۱۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۶
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 84359300
۰ نفر

برچسب‌ها

مجوز رویه ترانزیت خارجی گمرک بندر دیر صادر شد

بوشهر- ایرنا- ناظر گمرکات استان بوشهر گفت: گمرک جمهوری اسلامی، مجوز رویه گمرکی ترانزیت خارجی را برای بندر دیر این استان صادر کرد.

به گزارش ایرنا، بهروز قره‌بیگی روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت اموراقتصادی و دارایی در استان بوشهر افزود: رویه ترانزیت خارجی در گمرک مربوط به کالاهایی است که از مبدایی در خارج از کشور به مقصدی در خارج از کشور می‌‍رود و به طور صرف از خاک کشور ثالث عبور می‌کند.

وی بیان کرد: با توجه به افزایش حجم صادرات و ترانزیت از بندر دیر در گذشته مجوز رویه گمرکی " کارنه تیر" برای این بندر صادر شده بود که با درخواست فعالان اقتصادی و افزایش حجم ترانزیت کالا با پیگیری این ستاد مجوز رویه گمرکی ترانزیت خارجی نیز برای این بندر صادر شده‌است.

کارنه تیر یک سند گمرکی است برای ترانزیت بین‌المللی کالا در چهارچوب قوانین کنوانسیون تیر. این سند در کشور مبدا صادر شده و حاوی مشخصات کامیون و کالا است و به موجب آن وسیله نقلیه جاده‌ای از کشور مبدا از طریق قلمرو کشورهای بین راهی بدون بازرسی گمرکی عبور می‌کند.
قره‌بیگی ادامه داد: دریافت این مجوز علاوه بر ارز آوری و تسهیل در تجارت و بازرگانی موجب کاهش هزینه‌ها و توسعه اشتغال پایدار می‌شود و رونق تولید در این منطقه را فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه متقاضیان ترانزیت خارجی از بندر دیر از این پس نیازی به مراجه به گمرک بوشهر ندارند، گفت: فعالان اقتصادی و متقاضیان ترانزیت خارجی می‌توانند از هر مرز ورودی کشور به صورت مستقیم نسبت به ترانزیت کالای خود از طریق گمرک بندر دیر اقدام کنند.

قره‌بیگی یادآور شد: عمده کالاهای ترانزیت خارجی مورد درخواست به گمرک دیر از سوی کشورهای آسیای میانه، اروپایی و ترکیه است که به طور عمده به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس ترانزیت می‌شوند.

ناظر گمرکات استان بوشهر عنوان کرد: در کنار تلاش این ستاد برای دریافت مجوز ترانزیت خارجی به بندر دیر، تجهیز زیرساخت‌های ارتباطی و نیروی انسانی مورد نیاز در این گمرک نیز در نظر گرفته شده‌است.

قره بیگی اضافه کرد: همچنین با چشم‌اندازی که برای بندر دیر پیش‌بینی شده‌است پیگیری برای مجوز انبار اختصاصی تحت کلید گمرک و رویه گمرکی "کران بری" برای این بندر آغاز شده که امید می‌رود پس از طی مراحل مطالعات تخصصی مجوز آنها نیز صادر شود.

بندردیر در جنوب استان بوشهر پایانه اصلی صادرات غیر نفتی به کشور قطر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha