حل اختلاف دیرینه اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر ایرباس و بوئینگ

تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا و آمریکا در آستانه دیدار جو بایدن با ولادیمیر پوتین سران آمریکا و روسیه توافق کردند تا پس از سال‌ها به اختلاف میان دو غول هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس پایان دهند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا؛ براساس این توافق دو طرف پذیرفته‌اند که به مدت پنج سال تعرفه‌های گمرکی تنبیهی علیه طرف مقابل در چارچوب ۱۷ سال اختلاف را کنار بگذارند.

دو طرف در ماه مارس برای نخستین بار همین توافق را برای چهار ماه پذیرفته بودندکه تعرفه‌های ۱۱ میلیارد و 500 میلیون دلاری روی صادرات کالاهایی مانند نوشابه های الکلی از اروپا و سیگار از آمریکا را که بعد از تنش تجاری در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا وضع شده بود، تعلیق کنند.

این توافق در جریان نشست روز سه‌شنبه میان رهبران اتحادیه اروپا با جو بایدن در بروکسل حاصل شد. کاترینا تای، نماینده هیات اقتصادی ایالات متحده با تمجید از این توافق به خبرنگاران گفت: به جای جنگیدن با یکی از نزدیک‌ترین متحدانمان، سرانجام در برابر یک تهدید با یکدیگر متحد شدیم. این نمونه خوبی برای مشکل‌های دیگر مانند چالش چین است.

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت که آمریکا و اتحادیه اروپا مناقشه ۱۷ ساله خود را بر سر پرداخت یارانه های دولتی به شرکت‌های هواپیماسازی حل و فصل کرده‌اند. این توافق به دو طرف اجازه خواهد داد که روی تهدیدی تمرکز کنند که چین به عنوان رقیب تازه در صنعت هواپیماهای تجاری برای آنها ایجاد کرده است.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده از سال ۲۰۰۴ و به‌دلیل کمک‌های مالی «غیرقانونی» دولتی دو طرف به بوئینگ و ایرباس، پرونده‌ای گشوده در سازمان تجارت جهانی دارند. در دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ سلف بایدن، روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس به‌ویژه بر سر افزایش شدید تعرفه‌های آمریکایی بر کالاها و خدمات اروپایی،  به شدت آسیب دید.

به نظر می‌رسد نخستین سفر خارجی بایدن با هدف بهبود روابط با هم پیمانان سنتی واشنگتن، با موفقیت همراه بوده است. بایدن پیش از برگزاری نشست روز سه شنبه با سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفته بود که این توافق "فصل تازه‌ای" در روابط دو طرف باز می‌کند.

بایدن در دیدار روز چهارشنبه با پوتین خواهد توانست از اتحاد تقویت شده واشنگتن با اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، اتحادیه اروپا و گروه هفت، بهره برداری کند.

گزارش: محسن شریفی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان