۴ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84381596
۱ نفر

برچسب‌ها

انتظار ادعایی فرانسه از ایران درباره احیای برجام

لندن – ایرنا – وزیر امورخارجه فرانسه بدون اشاره به اینکه کدام کشور در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، به مذاکرات وین اشاره و ادعا کرد که ایران باید آخرین تصمیمات را در خصوص احیای برجام اتخاذ کند.

به گزارش ایرنا، «ژان ایو لودریان» روز جمعه در نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در پاریس ادعا کرد: انتظار داریم که مقامات ایرانی آخرین تصمیمات که ما را قادر سازد به اجرای کامل برجام برگردیم اتخاذ کنند.

دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی دو ماه و نیم گذشته در وین گردهم آمده‌اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.

مذاکرات پس از شش دور گفت‌وگوهای فشرده و مستمر در وین، به مراحل پایانی نزدیک شده و دیپلمات‌ها امیدوارند تا این توافق ظرف هفته‌های آینده فعال شود.

در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها با هدف یافتن راه حل‌هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام می‌گوید: جمهوری اسلامی ایران تا این لحظه تصمیمات دشوار خود را اتخاذ کرده است، (یعنی) پس از خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، زمانی که ایران تصمیم گرفت در توافقنامه (برجام) باقی بماند (تصمیم دشوار خود را اتخاذ کرد). ما همان زمان تصمیم دشوار خود را گرفتیم، اما اکنون نوبت طرف مقابل است.

وی افزود: اگر آن‌ها می‌خواهند به برجام بازگردند و اگر می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی‌اش بازگردد، آن‌ها هم باید تصمیمات دشوار خود را بگیرند. آن‌ها باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان بدهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد در آینده تکرار نخواهد شد، این نکته خیلی اهمیت دارد. چنین چیزی مستلزم بحث‌های بسیار زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است.

در نشست خبری امروز (جمعه) وزرای خارجه فرانسه و آمریکا، درباره مسائل مختلف روابط دوجانیه و تحولات بین‌المللی از جمله روسیه، افغانستان و لیبی گفت‌وگو شد. بلینکن که در پاریس به سر می‌برد قرار است با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز دیدار کند. او که در اولین ایستگاه اروپایی خود وارد برلین شد، پس از پاریس راهی رُم (ایتالیا) خواهد شد تا با مقامات این کشور دیدار کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha