تأثیر اقدامات آمریکا در خاورمیانه بر مذاکرات وین

تهران- ایرنا- حسن هانی‌زاده به روزنامه ستاره صبح می‌گوید: نشست اخیر شورای امنیت نشان داد نگاه مثبت سازمان های بین المللی مهمی مانند سازمان ملل متحد به توافق برجام می‌تواند زمینه‌های به نتیجه رسیدن توافق را به وجود بیاورد.

روزنامه ستاره صبح شنبه ۱۲ تیر در گفت وگو با حسن هانی زاده تحلیل گر روابط بین الملل می نویسد: نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که برخی از رسانه ها و از جمله روزنامه واشنگتن پست کار توافق در مذاکرات وین را سخت توصیف کرده اند. این در حالی است که دبیر کل سازمان ملل در این نشست از آمریکا خواست تحریم های ایران را لغو کند و همچنین از ایران خواست به تعهداتش در برجام عمل کند. با این وجود اقدامات آمریکا در منطقه خاورمیانه و به خصوص اقدام اخیر این کشور در هدف قرار دادن مواضع کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا شرایط را سخت کرده و روی مذاکرات تأثیر منفی گذاشته است. از سوی دیگر کشورهایی مانند اسرائیل و عربستان نیز خواستار عدم بازگشت آمریکا به برجام هستند. به همین دلیل آینده مذاکرات وین در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. ستاره صبح برای بررسی این موضوع با دکتر حسن هانی زاده تحلیل گر روابط بین الملل گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید:

 دکتر هانی زاده گفت: نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره برجام نشان داد که هنوز رگه هایی از انصاف در سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد مشاهده می شود. سازمان ملل متحد همواره بر این باور بوده که برجام می تواند سرمنشأ همکاری ایران با جامعه جهانی تلقی شود. این در حالی است که خروج آمریکا از این توافق نامه باعث خدشه به این توافق شد و از اهمیت آن کم کرد. این اقدام آمریکا نیز نشان داد که آمریکا کشور قابل اعتمادی نیست و به هیچ کدام از معاهدات بین المللی پایبند نیست.

این تحلیل گر روابط بین الملل ادامه داد: نشست اخیر شورای امنیت نشان داد نگاه مثبت سازمان های بین المللی مهمی مانند سازمان ملل متحد به توافق برجام می تواند زمینه های به نتیجه رسیدن توافق را به وجود بیاورد. این اقدام می تواند شرایطی را فراهم کند که آمریکا از راهی که رفته باز گردد و اشتباهی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ مرتکب شده بود را اصلاح کند. در چنین شرایطی بخش عظیمی از تحریم های ایران لغو خواهد شد. به همین دلیل چنین نشست هایی می تواند به تضمین عملی مذاکرات کمک کند.

دکتر هانی زاده تصریح کرد:مذاکرات وین در هفته های اخیر تحت تأثیر اقدامات آمریکا در حمله به مواضع حشد الشعبی قرار گرفته و این اقدامات روی مذاکرات وین تأثیر منفی گذاشته است. این در حالی است که چنین حرکت هایی می توان بحران جدیدی در منطقه خاورمیانه ایجاد کند. به همین دلیل نباید از تأثیر منفی چنین اقداماتی در مذاکرات ایران و کشورهای غربی را نادیده گرفت. به همین دلیل برخی کار را سخت قلمداد می کنند. این در حالی است که هنوز فرصت های مناسبی برای توافق بین ایران و کشورهای غربی وجود دارد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha