استاندار : کمبود آب را مانع بزرگ توسعه صنعتی خراسان شمالی اعلام کرد

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی کمبود آب را مانع اصلی بر سر راه توسعه صنعتی در این خطه از شمالشرق کشور با وجود داشتن ظرفیت های بزرگ صنعتی اعلام کرد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی  روز چهارشنبه در دیدار با علیرضا رزم حسینی در تهران راهکار برون رفت استان از مشکل کم آبی و توسعه سرمایه گذاری صنعتی را الحاق این استان به طرح انتقال آب خلیج فارش و دریای عمان دانست و اظهارداشت : با هدف توسعه متوازن منطقه‌ای رفع محرومیت ها، ایجاد اشتغال پایدار و ایجاد صنایع پسین و پیشین آلومینا و فولاد، خواستار بهره مندی استان خراسان شمالی در اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به شرق کشور هستیم.
نماینده عالی دولت در استان خراسان شمالی در این دیدار خواهان ورود بیشتر سازمان ایدرو و ایمیدرو در حوزه بستر سازی برای سرمایه گذاری زنجیره تولید واحدهای بزرگ صنعتی استان شد و اظهارداشت : اجرای طرح های تولیدی و اقتصادی و کمک به ایجاد بسترهای سرمایه گذاری را از رسالت سازمان های ایدرو و ایمیدرو دانست و خاطرنشان کرد: این سازمان ها باید به وظایف خود در راستای انجام مسوولیت های اجتماعی و تکمیل زنجیره‌های ارزش مجتمع صنعتی اسفراین، لوله گستر و آلومینای ایران و ایجاد و راه اندازی صنایع مادر عمل کنند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته با اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور، در مجموع امکان برداشت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب از آب دریا فراهم شده و در طرح اولیه استان سیستان وبلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم خواهند داشت.

تمام فرایند انتقال آب توسط بخش خصوصی انجام می شود و مشارکت دولت تنها در حوزه پشتیبانی طرح خواهد بود که مصرف این آب برای حوزه صنعت بسیار خوب خواهد بود و حتی برای کشاورزی در بخش گلخانه ای و طرح های آبیاری نوین نیز می تواند اقتصادی باشد.
با وجود قرارگیری استان های شرق کشور به طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان استان خراسان شمالی که از لحاظ کم آبی در زمره این استان ها قرار دارد با وجود پیگیری استانی و قول مساعد وزارت صنعت به عنوان مجری تاکنون نامی از این خطه شمالشرق کشور در این طرح آورده نشد و این در حالیست این طرح تا مرز خراسان شمالی وارد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha