پاکستان گزارش آمریکا درباره قاچاق انسان را بی‌اساس دانست

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان روز جمعه در واکنش به گزارش سالانه آمریکا درباره قاچاق انسان و قرار دادن اسلام اباد در لیست به اصطلاح قانون پیشگیری از سربازان کودک توسط واشنگتن را بی‌اساس دانست و ایالات متحده را به ارتکاب خطای واقعی و عدم درک از واقعیت متهم کرده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه پاکستان جمعه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: این کشور قرار گرفتن بی دلیل و بی اساس خود در "لیست پیشگیری از سربازان کودک (CSPA) -که طبق یک قانون داخلی ایالات متحده منتشر شده است- در گزارش سالانه قاچاق انسان وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا را قاطعانه رد می‌کند.

در این بیانیه آمده است: پاکستان از هیچ گروه مسلح غیر دولتی و یا هرگونه نهادی که برای جذب و یا استفاده از کودک سرباز فعال باشد، پشتیبانی نمی‌کند. تلاش‌های پاکستان در مبارزه با گروه های مسلح غیر دولتی از جمله نهادهای تروریستی کاملاً شناخته شده است.

مرکز دیپلماسی دولت اسلام‌آباد افزود: قرار گرفتن پاکستان در لیست منتشر شده توسط وزارت امور خارجه آمریکا یک خطای واقعی و عدم درک را نشان می دهد. این درحالی است که طرف آمریکایی پیش از انتشار گزارش با هیچ نهاد دولتی در پاکستان تماس نداشته و همچنین هیچ جزئیاتی از مبنای نتیجه گیری حاصل نشده است.

پاکستان از مقامات مربوطه در ایالات متحده خواست تا ادعاهای بی اساس گفته شده در گزارش سالانه قاچاق انسان به ویژه در مورد گنجاندن بی دلیل پاکستان در لیست قانون پیشگیری از سربازان کودک را پس بگیرد و در مورد آن تجدید نظر کند.

وزارت امور خارجه پاکستان تاکید کرد این کشور انتظار دارد که طرف آمریکایی "اطلاعات معتبر" در مورد پرونده های مربوط به قاچاق انسان و همچنین در مورد اتهامات مربوط به حمایت از گروه های مسلح با استفاده از کودکان سرباز را به اشتراک بگذارد.

این برای نخستین بار نیست که آمریکایی‌ها علیه  پاکستان گزارش هایی را منتشر می کند، از اکتبر ۲۰۰۱ روزی که آمریکا با یورش به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم، اسلام‌آباد تبدیل به متحد به اصطلاح غیرناتو واشنگتن شد، اما شاید انتظار نداشت که با رفتار دوگانه سردمداران آمریکا مواجه شود. پاکستانی‌ها نه تنها به دلیل مشارکت با آمریکا در جنگ به اصطلاح  علیه تروریسم بر مشکلات خود افزودند بلکه سال‌ها به کم کاری در این حوزه و یا ضعف در دموکراسی و حتی آزادی مذهبی از سوی آمریکا متهم شدند.

پاکستان همواره گزارش های وزارت امور خارجه آمریکا در  خصوص نقض آزادی های مذهبی در این کشور را رد کرد و اعتبارو شفافیت آنها را زیر سوال برده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha