۲۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۵:۰۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84361991
۰ نفر

برچسب‌ها

مبادله اسیران دولت مستعفی و انصارالله یمن

تهران – ایرنا- ارتش وابسته به عبدربه منصورهادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن جمعه شب از مبادله اسیران جنگی با انصارالله یمن خبر داد.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های یمنی، ارتش موسوم به منصورهادی اعلام کرد که این مبادله در استان "الضالع" در مرکز یمن صورت گرفته است.

براساس این گزارش نیروهای مشترک یمنی ۶ تن از اسیران و ۲۴ جسد از نیروهای منصور هادی در محور "مریس" در شمال الضالع" را در مقابل ۶ اسیر و ۲۲ جسد از نیروهای انصارالله یمن آزاد کردند.

این گزارش می افزاید که عملیات مبادله اسرا و اجساد نیروهای دو طرف با میانجی‌گری طرف‌های محلی یمنی در گذرگاه "مقیلان" و "ماویه" در غرب شهرستان "الازراق" در غرب استان ضالع صورت گرفته است.

این اقدام چند روز پس از آن روی می‌دهد که "عبدالقادر مرتضی" رییس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن روز یکشنبه گفت که عربستان از اجرای توافق محلی مبادله اسرا جلوگیری می‌کند.

وی افزود: دستورات عربستان سعودی منجر به تعلیق ۷ عملیات مبادله اسرا در چند جبهه شامل ۴۰۰ اسیر از دو طرف شده است.

مذاکرات تبادل زندانیان میان انصارالله و نیروهای متجاوز ائتلاف در دسامبر ۲۰۱۸ در استکهلم سوئد برگزار شد و در آن دو طرف توافق کردند که ۱۵ هزار اسیر را مبادله کنند، اما این موضوع جز در موارد نادر با شکست روبه‌رو شده است.

پس از آن، مذاکرات مجدداً در امان پایتخت اردن برگزار و به آزادی حدود یک هزار و ۱۰۰ اسیر از هر دو طرف منجر شد، اما پس از آن تاکنون در زمینه اسیران دو طرف به جز دهها مبادله کوچک که از طریق میانجیگری محلی و بدون دخالت خارجی و نیروهای ائتلاف در داخل یمن انجام شده، هیچ مبادله‌ای صورت نگرفته است.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha