دوم تیرماه و تازه‌ترین اخبار کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- تخصیص واکسن ضد کرونا و عملیات واکسیناسیون در استان ها یکی پس از دیگری از سر گرفته شده است، اما افزایش تعداد مبتلایان، ساده انگاری عمومی و خیز جدید کرونا در استان های جنوبی، نگرانی از احتمال موج پنجم شیوع بیماری در کشور را موجب شده است.

ستاد ملی مقابله با کرونا تلاش‌های خود را با دو اولویت هدف‌گذاری کرده است؛ نخست اجرای پروتکل‌ها و مراقبت‌های اجرایی در غربالگری و فاصله‌گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده‌ترین راه مقابله و اولویت دوم تامین و تهیه واکسن است.

هم اکنون واکسیناسیون علیه کرونا در کشور پس از یک وقفه کوتاه ازسرگرفته شده است. مسولان تاکید دارند که افراد برای دریافت واکسن نباید در مراکز درمانی تجمع کنند و پس از تزریق هم  نباید رعایت پروتکل ها را نادیده بگیرند.

در همدان، دوشنبه هفته جاری با تحویل بیش از ۱۶ هزار و ۴۰۰ دوز واکسن برای تزریق مرحله دوم،  واکسیناسیون در مراکز تجمیعی و مراکز بهداشت آغاز شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اعلام این خبر یادآر شد: : به منظور پیشگیری از تجمع و ازدحام، رعایت فاصله اجتماعی و پیشگیری از شیوع کرونا و جلوگیری از اتلاف وقت، شهروندان پس از دریافت پیامک و فراخوان به محل های تعیین شده مراجعه کنند.

دکتر محمد طاهری همچنین تاکید کرد: برخی از شهروندان پس از تزریق واکسن کرونا اقدام به برداشتن ماسک و نادیده گرفتن اصول بهداشت فردی و رعایت پروتکل های بهداشتی می کنند که این رویه مورد تایید نیست.

وی اضافه کرد: در بهترین حالت اثر بخشی واکسن ۹۲ درصد است یعنی احتمال هشت درصد ناایمن بودن بدن در برابر ویروس وجود دارد همچنین شهروندان تا زمانی که ۱۰۰ درصد مردم دوز اول و دوم واکسن را تزریق نکردند باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

درگیلان هم با رسیدن محموله جدید،  تزریق دوز دوم واکسن برای گروه های هدف چند روز قبل آغاز شد.

دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این خصوص گفت: گروه های هدف برای تزریق دوز دوم واکسن در مراکز واکسیناسیون تجمع نکنند، هنگام مراجعه به مراکز حتما ماسک بزنند، فاصله فیزیکی را رعایت کرده و مواد ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشند.

وی اضافه کرد: پرهیز از دورهمی، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک تاکیدات همیشگی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

هرمزگانی ها هم محموله جدید سهمیه استان را دریافت کرده اندو از روز سه شنبه با توزیع شهرستانی آن، تزریق دوز دوم واکسن به سالمندان بالای هفتاد سال که پیشتر دوز اول را دریافت کرده بودند در بندرعباس آغاز می‌شود.

در قم هم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: تاکنون ۱۲ هزار و ۳۰۹ تَن در این استان دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

سیامک محبی افزود:تاکنون به‌ ۴۲ هزار و۵۸۳ تَن نیز دوز اول کرونا تزریق شده‌است.

اما در آذربایجان شرقی،  رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه گفت: با تامین واکسن کرونا از طریق وزارت بهداشت و درمان، تزریق دوز دوم آن برای گروه‌های هدف و سالمندان شهرستان از سرگرفته شد.

اصغر تنومند افزود: سالمندانی که دوز اول واکسن کرونا را در این شهرستان دریافت کرده‌اند بر اساس نوبت‌بندی و طی روزهای آینده دوز دوم را دریافت خواهند کرد تا چرخه واکسیناسیون این گروه تکمیل شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه با بیان اینکه در روزهای اخیر میزان بستری مبتلایان به کرونا در این شهرستان افزایش یافته است، بیان کرد: حتی افرادی که دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

در کرمانشاه هم رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: براساس پروتکل‌های وزارت بهداشت در زمینه تزریق واکسن کرونا، تاکنون ۱۷ هزار و ۷۸۹ نفر از جانبازان استان شامل جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد و جانبازان شیمیایی حاد واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند.

دکتر «محمودرضا مرادی» افزود: در مراحل بعدی نیز جانبازان شیمیایی ۲۵ درصد به بالا، جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد جامانده در مرحله اول و همسران جانبازان ۷۰ درصد واکسن کرونا را دریافت می کنند.

دوم تیرماه و تازه‌ترین اخبار کرونایی استان‌ها

وضعیت کرونایی استان‌ها

رصد تازه ترین وضعیت کرونایی اسان ها نشان می دهد در حالی که برخی مناطق کشور سیر کاهشی ابتلا به کووید ۱۹ را طی می کنند، برخی استان ها همچون سیستان و بلوچستان وضعیت متفاوتی را تجربه می کنند.

 در چهارمحال و بختیاری،  با بستری شدن ۲۵ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته مجموع مبتلایان بستری در استان به ۱۴۹ مورد رسید و با فوت یک بیمار دیگر، تعداد فوتی‌های ناشی از این ویروس در استان به یک هزار و ۱۳۴ مورد رسید.

مجید شیرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری وضعیت استان را  در خصوص روند شیوع کرونا، کاهشی اعلام و تصریح کرد: این موضوع سبب شده تا در هفته جاری ۲ شهرستان استان از وضعیت نارنجی خارج و به زرد تغییر رنگ دهد اما این موضوع نباید رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در سطح جامعه کمرنگ کند.

شیرانی با اشاره به تزریق واکسن نوبت دوم گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال سن، خاطرنشان کرد: امید می‌رود واکسیناسیون این گروه سنی تا اوایل هفته آینده به پایان برسد و سپس بتوان واکسیناسیون یک گروه سنی دیگر را آغاز کرد.

در شبانه روز گذشته، ۳۰ هموطن  دیگر بابت ابتلا به کرونا در  مراکز درمانی ایلام بستری شدند که با این احتساب مجموع بستری های استان به ۶۶ نفر افزایش یافت.

محمد کریمیان رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: با توجه به روند افزایشی بستری های استان، شهرستان مهران با ۹ بستری جدید دارای بیشترین آمار بستری ها است.

وی با بیان این که در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت نشده ، افزود: تعداد فوتی ها تا این لحظه ۸۰۳ نفر است.

دکتر کریمیان یادآور شد: شهرستان های ایلام ، آبدانان ، مهران و چوار در وضعیت نارنجی  و شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره، ملکشاهی، سیروان، چرداول، هلیلان و ایوان در وضعیت زرد قرار دارند.

در سیستان و بلوچستان،  با فوت ۱۶مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در استان  به یکهزار و ۴۸۶نفر رسید.همچنین ۸۳۰ مورد جدید ابتلا در استان ثبت شده که براساس آن، آمارمبتلایان  به ۴۷ هزار و ۷۸۰ نفر رسید.

نگرانی از روند رو به افزایش تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی در سیستان و بلوچستان مسوولان این استان را بر آن داشت که به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس مشاغل پرخطر را در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز به صورت موقت تعطیل کنند.  

علیرضا شهرکی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اظهارداشت: هم‌اینک شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، بمپور، دشتیاری و نیکشهر به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز کرونا و سه شهر زابل، خاش و تفتان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

وی افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تجمع‌های خانوادگی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی را از دلایل افزایش ابتلا به کرونا در این استان عنوان کرد.
در لرستان هم ۱۴۶ شهروند طی شبانه روز گذشته به کرونا مبتلا شدند و مجموع مبتلایان به ۱۲۰ هزار و ۳۴۰ نفر رسید.

 همچنین در شبانه روز گذشته یک لرستانی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت و با این احتساب در مجموع یکهزار و ۹۰۶ نفر در استان قربانی این ویروس شده اند.

کرونا در همدان هم ظی شبانه روز گذشته خانواده های چهار بیمار را سوگوار عزیزانشان کرد و آمار متوفیان کرونایی استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۲ هزار و ۲۴۷ نفر رسید.همچنین با شناسایی ۱۰۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۸ هزار و ۸۸  رسید.

دوم تیرماه و تازه‌ترین اخبار کرونایی استان‌ها

سایر اخبار کرونایی

تب سنجی مسافران خارجی به عنوان یکی ازراهکارهای غربالگری برای مقابله با کرونا در کشور اجرا می شود.

در این زمینه، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی اعلام کرد که تاکنون ۸۳ هزار و ۶۶۱ مسافر خارجی در ورودی‌های استان تب‌سنجی شده‌اند.

غلامرضا صیادی افزود: این تعداد مسافر در قالب طرح مراقبت بهداشتی از مسافران مشکوک به ابتلا به کرونا در مبادی مرزی استان از ۲۵ اسفند پارسال تا اول تیر ماه پایش شدند و از این تعداد، سه هزار و ۷۹۴ نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شدند که تست تشخیصی از آنان گرفته شد و برای پیگیری‌های بعدی به دانشگاه علوم پزشکی معرفی شدند.

صیادی افزود: این طرح در ۲ قرارگاه مرزی شامل مرز هوایی در بخش پروازهای خارجی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و مرز زمینی در دوغارون شهرستان تایباد با استقرار نیروهای هلال احمر اجرا می شود. 

در خوزستان هم رئیس جمعیت هلال احمر خرمشهر گفت: ۱۱ هزار و ۸۹۷ مسافر ورودی از مرز شلمچه از سوی هلال احمر این شهرستان غربالگری کرونایی شدند.

امید اسکندری با بیان اینکه از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تاکنون نیروهای هلال احمر خرمشهر در مرز شلمچه برای انجام غربالگری مسافران ورودی در این مرز حضور داشتند افزود: علاوه بر آن اعضای جوانان و امداد و نجات جمعیت هلال احمر خرمشهر در پایانه مسافربری هجرت، ایستگاه راه‌آهن انجام تست کرونا و تب سنجی از مسافران را برعهده دارند.

همچنین در خراسان رضوی، مالکان ٢٠٠ دستگاه خودروی غیربومی طی ٢٤ ساعت گذشته در ورودی شهرهای با وضعیت نارنجی کرونایی جریمه شدند و

و رانندگان ٧٠٣ دستگاه خودروی غیربومی از پلیس تذکر گرفتند.

آمار وزارت بهداشت: ۱۱۲ بیمار قربانی جدید کرونا در کشور 
 مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز از شناسایی ۱۱ هزار و ۵۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ و مرگ ۱۱۲بیمار خبر داد و اعلام کرد: مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۸۳ هزار و ۳۲۹ نفر رسید.

وزارت بهداشت افزود: تا کنون ۴ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۸۵  نفر دوز اول واکسن کرونا و یک هزار و ۶۱۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴ دوز رسید.

از دیروز تا امروز ۲ تیر  ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۵۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۹۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۱۲۸  هزار و ۳۹۵ نفر رسید.

تا کنون ۲۲ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۲۷۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

اکنون ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۷۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
 

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha