تبریک معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به رئیس جمهور منتخب ایران

بغداد-ایرنا- قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در پیامی انتخاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

به گزارش ایرنا، دراین پیام، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به مناسبت انتخاب رئیسی بعنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، برای او موفقیت و پیروزی آرزو کرد و گفت که «ما در اقلیم کردستان عراق، به روابط دوستانه و تاریخی با جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه داریم. امیدواریم در مرحله پیش رو در زمان ریاست جنابعالی روابطمان را بر مبنای دوستی و منافع مشترک، تقویت و توسعه دهیم و در راه تثبیت امنیت بیشتر در منطقه همکاری کنیم.»

بیشترین واکنش ها و پیام های تبریک را عراقی ها از طیف های مختلف برای سید ابراهیم رئیسی ارسال کرده اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به طرز عجیب و بی نظیری در عراق مورد توجه عام و خاص قرار گرفت و در واکنش ها پس از اعلام پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهوری منتخب، این امر کاملا واضح و آشکار است.

«برهم صالح» رییس جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق تنها به پیام های تبریک اکتفا نکرده، بلکه جزو نخستین رهبران کشورهای منطقه و جهان بودند که تلفنی با رئیسی تماس گرفته و به طور مستقیم این پیروزی را تبریک گفتند.

«محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «فائق زیدان» رییس دستگاه قضایی عراق نیز به عنوان دو رییس قوای مقننه و قضایی عراق، پیام تبریک فرستادند و فائق زیدان با توجه به اینکه آیت الله رئیسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری، سمت رئیس قوه قضائیه ایران را داشته، از او به عنوان همتای خود یاد کرد، خصوصا اینکه همین چهار ماه قبل در بغداد، میزبان ایشان بود.

«نیچروان بارزانی» رییس و «مسرور بارزانی» نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق نیز با ارسال پیام های تبریک به نمایندگی از اقلیم کردستان عراق این پیروزی را به آیت الله رئیسی تبریک گفتند.

رهبران سیاسی، علمای دین و تشکل های مختلف عراق نیز به همین مناسبت پیام ها، بیانیه و توئیت های تبریک منتشر کردند که در راس این رهبران سیاسی «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، «هادی العامری» رهبر گروه سیاسی – پارلمانی الفتح، «نوری المالکی» رهبر ائتلاف دولت قانون و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی و شیخ «خالد الملا» دبیر کل جماعت علمای اهل سنت قرار دارند.

گروه های جهادی و مقاومت در عراق نیز طیف مهمی از جریان های اثرگذار عراقی هستند که به همین مناسبت پیام و بیانیه های تبریک منتشر کردند.

جنبش اسلامی «النجباء» (شیخ اکرم الکعبی)، عصائب اهل الحق (شیخ قیس الخزعلی)، کتائب حزب الله عراق، کتائب سید الشهداء عراق (ابوآلاء الولایی) و مجموعه ای بزرگ از گروه ها و شخصیت های معروف به حمایت از مقاومت عراق از این انتخاب استقبال گسترده کردند تا جایی که برخی این انتخاب را انتقام خون فرماندهان شهید «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و پیروزی دیگری بر آمریکا دانستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha