۷۷ هزار معلم از دانشگاه فرهنگیان امسال سرکلاس می‌روند

تهران- ایرنا - رییس دانشگاه فرهنگیان خبر داد: ۷۷ هزار نفر معلم فارغ‌التحصیل از دانشگاه فرهنگیان، در مهرماه سال ۱۴۰۰به کلاس درس می روند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، حسین خنیفر در نشست با اعضای هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان که با حضور وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: مواجهه شدن با کمبود شدید معلم، محدودیت در فضا و امکانات و رشد مهارت آموزی از ۲ هزار و ۹۰۰ نفر در سال ۱۳۹۴به ۷۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ از علل تأسیس مراکز آموزشی مهارت آموزی (ماده ۲۸) بود که موقتی و برای جلوگیری از شلوغی پردیس ها تاسیس شده اند و با رفع نیازهای آموزش و پرورش، تعطیل شده یا تغییر کاربری خواهند داد.

وی در این نشست که در وزارتخانه آموزش و پرورش برگزار شد افزود: دانشگاه فرهنگیان تنها در مقام تربیت کننده نیروی انسانی است و برنامه ریزی برای این نیروها، باید از سوی وزارت آموزش و پرورش و در قالب برنامه ریزی رشته ای، جنسیتی و استانی طی بازه های زمانی ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ ساله صورت گیرد.

وی تاکیدکرد: خانواده ها باید بدانند که گزینش و استخدام  و تغییر روندها در جذب دانشجومعلمان در مواردی از جمله نسبت های جنسیتی و تعلقات مذهبی توسط وزارت آموزش و پرورش صورت می گیرد و در اختیار دانشگاه فرهنگیان نیست.

خنیفر با اشاره به تغییرات سن پذیرش داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان، خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، سن پذیرش دانشجو معلمان در دوره لیسانس ۳۵ سال، کارشناسی ارشد ۴۰ سال و دکتری ۴۵ سال تعریف شده است.

رییس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به تفاوت فاحش بین نیروی انسانی بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی و نیروی انسانی مورد نیاز این دستگاه، تصریح کرد: ۴ روش برای کاهش فاصله بین نیروی انسانی جذب شده و نیروهای خارج شده، پیشنهاد شده است.

وی افزود: این روش ها شامل تداوم دوره های کارشناسی پیوسته با ظرفیت سالانه ۲ هزار نفر،  تداوم دوره های مهارت آموزی با ظرفیت سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار دانشجو تا سال ۱۴۰۳،  پذیرش دانشجویان با مدرک کارشناسی از سایر دانشگاه ها و ارائه مدرک کارشناسی ارشد رشته ای در دانشگاه فرهنگیان و راه اندازی دوره های کاردانی آموزش ابتدایی تا سال ۱۴۰۳ است.

رییس دانشگاه فرهنگیان اظهارکرد: تا به امروز دو بار موفق به بازنگری در موارد درسی دانشگاه فرهنگیان شده ایم و این بازنگری برای بار اول، در سال ۱۳۹۵ و برای بار دوم با فاصله ۳ سال، در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha