سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

تهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود ٤٥٠ میلیارد تومان را بابت مالیات عملکرد و سایر بدهی‌های جاری پرداخت کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، "بهزاد خاکی" امروز (یکشنبه) در جلسه پرسش و پاسخ انتشار صورت های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: طبق اساسنامه صندوق تثبیت، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند بخشی از منابع خود را در این صندوق سرمایه‌گذاری کند که این اتفاق در سال ٩٩ رخ داد، بدین صورت که از ابتدای مرداد ماه طبق مصوبه شورای عالی بورس، ۳۰ درصد از کارمزد معاملات سازمان کسر و به طور مستقیم به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد، همچنین سازمان بورس در نیمه دوم سال ٩٩رقمی معادل یک هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان را وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه کرد.
وی ادامه داد: افشای اطلاعات در خصوص صندوق تثبیت بازار سرمایه، وابسته به تصمیم هیات امنای صندوق است و این سازمان این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
خاکی خاطرنشان کرد: سازمان بورس متناسب با در دسترس بودن نوع سپرده هایی که بانک ها داشتند و متناسب با سود سپرده ای که ارائه می دادند بخشی از منابع خود را در بانک ها سپره گذاری کرده است.
وی بیان کرد: سازمان بورس خود به تنهایی یک هزار میلیارد تومان منابع پایان سال داشته است و ارقام مطرح شده ۲ هزار میلیارد تومانی به شرکت های زیر گروه و شرکت سپرده گذاری مرکزی باز می گردد.

خاکی گفت: سازمان بورس نمی توانست منابع دو هزار میلیارد تومانی که برای سپرده گذاری مرکزی بعنوان یک شرکت سهامی عام و سایر شرکت ها بوده است را در اوراق و سهام سرمایه گذاری کند، بر اساس مقررات، این ارقام یا باید سپرده بانکی شود یا در اوراق مشارکت، سرمایه گذاری شود.
مدیر امور مالی سازمان با بیان اینکه سازمان بورس می تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید رقمی حدود ٤٥٠ میلیارد تومان را بابت مالیات عملکرد و سایر بدهی های جاری پرداخت کند، در صورتی که بخواهد وجوه باقیمانده را در اوراق سپرده گذاری کند با کمبود مالی مواجه خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بهتر نبود سازمان بورس اقدام به سرمایه گذاری در زیرساخت ها می کرد، خاطرنشان کرد: بهتر بود این اتفاق رخ می داد اما در سال ٩٨ و ٩٩ با عمده مشکلات و هزینه هایی برای هسته معاملات مواجه شدیم و همچنین تحریم ها مشکلات موجود در این حوزه را بیشتر کرد.

خاکی با بیان اینکه اکنون در حال پیگیری بهره برداری از هسته معاملات بومی هستیم، گفت: اگر بخواهیم هسته معاملات را ارتقا دهیم از لحاظ ارزی با مشکل مواجه می شویم و نیازمند حداقل هزار میلیارد تومان نقدینگی است.

مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: برای ارتقای سامانه معاملات رقم هایی در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کردیم و به طور حتم در زمینه زیر ساخت اقداماتی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

خاکی گفت: اگر در سال جاری وضعیت درآمد سازمان بورس و شرکت های تابعه با مشکل مواجه نشود در حوزه زیرساخت ها اقداماتی زیادی را انجام خواهیم داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha