۶ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۴
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84383318
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۹۹ درصد گستره مشهد در خشکسالی شدید

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: متوسط خشکسالی در خراسان رضوی ۸۱ درصد است اما ۹۹ درصد مساحت مشهد در خشکسالی شدید قرار دارد.

حسین اسماعیلیان روز یکشنبه در نشست خبری افزود: وضعیت کم‌آبی و خشکسالی در مشهد نسبت به متوسط استان بدتر و شدیدتر است.
وی خاطرنشان کرد: میانگین دما نیز در استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال نیم درجه افزایش داشته است اما این افزایش در مشهد بیش از یک درجه بوده‌ است.
اسماعیلیان اضافه کرد: میزان کاهش بارندگی در دوره بلندمت هم در استان ۴۶ درصد و در مشهد ۶۲ درصد است و میزان آبدهی ۲ قنات مشهد نسبت به گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته و آبدهی چاه‌ها و چشمه‌ها نیز ۵۰ درصد نسبت به پارسال کاهش داشته‌ است.
تلاش برای عدم جیره‌بندی آب
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص کمبود منابع آبی مشهد اظهار کرد: کمبود ۱۰ درصدی منابع آبی، بحران ۳۵ درصدی ایجاد می‌کند اما تمام تلاش خود را به کار بسته ایم که کار به جیره‌بندی آب منجر نشود.
اسماعیلیان خاطرنشان کرد: همچنین حدود ۲ سال گذشته برنامه تامین آب شرب مشهد با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان تهیه و با حضور وزیر نیرو پروژه‌هایی برای تامین آب مشهد تعریف و اجرا شد.
وی ادامه داد: در راستای این برنامه در یکسال کاری ۸۷ حلقه چاه جابه جا شد و چاه جدید برای زمان بحران حفر شد که با اقدامات صورت گرفته، هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه از سایر منابع غیرسطحی به منابع آب مشهد افزوده شد.
افزایش ۷.۵ برابری اعتبارات دولتی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد همچنین از افزایش اعتبارات دولتی این شرکت در لایحه بودجه خبر داد و افزود: امسال اعتبارات مصوب آب و فاضلاب مشهد رشد ۷.۵ برابری داشته و در سرجمع اعتبارات، پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال منابع دولتی امسال برای این شرکت پیش‌بینی شده است و از محل منابع داخلی نیز ۱۱ هزار میلیارد ریال پروژه آب و پروژه‌های اضطراری فاضلاب اجرا می‌شود.
۷۹ روستا در وضعیت تنش آبی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص وضعیت آبی روستاهای شهرستان مشهد نیز گفت: این شرکت در سال ۹۹ تعداد ۲۲۲ روستا را برای خدمت رسانی تحویل گرفت که بیش از ۱۴۰ روستا در وضعیت تنش آبی قرار داشته و با مشکلات کمی و کیفی آب روبه رو بودند، لذا اجرای پروژه‌های اضطراری تامین آب در دستور قرار گرفت و تعداد روستاهای دارای تنش به ۱۱۳ روستا کاهش یافت.
اسماعیلیان افزود: پارسال ۱۹ حلقه چاه برای این روستاها حفر شد و امسال نیز حفاری ۲۹ حلقه در دستور است که ۱۳ حلقه از این تعداد در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: در مسیر جاده سیمان در حاشیه مشهد نیز روستاهای بزرگی قرار دارند که مشکلات شدید کمیت آب تا سال گذشته گریبانگیر ساکنان آنها بود اما با اقدامات انجام شده مشکل کمی آب برطرف شده و تنها در بخش کیفی، مشکلاتی وجود دارد که به زودی مرتفع می‌شود.
هفت هزار باغ ویلا با انشعاب غیرمجاز در حاشیه شهر مشهد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، افزود: طبق برآورد صورت گرفته هفت هزار باغ ویلا در حاشیه مشهد دارای انشعاب غیرمجاز آب هستند که بنا داریم امسال آنها را تعیین تکلیف کنیم.
اسماعیلیان با بیان اینکه انشعابات غیرمجاز، سلامت شبکه آب شرب را به خطر می‌اندازد، افزود: عمده خطوط انتقال آب از مسیر باغ ویلاها می‌گذرد که با توجه به گرفتن انشعاب غیرمجاز از آن برای تغذیه استخرها و باغ ویلاها، احتمال ورود آلودگی به شبکه آب آشامیدنی نیز وجود دارد.
اسماعیلیان اضافه کرد: این باغ‌ ویلاها به طور میانگین هفت برابر مشترکان خانگی آب مصرف می‌کنند، لذا اقدامات مختلفی با همکاری دستگاه‌های مرتبط و دستگاه قضا برای شناسایی و جمع آوری آنها صورت گرفته‌است.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل دادگاه ویژه انشعابات غیرمجاز نیز در دستور کار است تا از این طریق انشعابات غیرمجاز جمع‌آوری شده، مجدد وصل نشوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: سرانه آب کلانشهر مشهد کمتر از میانگین کشور و حدود ١٢٠ لیتر آب شرب به ازای هر نفر در شبانه روز است که البته این میزان نیز تا ۷۰ لیتر قابل کاهش است.
وی تاکید کرد: باید با اقدامات مختلف و فرهنگسازی، میزان مصرف آب را کاهش داد تا بدون مشکل از اوج مصرف تابستانی گذر کنیم.

کلانشهر مشهد ۳.۵ میلیون نفر از جمعیت ۶.۸ میلیونی خراسان رضوی را در خود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha