی رسمی می‌آید و افراد آن معلوم است، چرا آقایان وقتی در دولت بودند، همت نکردند جلوی این قاچاق را بگیرند تا کولبران به جای اینکه در کوه‌ها آسیب بخورند، زندگی عزت مندانه داشته باشند.

وی با بیان این که آقایان برای خود در جامعه طبقه بندی دارند، گفت: شرایط را در جامعه به گونه ای قرار نمی‌دهند که عموم مردم منتفع شوند. آقایانی که در دولت کنونی بودند، بگویند کدام سمت این ماجرا می‌ایستند؟ به نظر من معلوم است کدام سمت می‌ایستند؛ اگر کمی به اندرونی اینها سر بکشیم، خواهیم فهمید چگونه با جان و مال و عِرض و آبروی مردم بازی می‌کنند. این جهت نیازی به مظلوم نمایی ندارد بلکه نیاز به برنامه دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: عده ای در سال ۹۲ از مردم رأی گرفتند و بعد هم مشخص شد هیچ تعهدی به آنچه که گفتند، ندارند. آدم از یک سوراخ نباید دو بار گزیده شود؛ عزیزانی که هستند، سعی کنند جوری صحبت کنند که با کارنامه و برنامه های شان همخوانی داشته باشد.

زاکانی تاکید کرد: مشکلاتی که امروز در کشور است، به بانک مرکزی ارتباط دارد؛ قیمت دلار، نهاده‌ها، بی توجهی به نوع سیاست گذاری و نظارت بر بانک‌ها، ‌بحث خلق نقدینگی، افزایش پایه پولی. «کی بود کی بود من نبودم» که درست نیست.

وی همچنین با نقد بخشی از سخنان محسن رضایی، گفت: آقای رضایی حتما باید روی منابع تجدید نظر کنند؛ عدد و رقم هایی که می‌گوید عجیب است و موضوع را هم نباید سیاسی کرد. وظیفه داریم ناظر به منفعت ملی مان نظر بدهیم.  

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: با یک محاسبه از این عدد و رقم‌ها در این چند وقت و مقایسه آن با دارایی های دولت و امکانات کشور، کار سخت می‌شود؛ مگر این که آقای رضایی دقیق بگویند این ۱۳۷ میلیارد چیست و چگونه آن را احصا می‌کنند که این موضوع هم در ذهن ما روشن شود.

وی با بیان این که در کشور انسداد وجود ندارد، افزود: مشکل، مشکل مدیریت؛ مشکل، مشکل رویکرد؛ مشکل، مشکل زیاده خواهی‌ها و باند بازی‌ها است. بنابراین در این جهت ما برنامه‌هایی را باید ارائه کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به روند برگزاری مناظره اشاره و خاطرنشان کرد: حاضرم با هر کدام از دوستان عزیز مناظره کنم البته مناظره هم دقیقِ و برنامه ای باشد؛ چون بر این باور هستم، خیلی بهتر می‌توان مناظره برگزار کرد و بهتر بود مناظره دو به دو داشته باشیم که عیار گفته ها بهتر معلوم شود.

نمی‌توان کشور را کاریکاتوری اداره کرد

زاکانی در سومین بخش از سخنان خود در مناظره اظهار داشت: رییس جمهوری باید یک بسته جامع داشته باشد؛ نمی‌شود کشور را کاریکاتوری اداره کرد بلکه باید برای مدیریت و اقتصاد، فرهنگ و اجتماع، سیاست و امنیت برنامه داشته باشد.

وی تاکید کرد: در حوزه سلامت بر این باور هستم، دولت می‌تواند اقدام اساسی و جدی بکند که مریض غیر از درد بیماری، ‌درد دیگری نکشد. در این زمینه برنامه جامعی تنظیم کرده ام که تقدیم می کنم.

زاکانی ادامه داد: سال اول می توان ریشه فقر مطلق را قطع کرد و برای آن هم برنامه ۶ سرفصلی تنظیم کرده ام که منابع، امکان و شرایط در درون برنامه گنجانده شده و همین امروز می‌توان آن را اجرا کرد؛ اصلا اینطور نیست که حواله به غیب و منبع نامعلومی بدهم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره آزادی‌های مدنی، اظهارداشت: در بخش آزادی‌های مدنی بر این باور هستم دولت باید پیرو و پاسخگوی مردم باشد؛ بنابراین قائل به شفافیت، دقت و ایجاد نهاد سازی نوین در جهت پذیرش موضوع نظارت، مطالبات و اعتراضات مردم هستم.

وی با بیان این که از ۳.۵ میلیون زن سرپرست خانوار، ۱۷۷ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند، خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از فقر مطلق می‌کنیم، دولتی که باید بیاید برای همه ابعاد و ساحت های زندگی برنامه داشته باشد.

دولت را به نوکر مردم تبدیل خواهم کرد

زاکانی درباره تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی، گفت: مردم عزیز بیش از سه دهه است که عده‌ای بر اقتصاد مملکت خیمه زدند و تمام سرمایه‌ها و امکانات کشور را به سمت سویی سوق دادند که در این شرایط تبعیض،  آنها  کاخ نشین شده‌اند و مردم را در کوخ نشین نگه داشتند.

وی افزود:‌ متاسفانه اول انقلاب به نحوی دنبال شد که موی کوخ نشینان به همه کاخ نشین‌ها می‌ارزید ولی آن مطلب خوب اول انقلاب به شرایطی به شرایطی تبدیل شده است که مسوولان ما دچار خوی اشرافی‌گری شدند. بنده در نخستین کاری که خواهم کرد، ‌ دولت را از موضوع اشرافی گری به موضع نوکری مردم تبدیل خواهم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر توزیع عادلانه ثروت به عنوان برنامه دوم خود گفت: نکته سوم این است که با توانمندسازی شرایط را به نحوی تغییر می‌دهم که مفسدان امکان تنفس نداشته باشند.

وی با بیان اینکه فساد از قبیله گرایی و باندبازی آغاز می‌شود،  گفت: همتی در مسئولیتی که داشتند و در روز قبل از تعطیلات نوروز هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به یک بانک خصوصی به صورت خلاف منتقل می‌شود که ذیل مسوولیت آقای همتی است.

زاکانی ادامه داد:‌ آقای همتی، حوزه‌ خود را نتوانستید نظارت کنید و حالا مدعی سایر حوزه‌ها هستید. با گردن کلفت‌ترین و قویترین افراد که سبب ایجاد شبکه فقر و فساد در جامعه شده‌اند و آسیب‌های جدی در جامعه ایجاد کرده اند، ‌ مبارزه خواهم کرد.

وی ادامه داد: دشمن ما فقر، ‌فساد و تبعیض است و به فضل الهی با کمک مردم ایران ریشه آن را خواهم کند و ۲ دهه است با معاون رییس جمهوری، ‌وزیر اطلاعات، ‌دادستان کل تهران و موارد این چنینی با دست خالی درگیر شدم و در دولت بنده ریشه فساد خشک خواهد شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نکته‌ای که آقا محسن (رضایی) فرمودند، ‌ پیش از آن عذرخواهی کرده بودم و درباره موضوع انرژی ۸۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود که این به زندگی مردم باز می گردد ومی توان درباره آن صحبت کرد.

زاکانی در دومین بخش از مناظره امروز به چهارمین سوال با این محور که توسعه سبک زندگی شهری، افزایش نرخ چاقی و کم تحرکی به دنبال دارد؛ این مسأله توسعه ورزش به ویژه ورزش همگانی را به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است. در عین حال، ‌ ورزش قهرمانی به نمادی از افتخارات تبدیل شده است. برنامه شما به تفکیک برای توسعه ورزش همگانی، ارتقای جایگاه ایران در ورزش قهرمانی همچنین افزایش سرانه فضاهای مناسب ورزشی، تفریحی و توزیع عادلانه آنها چیست، پاسخ داد.

وی با بیان این که موضوع ورزش امری حیاتی است، خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد مردم ایران ورزش همگانی یا قهرمانی نمی کنند. شرایط به قدری سخت شده است که رییس فدراسیون کشتی بیان می کرد یک میلیون نفر درگیر ماجرای کشتی از ابعاد مختلف بودند اما الان این عدد به ۴۰ هزار نفر رسیده که این آمار فاجعه ای بزرگ است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: علت این فاجعه در بخش همگانی و قهرمانی این است که دولت برای مردم حوصله باقی و فرصتی نگذاشته است که مردم فراغتی برای ورزش داشته باشند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد: اگر سه دلار برای ورزش خرج کنیم، طبق آمار جهانی، ۱۶ دلار در حوزه سلامت برای ما صرفه جویی به دنبال دارد. ورزش و نشاط امکان ایجاد جهش در کشور ایجاد می کند. امروز مردم ما درگیر اَوَلیات خود هستند اما ما اینجا با هم حرف می زنیم و حرف‌های گل و بلبل می زنیم.

همتی کاندیدای روکشی است

زاکانی در ادامه این مناظره خطاب به همتی، گفت: آقای همتی در مورد کدام زنان حرف می زنند؟ در مورد کدام جوانان حرف می زنند؟ بعد هم خیلی شیک می‌گویند این پنج نفر نامزد پوششی هستند. آقای همتی، جلسه قبل محضر شما توضیح دادم، ‌لازم نیست و دیگر هم نمی‌گویم؛ اگر بنا باشد ما کاندیدای پوششی باشیم، ‌جنابعالی کاندیدای روکشی هستید که آمدید هشت سال فاجعه دولت را که بر سر ملت آورده اند، ‌روکش کنید.  

وی افزود: من با عدد و رقم به شما ثابت می کنم؛ جرأت که ندارید بیایید و با ما مناظره کنید؛ به آن کسانی که به شما یاد می دهند که این حرف ها را بزنید، بگویید شما نمی خواهد مشت کسی را باز کنید، ‌ما مشت آنها را باز می کنیم.

به گفته زاکانی، ایجاد سرانه مناسب و بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه داری همچنین فعالیت در عرصه ورزش در کف قاعده هرم اجتماعی، امکانی ایجاد می کند که ما را از مشکلات و معضلات مصون می دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به سمتی حرکت می کنیم که پنجره جمعیتی الان روی میانسالان است و به سمتی می رویم که تعداد افراد پیر در جامعه ما افزایش می یابد و از این جهت، پرداختن به موضوع ورزش همگانی امری حیاتی است.

وی تاکید کرد: به ورزش همگانی، قهرمانی و پهلوانی می اندیشیم و بر این باور هستیم باید فضایی باز کرد که ما به ازای آن، تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد جامعه را از این وضعیت اسفناک نجات دهد.

زاکانی در جمع بندی سخنان امروز خود در مناظره گفت: از دیروز در دوران دفاع مقدس، دانشگاه و جریان دانشجویی و امروز با همکاری  ۸۸ هزار نخبه کشور و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس با جوانان در ارتباط هستم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: درد جوانان نخبه کشور را  می‌دانم. جوانان امروز از فسادها، تبعیض‌ها، تحقیر شدن‌ها ناراحتند. اینکه امکانات کشور با مبلغ  ۲۵۰ هزارمیلیارد تومان به سه برادر بدهند و کل حقوق بگیرها بازنشستگان کشور ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دریافتی داشته باشند، این ظلم بزرگی است که ما ریشه آن را به فضل الهی خواهیم کند.

وی ادامه داد: امروز باید چه سبب اضطراب جوانان است، برداشته شود. از جمله موضوع کنکور، کار، مسکن، ازدواج و سایر کوشش‌هایی که باید برای آنها انجام شود به فضل الهی در یک برنامه مدون تقدیم عزیزان خواهد شد.

زاکانی با اشاره به موضوع حریم خصوصی و تفکیک پسران و دختران، ‌ اظهار داشت: حریم خصوصی،  خط قرمز ماست و جنگ آن خواهیم رفت. هیچ کس نباید وارد حریم خصوصی شود. این از مبانی اسلامی است که امام خمینی(ره)  در سال ۱۳۶۰ آن را ابلاغ کردند و حریم عمومی نیز را نیز پاس خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه موضوع ما عدالت، کرامت فرهنگیان و منزلت آنها است، گفت: جنبه‌های معیشتی و مشارکت فرهنگیان به عنوان محور تحول به رسمیت می‌شناسیم و آنها باید کار را دست بگیرند. هیچ تفاوتی بین معلم و فرهنگیان و کارمندان بانک‌ها و وزارت نفتی نیست و اگر هست، تبعیض آشکار است.
زاکانی تاکید کرد: مردم از دروغ  بدشان می‌آید. در حالی که تورم ۴۰ و ۵۰ درصدی را مجموع دوستان آقای همتی ایجاد کردند. ۷ خرداد ۹۹ گفتند که ما ۲۲ درصد تورم خواهیم داشت و اکنون ۵۲ درصد تورم داریم که سبب خجالت است.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان از عدم به کار گرفتن علم و تلاش آنها  فرسوده هستند، ‌ گفت:‌ ما از دانش دانشگاهیان برای تحول در کشور استفاده خواهیم کرد. ۱۴ میلیون تحصیل کرده دانشگاه ها امروز مترصد این هستند که دولت بتواند برای آنها امکانات لازم را فراهم کند. البته دولت، دولت همه ملت است و باید با در خدمت همه ملت قرار بگیرد.

زاکانی با اشاره به موضوع نشاط در جامعه ادامه داد:‌ نشاط زمانی است که جیب پدر پر باشد ولی جیب پدرها را خالی کرده و صورت آنها را سرخ کردند و دنبال نشاط می گردند.

وی ادامه داد:‌ بدترین پیامک‌ها، پیامک هایی است که اقساط معوقه بانکی و موجودی شما کافی نیست ارسال می‌شود. پدر مردم درآمد چرا به داد مردم نمی‌رسید.

زاکانی با اشاره به دستگیری جاسوسان خاطرنشان کرد: ۲۶ جاسوس را در همین دولت که امنیتی ترین دولت تاریخ کشور است دستگیر کرد و اگر بخواهیم ورزش، ‌نشاط، هنر را ایجاد کنیم باید آنها را از دست دولتی‌ها خارج کنیم. ما با فیلترینگ مخالفیم و در پی اینترنت ارزان هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha