تحول اقتصادی و ایجاد شفافیت؛ مطالبه مردم از دولت منتخب

تهران- ایرنا- ‌انتخابات دوره سیزدهم ریاست‌جمهوری پایان یافت و حجت الاسلام ابراهیم رییسی منتخب و رییس‌جمهوری همه ملت شد. اینک شفاف‌سازی و تحول اقتصادی از عوامل مهم جلب اعتماد مردم است تا دولت جدید بتواند به جراحی وضع موجود بپردازد.

انتخابات ۱۴۰۰ فرصتی برای انتخاب و تحول در عرصه مدیریتی کشور بود تا مردم صبور و همیشه در صحنه با انتخابی مهم، سرنوشت کشور را برای چهار سال آتی تعیین کنند. در این میان بررسی تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف این اتفاق مهم پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در شرایطی برگزار شد که نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی و معیشتی در چند سال گذشته در اوج قرار داشت. با گذشت چند روز از این حماسه ملی همچنان واکاوی این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که رسانه های مختلف بدان می پردازند. رسانه های اصلاح طلب چرایی آرای باطله را از نگاه کارشناسان و از زوایای مختلف بررسی کردند. رسانه های اعتدالی نیز به چگونگی مشارکت و حضور مردم در انتخابات پرداختند و رسانه های اصولگرا هم وضعیت معیشتی و مطالبات مردم را مهمترین خواسته از رئیس جمهور منتخب دانستند و این موضوع را بازتاب دادند.  

رسانه های اصلاح طلب

آرای باطله نشان‌دهنده اعتراض بود

روزنامه آرمان ملی در مطلبی نوشت:

*آقای همتی جزو آن کاندیداهای مورد نظر اولیه اصلاح‌طلبان که برنامه خود را به جبهه اصلاحات ایران ارایه کردند، نبودند.

* بعد از عدم‌احرازصلاحیت کاندیداهای بالقوه اصلاح‌طلبان، بخشی از مجموعه جبهه اصلاحات ایران و نه همه آن‌ها تصمیم بر حمایت از آقای همتی برای ریاست‌جمهوری گرفتند.

* نه ظرفیت کامل اصلاح‌طلبان صرف حمایت از کاندیداتوری آقای همتی شد و نه خود آقای همتی آنطور که لازم بود، توانست خود را به مردم معرفی کند.

*به نظر من آرای باطله نشان‌دهنده اعلام عدم‌اعتقاد به صندوق‌های رای به عنوان تنها راه تعیین سرنوشت بود.

آرای باطله و ضرورت مسوولیت‌پذیری ناظر و مجری

روزنامه اعتماد با درج یادداشتی به قلم عباس آخوندی نوشت:

*میزان آرای باطله پدیده انتخابات ۱۴۰۰ بود که جای توجه و واکاوی سیاسی و اجتماعی دارد.

* پدیده آرای باطله در کنار میزان واجدان شرایطی که پای صندوق‌های رای حاضر نشدند و همچنین اشخاصی که به آقای همتی به عنوان نماینده آرای معترضان رای دادند، سرجمع ۶۱.۵% واجدان شرایط را شکل ‌می‌دهند.

*فعالان جامعه مدنی اعم از اندیشوران، کنشگران و نهادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین نهادهای حرفه‌ای و صنفی در کنار نهادهای سیاسی، اجتماعی و امنیتی رسمی باید ریشه‌ها و پیامدهای موضوع را به عنوان یک مساله ملی مورد واکاوی قرار دهند.

*برترین آموخته بشر در عصر حاضر حاکمیت قانون است.

* پُرواضح است که سرخوشان پیروز گوش‌شان بدهکار چنین سخنانی نیست.

مشارکت اندک یعنی دلخوری ملت از حاکمیت

همچنین این روزنامه در مطلبی دیگر به نقل از مسعود پزشکیان نماینده مجلس شورای اسلامی آورده است:

*اگر به افرادی که آمدند و رای باطله دادند و اشخاصی که نیامدند و رای ندادند به صورت ویژه توجه نکنیم به مشکل برمی‌خوریم، چرا که اینها از ما ناراضی هستند و این نارضایتی با توجه به اینکه همین الان هم مشکل داریم، در ادامه برای‌مان مشکل‌ساز می‌شود.

*دشمن تبلیغات زیادی داشت که مردم در انتخابات شرکت نکنند و عده‌ای عوامل داخلی نیز که از ابتدای انقلاب با نظام و انقلاب مشکل داشتند، تلاش کردند که این قضیه را تشدید کنند.

* اگر تصور کنیم با عده‌ای خاص می‌توانیم مملکت را نجات دهیم، حتما اشتباه فکر می‌کنیم.

* باید اجازه می‌دادیم نمایندگان تمام سلایق با این دیدگاه که به انقلاب و چارچوب انقلاب پایبند هستند، حضور داشته باشند و مردم رای بدهند.

*چه اتفاقی می‌افتد که مردم پای صندوق رای می‌آیند اما ترجیح می‌دهند، رای سفید به صندوق بیندازند.

نگاهی به ۱۳ دوره انتخابات

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم نعمت احمدی ‌حقوق‌دان، نوشت:

* نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم. تعداد واجدان شرایط رأی‌دهی در کل کشور برابر اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور ۵۹میلیون‌و ۳۱۰هزارو ۳۰۷ نفر است که متولدین ۲۸ خرداد ۸۲ و قبل از آن را شامل می‌شود.

*شرکت‌نکردن در انتخابات امری طبیعی است و در دیگر کشورها هم اتفاق می‌افتد و در انتخابات‌های گذشته هم درصدی از مردم در انتخابات شرکت نکردند.

ناکامی تبلیغات دشمن علیه انتخابات با حضور میلیونی مردم

خبرگزاری ایسنا در گفت وگو با رضا رحیم‌پور دبیر شورای وحدت و حزب موتلفه اسلامی استان زنجان آورده است:

*هرچند دشمن پیش از هر رویداد مشارکت ملی در ایران، در صدد تضعیف و یا تحریم آن برمی‌آید اما این بار دشمن با تبلیغات فراوان، به بهانه ناکار آمدی دولت دوازدهم به مشارکت نکردن، بیشتر امید بسته بود که حضور پرشور مردم نقشه آنان را خنثی کرد.

* گویا دشمن هنوز مردم ایران را درک نکرده است که جمهوری اسلامی برای ایرانیان، یک نظام صرف نیست که با هر انقلاب رنگی، رنگ ببازد، بلکه این نظام با یک عقیده و ایدئولوژی همراه است که با روح و جان آنان عجین شده و گسستن این حب عقیده‌ای، کاری بسیار دشوار است.

*شورای وحدت متشکل از نیروهای انقلابی نقشی پررنگ در مشارکت مردم داشتند.

*آنچه که باید من‌بعد سرلوحه جبهه انقلاب باشد، وحدت به معنای واقعی کلمه و پشتیبانی بی‌منت به اجرای برنامه‌های منتخب ملت و بدون سهم‌خواهی فردی و گروهی است تا مردم همیشه در صحنه ایران سرافراز با عملکرد دولت سیزدهم به کام‌شان شیرین شود.

انتخاب مردم هوشمندانه بود

امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت:

*کشور برای اینکه از جا بلند شود حداقل ده سالی باید دعواها را کنار بگذارد؛ به همین دلیل به نظر من مردم با هوشمندی این را انتخاب کردند.

* من نمی‌خواهم بگویم که چنین اتفاقی ممکن نیست اما شرایط کشور به گونه‌ای است که ما به دلیل اوضاعی که در حوزه اجرا و مشکلات مردم ایجاد شده نیاز به چنین اتفاقی داشتیم که یک قدرت متمرکز در حوزه اجرا داشته باشیم.

*بعد از طی این دوره نهادهای دموکراتیک که حضور دارند و فعالیت می‌کنند یا جریانات سیاسی خود را احیا می‌کنند و باز می‌توانند به قدرت برگردند.

ریاست جمهوری رییسی به مثابه یکدست شدن اصولگرایی نیست

منصور حقیقت‌پور  در گفت‌وگو با نامه نیوز اظهار داشت:

* به دست گرفتن قدرت در جریان اصولگرا آن هم توسط برادری که می‌گوید مستقل آمده است، مقدور نیست.

*تا شروع دولت ابراهیم رئیسی بیش از یک ماه زمان مانده و خیلی‌ها امیدوار هستند که او بتواند با عمل به وعده‌های انتخاباتی و فرصت همسویی با مجلس و سایر نهادهای حاکمیتی، زمینه رضایت و احیای اعتماد مردم را فراهم کند. 

* جبهه اصولگرایی تماما مشتاق نقش آفرینی رئیسی در این جریان آن هم به شکل محوری باشد، بلکه از این رو که رئیسی برای موفقیت بیشتر نیاز به افزایش حمایت‌ها از خود و شمار هوادارانش دارد.

رسانه های اعتدالی

رمزگشایی از انصراف لحظه آخری جلیلی و انگیزه های سیاسی آراء باطله

 پرویز امینی تحلیلگر سیاسی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت:

*اگر مشارکت مردم در انتخابات صددرصدی شود هم به معنای رضایت مردم نیست.

*بسیاری از رأی دهندگان هم ناراضی بودند.

*برخی به رغم نارضایتی ترجیح دادند رأی بدهند.

*همه عوامل کاهنده مشارکت سیاسی در انتخابات فراهم بود.

*دولت و حاکمیت باید به کل اعتراض توجه کنند.

رسانه های اصولگرا

علت کاهش مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ چه بود؟

حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:

*یکی از مسایلی که باعث واکنش‌های فراوانی از سوی مردم در این دوره از انتخابات بود نرخ مشارکت یعنی رقم  ۴۸.۸ درصد بوده است.

*وضعیت اقتصادی مردم و نارضایتی آن‌ها از وضعیت معیشتی‌شان و مساله فساد و تولید فساد در سیستم‌های دولتی و بانکی که باعث شده بود هرروز برخی از افراد با ارقام غیرقابل باور اختلاس کنند و باعث زیر سوال رفتن عوامل حاکمیتی در ذهن مردم شوند.

*فقط  ۱۵ درصد کاهش مشارکت داشته‌ایم

* درصد واقعی مشارکت ۴۹ درصد+ حداقل ۱۰ درصد است و این نرخ می‌توانست به بالای ۶۰ درصد برسد.

تحقق وعده‌های انتخاباتی نیازمند کابینه‌ای قدرتمند و پاک‌دست است

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفت وگو با روزنامه رسالت بیان داشت:

*پیروزی حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، خواسته عمومی مردم بود.

*تحقق تمامی این موضوعات، نیازمند کابینه‌ای قدرتمند، پاک‌دست و هماهنگ است تا بتواند مطالبات را پیگیری کند. کابینه زمانی می‌تواند مطالبات را پیگیری کند که در ساختار کشور تحولات ایجاد شود.

*قطعا مردم به‌واسطه دغدغه‌های اجتماعی موجود با رئیس‌جمهور آینده هماهنگ هستند.

*مطالبات مردم مطالباتی نیست که برای پیگیری و به نتیجه رسیدن آن صبر کنند.

*مردم نیاز دارند تحولات دولت را در زندگی خود حس کنند، یعنی مشکلاتی که در حوزه مسکن، ارزاق عمومی مردم، موانع تولید، فساد و رانت‌های موجود در سیستم اداری و حقوق‌های نجومی وجود دارد، برطرف شود.

بی‌تدبیری در برگزاری انتخابات ۱۴۰۰؛ سنگی پیش پای مشارکت مردم

خبرگزاری دانشجو در مطلبی آورده است:

*سایه سنگین کرونا و گره‌های اقتصادی در معیشت مردم دو سنگ بزرگ پیش روی مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ به شمار می‌رفت؛ موضوعاتی که قابل پیش بینی بود و نیازمند مدیریت صحیح برای از سر گذراندن این دو چالش.

*یکی دیگر از مشکلات این دوره تاخیر در رسیدن تعرفه‌های رای‌گیری بود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha