تحرکات طالبان، بهانه اشغالگران برای تعلل در خروج از افغانستان

تهران - ایرنا - ارتش آمریکا با توجه به پیشروی های اخیر گروه طالبان در افغانستان از احتمال کند شدن روند خروج نیروهایش از این کشور خبر داد

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای انگلیسی زبان بی بی سی؛ جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا "پنتاگون" بر پابرجابودن مهلت ۱۱ سپتامبر ( ۲۰ شهریور ماه) برای خروج کامل نیروهای ارتش این کشور از افغانستان، تاکید کرده است.    

مقام های پنتاگون چندی پیش گفته بودند که روند خروج نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان به نزدیک نیمه راه رسیده است.

افغانستان هم زمان با با آماده شدن ایالات متحده و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" برای خروج باقی مانده نیروهایشان؛ با  گسترش و افزایش خشونت روبه رو شده است. نیروهای طالبان در ماه گذشته (مه/ اردیبهشت - خرداد) با تشدید حملاتشان توانسته اند بر بیش از ۳۰ شهرستان تسلط یابند.

به نوشته رسانه های محلی؛ این گروه همچنین مقادیر زیادی تجهیزات و ادوات نظامی به غنیمت گرفته و ده ها نیروی امنیتی را زخمی یا اسیر کرده است.

اما سخنگوی دولت افغانستان با تکذیب سقوط این نواحی در برابر طالبان گفته است که نیروهای ارتش در عقب نشینی تاکتیکی، این مکان ها را تخلیه کرده اند.  

از شمار نیروهای کشته یا زخمی شدن طالبان اطلاعی در دست نیست.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا افزود: تنها دو جنبه از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان تغییر نخواهد کرد: اول اینکه ارتش آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد و دوم اینکه این روند طبق خواسته جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تا پایان ماه سپتامبر انجام خواهد شد. همان طور که از ابتدا اعلام کردیم درحالی که برنامه و زمان‌بندی وجود دارد، اما احتمال نوسان و تغییر این زمان‌بندی با توجه به شرایط وجود دارد. 

این اظهارات سخنگوی پنتاگون درحالی بیان شده که قرار است اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان، روز جمعه به آمریکا سفر کنند. 
آمریکا در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر 2001 در هفتم اکتبر همین سال (۱۵ مهرماه ۱۳۸۰) به بهانه جنگ با تروریسم به افغانستان حمله و حکومت گروه طالبان را سرنگون کرد، اما به حضور نظامی خود در این کشور ادامه داد تا اینکه جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در آوریل گذشته گفت که نزدیک به 2 هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) و همچنین هفت هزار نیروی ناتو از خاک افغانستان خارج می‌شوند. 

با وجود ارایه خطوط کلی طرح خروج نیروهای نظامی از افغانستان توسط دولت بایدن، هنوز موفق به حل و فصل برخی از جزییات آن نشده است. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان