شاکیان از روند انتخابات شوراها فرصت ۴۸ ساعته برای شکایت دارند

کرمانشاه - ایرنا - دبیر ستاد انتخابات کرمانشاه، فرصت قانونی وصول شکایات از روند انتخابات شوراها را ۲ روز پس از اعلام انتشار اسامی منتخبین اعلام کرد و گفت: به موجب قانون مرجع بررسی شکایات هیات‌های اجرایی است که پنج روز فرصت دارند تا در جلسات مشترک با هیات نظارت رسیدگی کنند و مراتب را صورتجلسه نمایند.

«جلیل بالایی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا  با اشاره به ماده ۵۵ قانون و ۷۰ آیین نامه اجرایی و تبصره های آن افزود: شکایاتی قابل طرح و بررسی است که نام و نام خانوادگی، نام پدر و آدرس شاکی در آن قید شده باشد.

وی از داوطلبین شوراهای اسلامی روستاها و شهرها خواست که در فرجه قانونی به ترتیب شکایات خود را به بخشداریها و فرمانداریها تسلیم نمایند.

بالایی فرصت قانونی هیات های اجرایی برای رسیدگی را پنج روز دانست و گفت: در صورت تایید و با پیشنهاد ابطال تمام با بخشی از شعب مراتب به هیات نظارت فرا دست منعکس و پس از وصول نتیجه مراتب را اطلاع رسانی می نماید که در صورت تایید صحت برگزاری انتخابات مراتب انتشار آگهی و 2 روز دیگر فرصت برای وصول اعتراض به صحت در هیات نظارت پیش بینی شده است که باید در مدت ۱۵ روز بررسی گردد.

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمانشاه اضافه کرد: اگر هیات اجرایی و نظارت پیشنهاد ابطال چند شعبه و با کل انتخابات را داشته باشد بنحوی که در نتیجه انتخابات موثر باشد مراتب به هیات نظارت استان ارسال و در مدت پنج روز بررسی و اعلام نتیجه می‌شود.

وی از داوطلبان و سایر شاکیان خواست ضمن تقدیم شکایت در فرصت قانونی ۴۸ ساعته مراتب را از مجاری قانونی پیگیری و نتیجه نهایی قطعی و لازم الاجراء خواهد بود.

بالایی و جود مراجع بالادستی و بررسی های چند باره را ضامن سلامت و اطمینان از صحت روند جربان انتخابات دانست و ابراز امیدواری کرد هیات های اجرایی و نظارت بر اساس اصول بی طرفی و قانونمداری نگهبان و پاسدار حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان و نیز آراء آنان به عنوان حق الناس باشند.

وی از عدم ضرورت و مراجعه به سایر دستگاه ها و استانداری اشاره کرد و گفت: در قانون به صراحت مسوولیت رسیدگی به شکایات را به هیات های اجرایی سپرده که با کسب نظر هیات های نظارت معتبر و لازم الاجراء خواهد بود.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با سراسر کشور روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در استان کرمانشاه همزمان با سراسر کشور برگزار شد.

در این انتخابات ۴۶ درصدی کرمانشاهیان مشارکت کردند که از مجموع از ۷۱۱ هزار و ۲۵۲ رای ماخوذه، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی ۳۸۲ هزار و ۸۷ رای را به خود اختصاص داد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۲ بخش، ۸۸ دهستان و هزار و ۷۶۹ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha