آمریکا به حضور غیر قانونی خود در سوریه ادامه می‌دهد

تهران – ایرنا -  آمریکا که حضور نظامی آن بارها از سوی دولت سوریه و سازمان های بین المللی غیر قانونی خوانده شده است ، اعلام کرد که به اشغالگری خود در شمال خاوری این کشور ادامه خواهد داد .

به گزارش روز شنیه ایرنا، «جوی هود»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست مطبوعاتی تاکید کرد که کشورش قصد دارد حضور نظامی خود در شمال خاوری سوریه را «با هدف مبارزه با داعش» حفظ کند.

وی گفت که آمریکا قصد دارد حضور نظامی خود در شمال خاوری سوریه را با هدف مبارزه با گروه تروریستی داعش، تامین امنیت و گسترش ثبات در مناطق آزاد شده با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) حفظ کند.

شمال خاوری سوریه شامل استان های الحسکه، دیر الزور و رقه سرشار از منابع زیرزمینی از جمله نفت است.

این مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد موسوم نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیة) قرار دارد و این نیروها مورد حمایت ایالات متحده آمریکا هستند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال خاوری سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند.

با شکست داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروه تروریستی شدند و از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.   

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین آمریکا اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی با طرح خروج نیروهای آمریکایی از سوریه موافقت کرد اما در نتیجه فشار برخی اعضای دولت خود، ۹۰۰ نظامی این کشور را برای تضمین تسلط واشنگتن بر میدان های نفتی باقی گذاشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha