از کار افتادگی جزیی در مستمری بازنشستگی محاسبه می‌شود

کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل تامین اجتماعی کرمانشاه با اعلام اینکه از کار افتادگی جزیی در محاسبه نهایی مستمری بازنشستگی بیمه شدگان ذینفع حساب می‌شود، گفت: مبلغ مستمری از کار افتادگی جزیی ناشی از کار به عنوان قسمتی از دستمزد محسوب شده است.

ایمان بیوس روز دوشنبه در این رابطه به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: بر اساس مصوبات شورای عالی سازمان تامین اجتماعی، مبلغ مستمری از کار افتادگی جزیی ناشی از کار به عنوان قسمتی از دستمزد محسوب شده و در تعیین میزان مستمری بازنشستگی مؤثر خواهد بود.

وی افزود: طبق تعریف؛ از کار افتادگی جزیی ناشی از کار عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه شده به نحوی که با اشتغال به کار سابق یا کار دیگر فقط قسمتی از درآمد خود را به دست آورد.

به گفته وی، بر اساس ماده ۷۳ قانون: به بیمه شده ای که در اثر حادثه ناشی از کار بین ۳۳ تا ۶۶ درصد توانایی کار خود را از دست داده باشد، مستمری از کار افتادگی جزیی ناشی از کار پرداخت خواهد شد که میزان مستمری عبارتست از حاصل ضرب درصد از کار افتادگی در مبلغ مستمری از کار افتادگی کلی استحقاقی که طبق ماده ۷۲ این قانون تعیین می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی کرمانشاه در خصوص ماده ۷۲ قانون تاکید کرد: بر اساس ماده ۷۲ قانون، میزان مستمری ماهانه از کار افتادگی کلی ناشی از کار عبارت است از یک سی ام مزد یا حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر اینکه این مبلغ از ۵۰ درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه او کمتر و از صد درصد آن بیشتر نباشد.

بیوس یادآور شد: در مورد بیمه شدگانی که دارای همسر بوده یا فرزند یا پدر یا مادر تحت تکفل داشته باشند و مستمری استحقاقی آنها از شصت درصد مزد یا حقوق متوسط آنها کمتر باشد علاوه بر آن معادل ده درصد مستمری استحقاقی به عنوان کمک مشروط بر آنکه جمع مستمری و کمک از (۶۰ درصد) تجاوز نکند پرداخت خواهد شد، مستمری بگیر از کار افتاده جزیی همزمان با دریافت مستمری می‌تواند اشتغال بکار داشته و حق بیمه مربوطه را نیز پرداخت کند.

وی گفت: هر گاه بیمه شده مشمول دریافت مستمری از کار افتادگی جزیی ناشی از کار، حائز شرایط بازنشستگی شود میزان مستمری متعلقه باید همانند یکی از عناوین حقوق و مزایای بیمه شده در محاسبات تبصره ذیل ماده ۷۷ قانون عیناً حسب مورد به دستمزد ماه‌ها و روزهای کارکرد بیمه شده افزوده شود. همچنین از آنجا که مبلغ مستمری از کار افتادگی جزئی ناشی از کار مشمول کسر حق بیمه نیست، بنابراین مبلغ مذکور می‌تواند مازاد بر حداکثر حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در زمان محاسبه متوسط دستمزد منظور شود.

بیوس با اشاره به تعریف مستمری از کار افتادگی جزیی اظهار داشت: مبلغ مستمری از کار افتادگی جزئی ناشی از کار به تنهایی قابل احتساب نبوده و در ایامی که بیمه شده فاقد کارکرد می‌باشد، مؤثر نخواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha