شرح آداب احترام به امام رضا (ع) در سفرنامه سیاح آلمانی عصر صفوی

تهران- ایرنا- «انگلبرت کمپفر» پزشک و طبیعی‌دان اهل آلمان که در زمان شاه سلیمان صفوی به ایران آمده بود، در نگارش سفرنامه خود به معجزه‌های امام رضا (ع)، با شفای بیماران و آداب احترام به هشتمین امام شیعیان با نقاره زنی اشاره کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ایرج عنایتی زاده رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این مطلب گفت: تعداد ۴۰۰ عنوان سفرنامه در بخش ایرانشناسی کتابخانه ملی وجود دارد و معتقدم کتابخانه ملی ایران گنجینه ای از ناب ترین سفرنامه های افراد شاخص را در خود جای داده است.

در برخی از سفرنامه به مناسبت های مذهبی، مناسک، آیین، ‌آداب و رسوم و مکان های زیارتی اشاره شده است و «انگلبرت کمپفر» پزشک و طبیعی‌دان اهل آلمان در نگارش سفرنامه خود بیش از سایر سیاحان به شرح معجزات امام رضا (ع) و شفای بیماران از سوی این امام بزرگوار پرداخته است.

عنایتی زاده اظهار داشت: کمپر در سفرنامه خود زیارت امام رضا (ع) را از مهمترین آداب مذهبی در ایران برشمرده است و تاکید کرده که نام امام رضا (ع) بر زبان بیماران است و با توسل به او شفا خواهند یافت. او همچنین اشاره کرده هنگامی که فردی شفای خود را باز می یابد توسط خادمان امام رضا (ع) به نشان اجلال و اکرام شفا دهنده با طبل و نقاره در کوچه های مشهد مشایعت می شد.

از زمانی که مطالعات ایرانشناسی در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی در غرب پدیدار شد، آثاری در قالب سفرنامه توسط جهانگردانی که به ایران آمده بودند نوشته شد و امروز جزو منابع خوب ایرانشناسی به شمار می آیند. اکنون ۷۵ هزار نسخه کتاب در حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران موجود است که پژوهشگران و علاقمندان داخلی و خارجی می توانند از آنها بهره ببرند.

رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: سفرنامه ها حاوی اطلاعات جامع و کاملی از فرهنگ ایرانیان است که در بخش هایی از این سفرنامه ها درباره مناسبت های مذهبی، مناسک، آیین و  ‌آداب و رسوم ها در مناطق مختلف کشور نوشته شده است

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha