مرکز آموزشی و تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی یزد افتتاح شد

یزد- ایرنا- همزمان با هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر )، روز شنبه ساختمان مرکز آموزشی و تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی یزد در ارتباط ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این مجموعه ساختمان شماره ۲ مرکز تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی است که عملیات احداث آن از ۱۴ سال پیش آغاز شده و با بودجه ۱۲ میلیارد تومان در زمینی به مساحت پنج هزار و ۴۰۰ مترمربع و با بخش‌های تالار تشریح و چهار آزمایشگاه پاتولوژی قانونی، سم‌شناسی قانونی، تشخیص دارو و آزمایشگاه الکل و موادمخدر ارائه خدمت می‌کند.

موارد مربوط به فوت‌های جنایی، سکته‌های قلبی و مغزی، فشار به عناصر حیاتی مثل خفگی‌ها در این مرکز بررسی و اعلام نظر می‌شود و تا سال پیش نمونه‌های این کار به اصفهان ارسال می‌شد اما از این به بعد همه این کارها با تجهیزات کامل در استان انجام می‌شود.

طی سال گذشته ۶۵۰ مورد متوفیاتی در استان وجود داشته که فوت غیرطبیعی و حادثه‌ای تلقی شده و به مجموعه پزشکی قانونی یزد ارجاع شده و در سه ماه اول سال جاری حدود ۱۶۰ مورد فوتی به این مرکز ارجاع شده است.

در این آیین دکتر فریبرز آیتی فیروزآبادی مدیرکل پزشکی قانونی یزد از همکاری و تلاش فعالان این مجموعه و رسیدگی به مردم قدردانی کرد و خدمت به همگان را یک رسالت مهم ذکر کرد.

هم‌اکنون ۶۸ نیروی استخدامی، طرحی، قرادادی و شرکتی در این اداره‌کل مشغول هستند که از این تعداد، ۲۸ نفر پزشک در حوزه‌های تخصصی مختلف و بقیه کارشناس هستند که متوسط سطح علمی و مدرک تحصیلی آنها بالاترین سطح را نسبت به دیگر دستگاه‌های اداری، دولتی و قضایی دارد.

در واحد تشریح این اداره کل، پرونده متوفیان ناشی از فوت‌های غیرطبیعی، حادثه‌ای و مشکوک مورد بررسی قرار می‌گیرد، سالانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ مورد جسد به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود و در واقع تقریبا هر روز حداقل یک مورد ارجاعی برای کالبد شکافی، تشریح یا معاینه ظاهری وجود دارد.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha