پاکستان آبزرور: سندجامع ایران و چین شوک بزرگ به سیاست فشار آمریکاست

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه «پاکستان آبزرور» دیپلماسی جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها و گرفتن امتیاز از طرف‌های غربی برجام را هوشمندانه خواند و با اشاره به همگرایی تهران و پکن، نوشت: سند جامع ایران و چین یک شوک بزرگ به سیاست فشارحداکثری آمریکا است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این روزنامه انگلیسی زبان در گزارشی با عنوان «توافق ایران و چین» به قلم «عمر شاهکار» افزود: سند جامع همکاری‌های تهران-پکن مزایای فراوانی برای کل منطقه به ویژه پاکستان خواهد داشت و این یک فرصت تازه برای تعمیق ارتباطات منطقه‌ای ضمن تمرکز بر همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تلقی می‌شود.

در این گزارش با اشاره به ادامه گفت وگوهای برجامی در وین میان ایران و طرف‌های غربی و تاکید همیشگی تهران بر لزوم لغو تحریم‌ها قبل از هرگونه احیای توافق هسته‌ای، آمده است: لغو تحریم‌ها خواسته اصولی ایران قبل از رسیدن به هر گونه تفاهم در مذاکرات هسته‌ای است.

پاکستان آبزرور نوشت: ایران اکنون در وضعیت خوبی قرار گرفته و با اقدامات هوشمندانه دیپلماتیک خود به دنبال گرفتن حداکثر امتیاز است درحالی که طی ماه‌های اخیر امضای سند جامع میان تهران و پکن یک شوک بزرگ به سیاست فشار حداکثری ایالات متحده وارد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: چین با مشارکت راهبردی ۲۵ ساله با ایران، خود را وارد سیاست‌های خاورمیانه کرد. این توافق پیامدهای گسترده‌ای دارد. در آغاز این مشارکت ۲۵ ساله تأثیرات استراتژیک و اقتصادی بر کشورهای منطقه با ایران خواهد داشت. پاکستان سومین طرفی خواهد بود که بیشترین سود را از این مشارکت استراتژیک می‌برد. علاوه بر این توافق نامه مذکور می‌تواند به تقویت بیش از پیش مناسبات تهران و اسلام‌آباد کمک کند. روابط دوستانه مزایای بیشتری برای هر دو طرف خواهد داشت.

پاکستان آبزرور افزود: بنادر چابهار و گوادر دو بندر همکار و مکمل یکدیگر هستند و این باعث افزایش فعالیت‌های تجاری در منطقه خواهد شد. در این راستا اخیراً تفاهم نامه‌ای میان ایران و پاکستان در ماه آوریل امضا شد که طبق آن هر دو کشور اقدام به تاسیس بازارچه‌های مرزی می‌کنند. تمامی این اقدامات نه تنها تجارت دوجانبه را تقویت می‌کند بلکه فرصت‌های اقتصادی و تامین معیشت ساکنان مناطق مرزی را نیز فراهم می‌کند.

هفتم فروردین امسال و در جریان سفر وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین به تهران سند همکاری‌های جامع راهبردی ایران و چین به امضای وزیران خارجه دو کشور رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha