تولید خودروسازان از مرز ۲۰۳ هزار دستگاه گذشت

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای منتشر شده سامانه کدال حاکی از تولید ۲۰۳ هزار و ۵۲۹ دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در بهار امسال است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، این میزان تولید در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل (تولید ۲۰۳ هزار و ۳۳۴ دستگاه خودرو) رشد ناچیز یک دهم درصدی نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، در سه ماهه نخست امسال گروه صنعتی ایران‌خودرو موفق به تولید ۹۷ هزار و ۲۳۰ دستگاه خودرو شد و بالاتر از سایپا، عنوان بزرگترین خودروساز بهار امسال را از آن‌ِ خود کرد.

این گروه صنعتی توانست در این مدت ۶۷ هزار و ۵۳۷ دستگاه در گروه پژو، ۹ هزار و ۱۴۵ دستگاه در گروه سمند، ۱۱ هزار و ۸۴۲ دستگاه دنا، ۶ هزار و ۹۹۲ دستگاه رانا، یک‌هزار و ۱۱۹ دستگاه هایما و ۵۹۵ دستگاه تارا تولید کند.

جمع تولیدات این خودروساز در سه ماهه امسال در هم‌سنجی با پارسال رشد ۵۷ صدم درصدی داشته است.

آبی‌پوشان جاده مخصوص در خردادماه امسال ۴۲ هزار و ۵۴۳ دستگاه خودرو تولید کردند که سهم نوبرانه این گروه صنعتی یعنی تارا در جداول سامانه کدال فقط یک دستگاه ثبت شده است.

رشد ۲.۷ درصدی تولید سایپا

در این مدت گروه سایپا به عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور موفق به تولید ۸۱ هزار و ۶۶۹ دستگاه خودرو شد که شامل ۷۱ هزار و ۶۷۹ دستگاه خودرو در خانواده تیبا، ۶ هزار و ۱۲۰ دستگاه سایپا ۱۵۱ (وانت پراید) و سه‌هزار و ۸۷۰ دستگاه شاهین بود.

این میزان تولید در مقایسه با بهار ۹۹ رشد ۲.۷ درصدی نشان می‌دهد.

نارنجی‌پوشان جاده مخصوص در خردادماه امسال ۳۳ هزار و ۱۰۹ دستگاه خودرو تولید کرد.

افت ۹.۲۳ درصدی پارس‌خودرو

تا پایان خردادماه امسال همچنین پارس‌خودرویی‌ها موفق به تولید ۲۴ هزار و ۶۳۰ دستگاه خودرو شامل ۱۷‌هزار و ۲۰۱ دستگاه در گروه Q۲۰۰ (کوئیک)، چهار هزار و ۴۶۸ دستگاه کوئیک معمولی، ۲‌هزار و ۷۴۶ دستگاه در گروه  S۲۰۰ (ساینا) و ۲۱۵ دستگاه در گروه برلیانس شدند.

این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ افت ۹.۲۳ درصدی نشان می‌دهد.

جمع تولیدات این خودروساز در خردادماه امسال هشت هزار و ۹۲۵ دستگاه به ثبت رسید.

به گزارش ایرنا، بررسی مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است.

با توجه به تولید ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری و وانت در سال ۹۹، رشد ۲۱.۹ درصدی در این بخش پیش‌بینی شده است.

پیشتر «علیرضا رزم‌حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروسازان برای تامین نیاز داخل باید ضمن برنامه‌ریزی برای افزایش کمی محصولات خود، بیش از پیش در مسیر ارتقای کیفی و تولید خودروی باکیفیت و در شان مردم گام بردارند.

همچنین «محسن صالحی‌نیا»، رییس هیات عامل ایدرو نیز با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای افزایش تولید شرکت‌های خودروسازی، خاطرنشان‌کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از یک میلیون دستگاه خودرو توسط دو خودروساز بزرگ تولید و روانه بازار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha