برگشت قرمزی کرونا به خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- براساس ارزیابی جدید سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت که از امروز دوازدهم تیرماه قابل اجراست، چراغ قرمز کرونایی برای خراسان شمالی روشن شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،براساس این ارزیابی شهرستان های بجنورد و اسفراین در کمتر از حدود ۲ ماه بار دیگر در الگوی رنگ بندی کرونایی  با وضعیت قرمز به معنای پرخطر قرار گرفتند و با روند افزایشی آمار بیماران کووید ۱۹ احتمال قرمز شدن شهرستان های مانه و سملقان و شیروان که در وضعیت نارنجی و خطر بالا ابتلا به کرونا قرار دارند، نیز وجود دارد.

زنگ موج پنجم کرونا با چاشنی دلتا 
هم اکنون از هشت شهرستان خراسان شمالی ۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲ شهرستان نارنجی و چهار شهرستان زرد کرونایی هستند و روزانه تست ۳۰ تا ۴۰ درصد از بیماران مشکوک به کووید ۱۹ مثبت می شود و از حالا زنگ ورود به پیک پنجم با چاشنی کرونا ویروس دلتا موسوم به نوع هندی در این استان پیش از خروج کامل از موج چهارم به صدا در آمد و بار دیگر محدودیت های کرونایی شامل سفت و سخت شدن رعایت پروتکل های بهداشتی، پرهیز از اجتماعات و به احتمال محدودیت فعالیت صنفی و حتی تعطیلی باشگاههای ورزشی و تالارها به این خطه شمالشرق کشور برگشت.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می گوید : با توجه به افزایش آمار بستری‌ بیماران کووید ۱۹  و مثبت شدن تست‌ها  این استان در آستانه موج پنجم کرونا با چاشنی نوع دلتایی قرار دارد که بسیار نگران کننده است به طوری در روزهای اخیر تست  ۳۰ تا ۴۰ درصد از بیماران مشکوک به کووید ۱۹ در در این استان مثبت می شود.

دکتر افشین دلشاد روز شنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  عادی انگاری کرونایی رو دلیل اصلی ورود استان به موج پنجم کرونا اعلام کرد و اظهارداشت :  از ۲  هفته گذشته هشدارهای لازم به مردم به خصوص عادی انگاران کرونایی در مورد احتمال شیوع کرونا ویروس دلتایی با خطر ابتلا بالا داده شد که بی توجهی به این توصیه ها باعث شد تا این استان نیز با قرمز شدن دو شهرستان بجنورد و اسفراین به تدریج گام در مسیر موج پنجم بگذارد که احتمال بروز نوع هندی نیز وجود دارد.
دکتر دلشاد با اشاره  شناسایی دلتا ویروس کرونا در استان های همجوار احتمال ورود این گونه در استان را قابل پیش بینی دانست و گفت : گونه ویروس هندی دلتا در کشور در حال گسترش است  و این گونه  نسبت به سایر گونه ها بسیار مسری تر است به طوری که  یک بیمار می تواند تا  ۱۲ نفر را  مبتلا کند.

دکتر دلشاد اظهار داشت:  اگرچه به طور رسمی و قطعی گونه ویروس کرونا دلتا و نوع هندی در استان خراسان شمالی تاکنون شناسایی نشد، ولی تعدادی از نمونه های مشکوک به این  در استان شناسایی شد که نمونه ها  به آزمایشگاه تهران ارسال شد و با فرص مثبت بودن شیوع این ویروس باید رعایت پروتکل ها سفت و سخت تر از گذشته ادامه یابد.
وی افزود : با ورود استان به وضعیت قرمز برخی محدودیت ها شامل ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی، مسافرت ها؛ دورکاری نیمی از کارمندان دولت، ممنوع شدن حضور در اجتماع و جشن عروسی،تولد اعمال می شود.

دکتر دلشاد با بیان این که تا ۷۰ درصد جامعه واکسینه نشوند رعایت پروتکل ها ضروری است اظهار داشت: تا این هدف فاصله زیاد داریم و به  مردم توصیه می شود که نسبت به این بیماری بی تفاوت نباشند، و با رعایت پروتکل ها از سلامت خودشان محافظت کنند.

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هم اکنون ۲۴۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته ۵۴ بیمار جدید در این مراکز درمانی بستری شدند و ۲ نفر نیز جان خود را از دست دادند و در هفته گذشته ۱۵ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان ها جان باختند.

استان خراسان شمالی از اواخر سال ۹۸ وارد همه گیری ویروس کرونا شد و طبق آمارتاکنون حدود یکهزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

تاکنون ۴۵ هزار نفر در این استان واکسن کرونا را براساس گروه سنی دریافت کردند و حدود ۶ هزار نفر در نوبت دوز دوم دریافت واکسن قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha